přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jen 0,09 % webů s HTTPS používá public key pinning

IT Systems - Alza Media (Publero)

Jen 0,09 % webů s HTTPS používá public key pinning

Pinning

Možnost „přišpendlení“ veřejného klíče (public key pinning) využívá zatím jen zcela zanedbatelný počet webů. Specifikace této technologie byla vydána přibližně před rokem.


reklama

Jednou z možností zvýšení bezpečnosti internetové komunikace je tzv. public key pinning (PKP), česky „přišpendlení“ veřejného klíče. Snižuje riziko plynoucí z případné kompromitace certifikačních autorit, protože umožňuje serveru předávat ve speciální hlavičce heše veřejných klíčů, které se používají a budou používat. Pokud se klient následně připojí k serveru a ten mu pošle klíč s neznámým hešem, je to signál, že se děje něco nekalého.

Hlavním nedostatkem této technologie je, že funguje až poté, co se klient k serveru poprvé připojí a získá data z hlaviček. Proto pokud útočník použije certifikát vystavený zkompromitovanou autoritou, ochrana nezafunguje a naopak se mohou přišpendlit klíče útočníka.

Od vydání specifikace HTTP Public Key Pinning (HPKP) v dokumentu RFC 7469 uběhl necelý rok a firma Netcraft zkoumala, jak se tato technologie rozšířila. Ukázalo se, že současné využití je zcela zanedbatelné – HPKP se využívá jen na 0,09 % webů komunikujících přes HTTPS. V absolutním čísle je to cca 4 100 webů, z toho jen asi 3 000 mají korektní konfiguraci.

HPKP se doporučuje používat společně s HSTS, ale technicky nic nebrání ani samostatnému nasazení, byť se ztrácí část „bezpečnostní síly“.

Webový prohlížeč Google Chrome/Chromium podporuje HPKP od verze 38, Mozilla Firefox od verze 35 (v obou případech tedy déle, než existuje oficiální specifikace). Naopak prohlížeče Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari a Opera Mini tuto technologii nepodporují.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

Akcelerace výkonu NAS zařízení pomocí SSD cache

Přidání paměti SSD cache do zařízení NAS je vynikající způsob, jak výrazně zvýšit jeho výkon a přitom maximalizovat kapacitu a minimalizovat celkové náklady. Například společnost QNAP, která využívá SSD cache u vybraných modelů, deklaruje zvýšení výkonu IOPS až na desetinásobek a snížení latence úložných svazků až trojnásobně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »