přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová kompresní technologie RAISR šetří až 75 % objemu dat

Nová kompresní technologie RAISR šetří až 75 % objemu dat

Google

Google začíná používat ztrátovou kompresní technologii RAISR představenou v listopadu. Měla by šetřit až 75 % objemu dat.


V oblasti komprese obrázkových dat se objevují stále nové metody, které mají zajistit menší objem dat při zachování stejné vizuální kvality obrázků. V listopadu loňského roku představila firma Google technologii RAISR (Rapid and Accurate Image Super Resolution), která využívá strojové učení a měla by ušetřit až 75 % objemu dat.

Metoda funguje tak, že se obrázek zmenší na čtvrtinu plochy (poloviční rozměry), analyzuje se původní i zmenšený obrázek a najde se vhodný filtr pro pozdější zpracování. Po přenosu se zmenšený obrázek opět zvětší (klasickým bikubickým algoritmem) a pomocí filtru vybraného při zmenšování obrázku se obnovený obrázek zpracuje do výsledné podoby k zobrazení.

Nyní Google metodu uvedla do praxe. Začala ji aplikovat na obrázky s vysokým rozlišením stahované ze služby Google+ do některých zařízení se systémem Android. Zpracovává se takto již více než miliarda obrázků týdně. Firma plánuje technologii v příštích týdnech nasadit v širším měřítku.

Princip metody RAISR (zdroj: blog Johna Nacka, produktového manažera Google+) Princip metody RAISR (zdroj: blog Johna Nacka, produktového manažera Google+)

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog