přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jen 0,09 % webů s HTTPS používá public key pinning

Altair

Jen 0,09 % webů s HTTPS používá public key pinning

Pinning

Možnost „přišpendlení“ veřejného klíče (public key pinning) využívá zatím jen zcela zanedbatelný počet webů. Specifikace této technologie byla vydána přibližně před rokem.


reklama

Jednou z možností zvýšení bezpečnosti internetové komunikace je tzv. public key pinning (PKP), česky „přišpendlení“ veřejného klíče. Snižuje riziko plynoucí z případné kompromitace certifikačních autorit, protože umožňuje serveru předávat ve speciální hlavičce heše veřejných klíčů, které se používají a budou používat. Pokud se klient následně připojí k serveru a ten mu pošle klíč s neznámým hešem, je to signál, že se děje něco nekalého.

Hlavním nedostatkem této technologie je, že funguje až poté, co se klient k serveru poprvé připojí a získá data z hlaviček. Proto pokud útočník použije certifikát vystavený zkompromitovanou autoritou, ochrana nezafunguje a naopak se mohou přišpendlit klíče útočníka.

Od vydání specifikace HTTP Public Key Pinning (HPKP) v dokumentu RFC 7469 uběhl necelý rok a firma Netcraft zkoumala, jak se tato technologie rozšířila. Ukázalo se, že současné využití je zcela zanedbatelné – HPKP se využívá jen na 0,09 % webů komunikujících přes HTTPS. V absolutním čísle je to cca 4 100 webů, z toho jen asi 3 000 mají korektní konfiguraci.

HPKP se doporučuje používat společně s HSTS, ale technicky nic nebrání ani samostatnému nasazení, byť se ztrácí část „bezpečnostní síly“.

Webový prohlížeč Google Chrome/Chromium podporuje HPKP od verze 38, Mozilla Firefox od verze 35 (v obou případech tedy déle, než existuje oficiální specifikace). Naopak prohlížeče Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari a Opera Mini tuto technologii nepodporují.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »