přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google odstraní z Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning

Google odstraní z Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning

Chrome

Google plánuje odebrat z webového prohlížeče Google Chrome podporu pro HTTP Public Key Pinning (HPKP). Mělo by se tak stát ve verzi 67, která vyjde nejspíše v květnu 2018.


HTTP Public Key Pinning (HPKP) je bezpečnostní řešení, které umožňuje z podstatné části eliminovat man-in-the-middle útoky u HTTPS komunikace. Ve stránce se posílají heše veřejných klíčů, prohlížeč si je uloží a později ověřuje. Útočníkovi nepomůže, pokud získá certifikát (jakoukoli cestou, například kompromitací certifikační autority, instalací certifikátu certifikační autority do prohlížeče apod.), protože veřejný klíč bude odlišný od těch, které si prohlížeč zapamatoval jako důvěryhodné.

Metodu podporují prohlížeče Mozilla Firefox, Opera a Google Chrome/Chromium. Poslední jmenovaný ji však již brzy pozbude. Google totiž plánuje, že ji odstraní ve verzi 67, která má vyjít v květnu 2018. Přesněji řečeno odstraní dynamický pinning; některé klíče jsou totiž „připíchnuty“ staticky, tedy vestavěny do prohlížeče (to se týká například služeb Google). Tento statický pinning zmizí až ve chvíli, kdy bude prohlížeč pro všechny certifikáty vyžadovat Certificate Transparency. Termín zatím nebyl určen.

Již dnes lze na webech používat hlavičku Expect-CT, která vyžádá kontrolu certifikátů na otevřeném seznamu oprávněně vydaných certifikátů.

Důvodů pro odstranění HPKP je více. Jednak je obtížné ho zprovoznit do plné funkce (a například zprovoznění s certifikační autoritou Let's Encrypt je ještě komplikovanější; pozn. aut.), neopatrností si lze web snadno znefukčnit a navíc existuje riziko zapamatování podvrženého klíče (byť není známo, že by k tomu bývalo někde došlo). Z uvedených důvodů se tedy HPKP v žádné větší míře ani nezačalo používat a proto odstranění podpory nezpůsobí žádné významné komplikace.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...