přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google odstraní z Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning

Google odstraní z Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning

Chrome

Google plánuje odebrat z webového prohlížeče Google Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning (HPKP). Mělo by se tak stát ve verzi 67, která vyjde nejspíše v květnu 2018.


HTTP Public Key Pinning (HPKP) je bezpečnostní řešení, které umožňuje z podstatné části eliminovat man-in-the-middle útoky u HTTPS komunikace. Ve stránce se posílají heše veřejných klíčů, prohlížeč si je uloží a později ověřuje. Útočníkovi nepomůže, pokud získá certifikát (jakoukoli cestou, například kompromitací certifikační autority, instalací certifikátu certifikační autority do prohlížeče apod.), protože veřejný klíč bude odlišný od těch, které si prohlížeč zapamatoval jako důvěryhodné.

Metodu podporují prohlížeče Mozilla Firefox, Opera a Google Chrome/Chromium. Poslední jmenovaný ji však již brzy pozbude. Google totiž plánuje, že ji odstraní ve verzi 67, která má vyjít v květnu 2018. Přesněji řečeno odstraní dynamický pinning; některé klíče jsou totiž „připíchnuty“ staticky, tedy vestavěny do prohlížeče (to se týká například služeb Google). Tento statický pinning zmizí až ve chvíli, kdy bude prohlížeč pro všechny certifikáty vyžadovat Certificate Transparency. Termín zatím nebyl určen.

Již dnes lze na webech používat hlavičku Expect-CT, která vyžádá kontrolu certifikátů na otevřeném seznamu oprávněně vydaných certifikátů.

Důvodů pro odstranění HPKP je více. Jednak je obtížné ho zprovoznit do plné funkce (a například zprovoznění s certifikační autoritou Let's Encrypt je ještě komplikovanější; pozn. aut.), neopatrností si lze web snadno znefukčnit a navíc existuje riziko zapamatování podvrženého klíče (byť není známo, že by k tomu bývalo někde došlo). Z uvedených důvodů se tedy HPKP v žádné větší míře ani nezačalo používat a proto odstranění podpory nezpůsobí žádné významné komplikace.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog