přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE Plasma 5.3

KDE Plasma 5.3

KDE Plasma

Nová verze prostředí KDE Plasma přináší lepší podporu pro Bluetooth s novým appletem, vylepšuje správu spotřeby energie a zavádí ukázkovou verzi Plasma Media Center.


Je tady nová verze desktopového prostředí KDE Plasma. Verze 5.3 vylepšuje řízení spotřeby energie (včetně grafických přehledů spotřeby a stavu nabití baterie – samozřejmě pokud jsou tyto informace k dispozici), lépe podporuje technologii Bluetooth (k čemuž má nový applet), vylepšuje widgety a posouvá prostředí směrem k plné podpoře Waylandu.

Zajímavou novinkou je přidání Plasma Media Center jako „tech preview“. Je to speciální verze desktopu určená pro televizory, projektory, multimediální přehrávače a podobné případy. Lze se do ní přímo přihlásit po spuštění, další možností je spuštění z běžného prostředí Plasmy.

Plasma Media Center (© KDE e.V.) Plasma Media Center (© KDE e.V.)

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach KDE Plasma 5.3
Petr Valach 28. 04. 2015, 22:45:33
Odpovědět  Odkaz 
Doufám, že půjde nahodit nějaké rozumné schéma a vykopnout tu hrůzu, která se na webu prezentuje... pro mě je to strašák.
Lukáš Jelínek Re: KDE Plasma 5.3
Lukáš Jelínek 28. 04. 2015, 23:12:58
Odpovědět  Odkaz 
Mně to tedy jako hrůza nepřipadá. Mám v Kubuntu 15.04 nechaný default a nijak mi to nevadí. Ostatní možnosti jsou spíš horší.
Petr Valach Re: Re: KDE Plasma 5.3
Petr Valach 29. 04. 2015, 03:32:19
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je dobrá zpráva, jinak to vypadá na screenshotech, jinak v reálu. Počkám si na reál :)
KDE Plasma 5.3
Petr 29. 04. 2015, 11:05:17
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam KDE uz par let k max. spokojenosti, ale ted zmizela spousta nastaveni a v Kubuntu taky ucet hosta a taky moznost naklikat uzivatelum prava, to je skoda. Kdyz si napr. neco oznacim hvezdickama, tak to neni videt (vsechny hvezdicky jsou stejne). Velikost pisma v hodinach a datumu nejde nastavit atd, atd. Zatim nedoporucuji prechod z 4.x na 5.x i kdyz moc drzim projektu palce a tesim se, ze snad to zase v budoucnosti bude skvele jako driv.
KDE Plasma 5.3
Martin 29. 04. 2015, 21:46:06
Odpovědět  Odkaz 
FUJ, už jsem se křižoval a šahal po svěcené vodě, myslel jsem, že je to "skrín" z M$ Widlí :-)
Petr Valach Re: KDE Plasma 5.3
Petr Valach 30. 04. 2015, 00:33:35
Odpovědět  Odkaz 
Nedivím se. Viděl jsem nějaká videa na youtube a myslím, že by grafici KDE měli přestat brát drogy :/
KDE Plasma 5.3
Pepan 30. 04. 2015, 18:14:36
Odpovědět  Odkaz 
Kubuntu 15.04 s KDE Plasmou 5.3 Naprostá spokojenost. Jenom jsem musel trochu doladit styl aplikací Gnome.
KDE Plasma 5.3
Jirka 4. 05. 2015, 21:42:26
Odpovědět  Odkaz 
Já jen doufám, že stále zůstane možnost nastavit vzhled systému v podstatě jako ve Windows 95 (tak, jak to umějí všechny verze KDE včetně 4.x). Prostě klasická okna s jejich ovládacími prvky, nota bene nikoliv vlevo (výživná úchylka).

Ta posedlost udělat OS na desktop s vzhledem á la nějaký mobil nebo tablet je fakt děsivá. Doufám, že to skončí podobně, jako začínají konečně zase jít do kopru lesklé displaye (produkt základní fyzikou či lépe optikou nepolíbeného, zato jásavého marketingového blba)...
Lukáš Jelínek Re: KDE Plasma 5.3
Lukáš Jelínek 5. 05. 2015, 00:00:15
Odpovědět  Odkaz 
Lesklé displeje si získaly oblibu proto, že na nich skvěle vypadají fotky. Problém samozřejmě nastává v okamžiku, kdy se má s tím displejem pracovat a něco se na něm odráží. Proto si samozřejmě vybírám (ne u mobilů, protože tam to bohužel nejde) jen matné displeje, lesklý mi nesmí přes práh.

Co se týká KDE, tam hlavně doufám v zachování klasické nabídky (Plasma 5.2 ji ještě má, tak snad zůstane i nadále). Ta neergonomická hrůza (Kickoff či jak se to jmenuje), co se tam někdy ve verzi 4 objevila, je nepoužitelná úplně stejně jako její obdoba z Windows Vista a novějších (od 7 to už ani nejde vrátit na klasickou nabídku Start).

Jinak jsem tedy s Plasmou 5.2 (v Kubuntu 15.04) v zásadě spokojen. Trochu jsem se peklil s nastavením displejů (aby se mi při připojení HDMI kabelu přehodilo zobrazení jen na tento výstup), ale přišel jsem na to, jak to správně nastavit.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...