přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová Fedora 14 prináša lepšiu virtualizáciu pre desktop

Nová Fedora 14 prináša lepšiu virtualizáciu pre desktop

Vyšla nová verzia distribúcie Fedora.


Jednou z hlavných novinek ktorú prináša Fedora 14 je podpora pripájanie k virtualizovaným strojom pod kvm cez protokol SPICE.

Ten predstavuje vynikajúcu alternatívu k VNC, ktorý sa využíva teraz. Nový systém pozostávajúci zo spice-klinta, protokolu a serveru integrovaného v qemu poskytuje napríklad podporu pre akceleráciu 2D grafiky, streamovanie videa,emuláciu viacerých monitorov na virtualizovanom systéme, prehrávanie aj nahrávanie zvuku, a lepšiu podporu pre používanie myši. Do ďalšej verzie sa pripravuje napríklad podpora 3D akcelerovanej grafiky a zdielanie schránky medzi virtualizovaným systémom a systémom na ktorom beží spice-klient. Kvm je velmi populárny pokiaľ ide o serverovú virtualizáciu, a pomocou SPICE má šancu stať sa použiteľnou alternatívou aj pre virtualizáciu deskotopov.

Ďalšie novinky zaujmú hlavne programátorov, pretože vo Fedore 14 bola pridaná podpora pre jazyk D do kompilátora LLVM, do repozitárov bolo pridané vývojové prostredie GNUStep pre objectiv-c, a tiež Rakudo kompilátor ktorý implementuje Perl 6. Ďalej updatuje vývojové prostredia Elipse na verziu Helios, Netbeans na verziu 6.9, python v základnej inštaláci na verziu 2.7, najnovišie ruby a erlang.

Fedora 14 tiež prináša poslednú stabilnú verziu KDE 4.5. Z ostatných desktopových prostredí updatuje Gnome, LXDE a navyše prináša možnosť vyskúšať Meego (vo verzii 1.0)  alebo najnovší Sugar, desktopové prostredie původne určené pre One Laptop Per Child

Fedoru 14 je možné stiahnuť z oficiálnej stránky, a o ostatných zmenách sa dočítate v release notes.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Adam Saleh

Adam Saleh

Bratislavčan, informatik, mat-fyzák a turista.


  • Distribuce: Fedora 13/Ubuntu 10.10
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...