přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům

HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům

Síť

Tim Berners-Lee a jeho skupina DIG pracují na novém protokolu „HTTP with Accountability“, který bude umožňovat transparentní, distribuovaný záznam o přístupu k datům. Využití se předpokládá zejména ve zdravotnictví.


„Otec webu“ Tim Berners-Lee se svou výzkumnou skupinou Decentralized Information Group (DIG) na univerzite MIT pracují na novém protokolu, který bude umožňovat možnost sledovat, kdo, kdy a jak s daty pracuje. Protokol má název HTTP with Accountability (HTTPA), každé citlivé položce bude přiřazen samostatný URI a při přístupu k ní server jednak pošle klientovi omezení spojená s použitím dat, současně ale také provede záznam do sítě specializovaných serverů.

Filosofii celého řešení tvůrci označují jako Privacy Enabling Transparent Systems (PETS), tedy „transparentní systémy umožňující soukromí“, pro síť serverů používají pojem Provenance Tracking Network (PTN), tedy zhruba přeloženo „síť pro sledování původu“.

Klíčové je právě toto zaznamenávání, protože uložení do distribuované sítě (podobné například síti pro BitCoin) znemožňuje záznamy o nakládání s daty následně odstraňovat (jak by tomu mohlo být, pokud by se ukládaly pouze na serveru, který data poskytuje). Tyto záznamy může následně vlastník dat využít k ověřování nakládání s nimi.

Jako jedna z hlavních oblastí použití se předpokládá zdravotní dokumentace, kde mohou data na základě souhlasu pacienta využívat různá zdravotnická zařízení. Pacient si pak může nezávisle zjišťovat, kdo a kdy s daty pracoval.

Nahoru

Příspěvky

Jan Rippl HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Jan Rippl 15. 06. 2014, 22:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Aneb velký bratr se dívá...
Lukáš Jelínek Re: HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Lukáš Jelínek 16. 06. 2014, 10:46:38
Odpovědět  Odkaz 
Jak jsem z toho pochopil, tak to má být přesně naopak. Pokud by to bylo všechno někde centralizované a netransparentní, může se Velký bratr dívat na data dle libosti a člověk se to nemusí dozvědět. V řešení HTTPA/PETS vidím některé nedostatky (např. se mi nepozdává, jak je řešené šifrování záznamů; samozřejmě určitým principiálním únikem informací je už to, že nějaký server udělá záznam o přístupu k datům, byť bude zašifrovaný), ale je to krok správným směrem.

U nás před časem proběhla soutěž na elektronizaci zdravotnictví: http://www.linuxexpres.cz/novinky/zucastnete-se-souteze-na-elektronizaci-zdravotnictvi Vyhrál kdo? Microsoft. Sice se navržené řešení nemusí použít, nicméně známe, jak to chodí. Bohužel není toto řešení veřejně k dispozici (aspoň jsem ho nikde nenašel), ale pochybuji, že by stálo na základech svobody a transparence.
Re: HTTPA: protokol s distribuovaným záznamem přístupu k datům
Jiri Doskocil 16. 06. 2014, 20:16:37
Odpovědět  Odkaz 
Ach jo , tady zase někdo nečte a hned vynáší ukvapené soudy.
Jedná se o decentralizované řešení pomocí distribuované sítě. Tak jak tam pasuje ten Velký Bratr?
Už mě to připadá jak ve cvokhausu, nějaká nová zpráva a první reakce od paranoika který zprávu buď pořádně nepřečte (v tom lepším případě), nebo o ní vůbec nepřemýšlí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz