Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům

RedHat

HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům

Síť

Tim Berners-Lee a jeho skupina DIG pracují na novém protokolu „HTTP with Accountability“, který bude umožňovat transparentní, distribuovaný záznam o přístupu k datům. Využití se předpokládá zejména ve zdravotnictví.


„Otec webu“ Tim Berners-Lee se svou výzkumnou skupinou Decentralized Information Group (DIG) na univerzite MIT pracují na novém protokolu, který bude umožňovat možnost sledovat, kdo, kdy a jak s daty pracuje. Protokol má název HTTP with Accountability (HTTPA), každé citlivé položce bude přiřazen samostatný URI a při přístupu k ní server jednak pošle klientovi omezení spojená s použitím dat, současně ale také provede záznam do sítě specializovaných serverů.

Filosofii celého řešení tvůrci označují jako Privacy Enabling Transparent Systems (PETS), tedy „transparentní systémy umožňující soukromí“, pro síť serverů používají pojem Provenance Tracking Network (PTN), tedy zhruba přeloženo „síť pro sledování původu“.

Klíčové je právě toto zaznamenávání, protože uložení do distribuované sítě (podobné například síti pro BitCoin) znemožňuje záznamy o nakládání s daty následně odstraňovat (jak by tomu mohlo být, pokud by se ukládaly pouze na serveru, který data poskytuje). Tyto záznamy může následně vlastník dat využít k ověřování nakládání s nimi.

Jako jedna z hlavních oblastí použití se předpokládá zdravotní dokumentace, kde mohou data na základě souhlasu pacienta využívat různá zdravotnická zařízení. Pacient si pak může nezávisle zjišťovat, kdo a kdy s daty pracoval.

Nahoru

Příspěvky

Jan Rippl HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Jan Rippl 15. 06. 2014, 22:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Aneb velký bratr se dívá...
Lukáš Jelínek Re: HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Lukáš Jelínek 16. 06. 2014, 10:46:38
Odpovědět  Odkaz 
Jak jsem z toho pochopil, tak to má být přesně naopak. Pokud by to bylo všechno někde centralizované a netransparentní, může se Velký bratr dívat na data dle libosti a člověk se to nemusí dozvědět. V řešení HTTPA/PETS vidím některé nedostatky (např. se mi nepozdává, jak je řešené šifrování záznamů; samozřejmě určitým principiálním únikem informací je už to, že nějaký server udělá záznam o přístupu k datům, byť bude zašifrovaný), ale je to krok správným směrem.

U nás před časem proběhla soutěž na elektronizaci zdravotnictví: http://www.linuxexpres.cz/novinky/zucastnete-se-souteze-na-elektronizaci-zdravotnictvi Vyhrál kdo? Microsoft. Sice se navržené řešení nemusí použít, nicméně známe, jak to chodí. Bohužel není toto řešení veřejně k dispozici (aspoň jsem ho nikde nenašel), ale pochybuji, že by stálo na základech svobody a transparence.
Re: HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Jiri Doskocil 16. 06. 2014, 20:16:37
Odpovědět  Odkaz 
Ach jo , tady zase někdo nečte a hned vynáší ukvapené soudy.
Jedná se o decentralizované řešení pomocí distribuované sítě. Tak jak tam pasuje ten Velký Bratr?
Už mě to připadá jak ve cvokhausu, nějaká nová zpráva a první reakce od paranoika který zprávu buď pořádně nepřečte (v tom lepším případě), nebo o ní vůbec nepřemýšlí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


RedHat - A

Public Relations

NetApp nabízí nejmenší HCI v podobě 2nodového storage clusteru!

ALEFNetApp HCI je přesvědčivé řešení pro moderní datová centra, které nabízí nezávislé škálování výpočetních nebo úložných uzlů, QoS pro detailní řízení výkonu aplikací, multitenantnost pro více aplikací sdílejících stejné zdroje, schopnost nezávislého škálování úložných a výpočetních zdrojů a pokročilé datové služby včetně domén replikace a ochrany.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis