přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů

Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů

Librem 5

Crowdfundingová kampaň pro linuxový telefon Librem 5 byla úspěšná, výběr peněz dosáhl plánovaných 1,5 milionu dolarů. Firma Purism předpokládá, že by první telefony mohly být hotové na začátku roku 2019.


Americká firma Purism, která vyrábí svobodné notebooky Librem, vyhlásila crowdfundingovou kampaň na rozjezd výroby svobodného, linuxového mobilního telefonu Librem 5. Cílem kampaně bylo vybrat 1,5 milionu dolarů a to se už povedlo. Ba co víc, nyní je vybráno už skoro 1,8 milionu a kampaň přitom poběží ještě 6 dní.

Svobodnost přístrojů firmy Purism je dána nejen linuxovým operačním systémem PureOS (což je derivát linuxové distribuce Debian), ale také například využitím zavaděče coreboot nebo použitím hardwarových vypínačů WiFi, kamery a mikrofonu (takže je nemůže nikdo zapnout bez vědomí uživatele).

Telefony Librem 5 získají přispěvatelé, kteří poskytli nejméně 599 dolarů; kdo přispěl větší částkou, získá ještě něco navíc, například různě velký monitor (v závislosti na výši příspěvku). První přístroje by měly být k dispozici na začátku roku 2019. Budou mít úhlopříčku 5 palců (odtud číslo v názvu), podporu všech obvyklých sítí, hardwarové vypínače důležitých funkcí, procesor nejspíš i.MX 8, 3 GB operační paměti, 32 GB na eMMC, slot pro micro-SD kartu, oddělenou část pro mobilní sítě, GPU Vivante, USB typu C, vnitřní ladicí rozhraní atd.

Výchozím operačním systémem bude PureOS, na telefonu ale poběží i jiné linuxové distribuce, například Debian, Fedora nebo Ubuntu.

Telefon Librem 5 (zdroj: web firmy Purism) Telefon Librem 5 (zdroj: web firmy Purism)

Nahoru

Příspěvky

Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů
Milhouse 18. 10. 2017, 10:11:03
Odpovědět  Odkaz 
Já mám objednáno, ještě někdo z naší České kotliny? :)
Re: Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů
libre 19. 10. 2017, 06:38:58
Odpovědět  Odkaz 
Ja objednat chtel, ale nemam nyni dostatek volnych penez, ta cena je na moje moznosti stale vysoka :(
Budu muset jeste vydrzet na stare nokii.
Milhouse, az ti prijde, udelas nekde podrobnou "recenzi" telefonu a predevsim software? (zde, root, abclinux, cokoliv jineho kde to pujde videt/najit)

Ale opravdu uzitecnou, ne ty neuzitecne nicnerikajici picoviny typu mobilmania, svetandroida, mobilizujeme, Jezkoviny atd.

Pripadne diky :)

Musim doufat ze pozdeji pujde telefon, za rozumnou cenu (prinejhorsim budu muset nasetrit), objednat dale.
Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů
David 18. 10. 2017, 10:42:28
Odpovědět  Odkaz 
Těším se až se ty telefony dostanou k nám.
Re: Kampaň pro linuxový telefon byla úspěšná, vybralo se 1,5 milionu dolarů
David2 18. 10. 2017, 23:53:46
Odpovědět  Odkaz 
Oni se k nám nedostanou, budeš muset objednat ze zahraničí. Chtěl jsem předobjednat ale když vidím, že výroba začne, počkám na zkušenosti prvních majitelů, a možná na další revize. Zatím mi stále slouží Alcatel 6015X s Firefox OS v.2.OO10D, kde mě zklamal prohlížeč. Ale jinak slouží dobře, žádné googlovské služby na pozadí a navíc nevypnutelné. Na těch 4.5 - 5 palcích stejně není komfort ovládání prohlížeče a na těch pár minut pokud někde na něm jsem na webu, to stačí, i s těma reklamama.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz