přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová Fedora 14 prináša lepšiu virtualizáciu pre desktop

Nová Fedora 14 prináša lepšiu virtualizáciu pre desktop

Vyšla nová verzia distribúcie Fedora.


Jednou z hlavných novinek ktorú prináša Fedora 14 je podpora pripájanie k virtualizovaným strojom pod kvm cez protokol SPICE.

Ten predstavuje vynikajúcu alternatívu k VNC, ktorý sa využíva teraz. Nový systém pozostávajúci zo spice-klinta, protokolu a serveru integrovaného v qemu poskytuje napríklad podporu pre akceleráciu 2D grafiky, streamovanie videa,emuláciu viacerých monitorov na virtualizovanom systéme, prehrávanie aj nahrávanie zvuku, a lepšiu podporu pre používanie myši. Do ďalšej verzie sa pripravuje napríklad podpora 3D akcelerovanej grafiky a zdielanie schránky medzi virtualizovaným systémom a systémom na ktorom beží spice-klient. Kvm je velmi populárny pokiaľ ide o serverovú virtualizáciu, a pomocou SPICE má šancu stať sa použiteľnou alternatívou aj pre virtualizáciu deskotopov.

Ďalšie novinky zaujmú hlavne programátorov, pretože vo Fedore 14 bola pridaná podpora pre jazyk D do kompilátora LLVM, do repozitárov bolo pridané vývojové prostredie GNUStep pre objectiv-c, a tiež Rakudo kompilátor ktorý implementuje Perl 6. Ďalej updatuje vývojové prostredia Elipse na verziu Helios, Netbeans na verziu 6.9, python v základnej inštaláci na verziu 2.7, najnovišie ruby a erlang.

Fedora 14 tiež prináša poslednú stabilnú verziu KDE 4.5. Z ostatných desktopových prostredí updatuje Gnome, LXDE a navyše prináša možnosť vyskúšať Meego (vo verzii 1.0)  alebo najnovší Sugar, desktopové prostredie původne určené pre One Laptop Per Child

Fedoru 14 je možné stiahnuť z oficiálnej stránky, a o ostatných zmenách sa dočítate v release notes.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Adam Saleh

Adam Saleh

Bratislavčan, informatik, mat-fyzák a turista.


  • Distribuce: Fedora 13/Ubuntu 10.10
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Certifikace může být i oceněním zdařilé práce

Petr KramnýPetr Kramný pracuje ve společnosti Siemens Advanta již 10 let. Když do ní přišel, ještě se tak tato firma ani nejmenovala. Má tedy již zkušenosti, nadhled a může práci v ní hodnotit a srovnávat.

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...