přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Google plánuje standardizovat protokol QUIC

Google plánuje standardizovat protokol QUIC

Google

Firma Google již zhruba dva roky experimentuje s protokolem QUIC, který má urychlit internetové přenosy. Plánuje ho navrhnout v IETF jako standard.


Většina běžné internetové komunikace (včetně té nejpoužívanější, tedy webového protokolu HTTP) probíhá nad streamovým protokolem TCP, který je sice spolehlivý, ale zejména na sestavení spojení pomalý. Pokud se navíc ještě nad ním používá TLS, sestavení relace je trvá ještě déle.

Firma Google už od roku 2013 experimentuje s protokolem QUIC (Quick UDP Internet Connection). Ten je založen nad datagramovým protokolem UDP, používaným dnes například pro DNS nebo pro některé multimediální streamy. Je navržen tak, aby prodlevu minimalizoval a současně už přímo sám o sobě podporoval funkcionalitu TLS. Navíc obsahuje i další funkce pro zlepšování kvality přenosu.

Google už protokol používá u části svých služeb. Například pro videa YouTube uživatelé údajně hlásí o 30 % méně čekání na opětovné naplnění bufferu než u klasického způsobu připojení. Firma plánuje navrhnout organizaci IETF, aby byl tento protokol v kombinaci s HTTP/2 (HTTP2-over-QUIC) schválen jako standard.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog