VUT- nakladatelství Vutium
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný

Canon

Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný

Graf

Na začátku září jsme informovali o strmém nárůstu podílu Linuxu na desktopech, který vykazovaly statistiky firmy NetMarketShare. Ukázalo se, že jsou prezentované statistiky chybné a k rychlému růstu Linuxu nedochází.


reklama

1. září 2017 jsme informovali o tom, že podle statistik NetMarketShare podíl systému Linux na desktopových počítačích rychle roste a překročil již 3 %. Jenže se ukázalo, že jsou prezentované statistiky chybné a k uvedenému nárůstu podílu Linuxu nedochází.

Na vině byla metodika a váhy, kterými se naměřené přístupy přepočítávají podle různých zemí - tam byla chyba a byla už opravena. Konkurenční statistiky firmy StatCounter žádné přepočty neprovádějí a podíl Linuxu je v nich v zásadě konstantní.

Nahoru

Příspěvky

Jiří Eischmann Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Jiří Eischmann 7. 11. 2017, 23:09:35
Odpovědět  Odkaz 
Lukáši, i ty?

Dám jsem, co jsem psal už i na Rootu:

Článek poukazuje na nesrovnalosti v metodikách apod. a přitom se dopouští mnohem zásadnější nesrovnalosti. Zatímco NetMarketShare ukazuje hodnoty pouze za desktopové systémy, statistiky StatCounter, kde má Linux pouze 0,7 %, za všechny systémy. Když si vezmete, že mobilní zařízení dneska dělají polovinu návštěv, tak je logické, že podle GlobalStats musí mít mezi desktopovými systémy (tedy ve srovnatelné kategorii) minimálně dvojnásobný podíl a ejhle, má ho :)

Ještě bych doplnil, že StatCounter sleduje ChromeOS odděleně, zatímco NetMarketShare ne. Pokud spojíme podíly Linuxu a ChromeOS u StatCounteru, dostaneme se na 2,59 %, zatímco NetMarketShare momentálně dává Linuxu 2,98 %. To už jsou hodně blízká čísla, která se dají odůvodnit jinou metodikou, jiným vzorkem atd.

Jinak vyjádření Vince Vizzaccaro z NetMarketShare se týkalo toho skokového zvýšení podílu Linux z měsíce na měsíc z 3 % na 6 %. To byla zjevná chyba a NMS ji opravil a podíl Linuxu se vrátil ke 3 %, kde podle dlouhodobého trendu má být.

Takže žádná senzace, globální podíl Linuxu včetně ChromeOS je někde mezi 2,5 a 3 %, jak už statistiky ostatně ukazují nějakou dobu. Linuxový desktop nepřekopává desktopový trh, ale daří se mu docela dobře a jeho podíl slušně roste (v roce 2011 měl podle StatCounteru globální podíl v desktopových OS 0,76 %), i když se nás snaží článek přesvědčit o opaku. Samozřejmě pokud započítáme všechny zařízení včetně mobilních, podíl se drží pod 1 %, ale to mi nepřijde jako neúspěch vzhledem k tomu, že na světě přibývají miliardy mobilních zařízení a základna se prudce zvětšuje.
Lukáš Jelínek Re: Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Lukáš Jelínek 7. 11. 2017, 23:29:55
Odpovědět  Odkaz 
Nešťoural jsem se v tom detailně, chtěl jsem jen upozornit na to, že ten nárůst byla chyba. Nicméně ty formulace ještě trochu upravím.

Jinak zajímavý je podíl desktopového Linuxu u nás, který jsem zmiňoval už tehdy. Podle TOPlistu je teď okolo 3 % na všech systémech (Android se už nepovažuje za Linux, byť se u TOPlistu dříve považoval), čistě na desktopech je okolo 5 %.
Jiří Eischmann Re: Re: Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Jiří Eischmann 8. 11. 2017, 00:12:51
Odpovědět  Odkaz 
Ano, ale chyba byla ten nárůst o 3 % na 6 % z měsíce na měsíc a to už opravili. Ne to, že Linux nemá mezi desktopovými systémy 3 %, ale
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Lukáš Jelínek 8. 11. 2017, 02:09:50
Odpovědět  Odkaz 
Teď se v tom začínám trochu ztrácet. V té mé novince z 1. září jsem uvedl 3,37 %, což byl i tak velký nárůst (oproti červencovým 2,53 % i dřívějším hodnotám). Těch 6 % jsem nikde neviděl. Hodnota 3,37 % je v grafu stále. Takže teď jsem z toho fakt "jelen"...
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Jiří Eischmann 8. 11. 2017, 09:49:42
Odpovědět  Odkaz 
Těch >6% tam bylo v říjnu, dokud to neopravili. Psalo o tom OMGUbuntu: http://www.omgubuntu.co.uk/2017/10/linux-marketshare-6-91-percent-september-2017

A už tehdy bylo zřejmé, že jde o chybu. Tu opravili a podíl Linuxu se vrátil na 3 %. A potom se lidi dostali k informaci, že podíl Linuxu je změřený špatně a mysleli si, že špatně jsou ta 3 %. Nejsou.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Re: Re: Nárůst podílu Linuxu na desktopech ve statistikách NetMarketShare byl chybný
Lukáš Jelínek 8. 11. 2017, 15:14:48
Odpovědět  Odkaz 
Aha, díky za informaci.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Spolehněte se na to správné řešení

seolight100.jpgPokud chcete být na internetu úspěšní, rozhodně byste neměli zapomínat na několik věcí, které nikdy není dobré podceňovat. Jen tak dosáhnete úspěchu.

Pokračování ...


AEC Kariéra Volné pozice