přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Desktopová prostředí kontra správci oken

Desktopová prostředí kontra správci oken

desktop2009.jpg

Dávno je pryč doba, kdy byl Linux pouhým terminálem pro zadávání příkazů a práci v textovém režimu. Dnes už k Linuxu neodmyslitelně patří grafický vzhled a operace se spouštěči a ikonkami. Je to tak, terminál, který to vše začal, je dnes již trochu v pozadí a stává se pouze určitou specialitou. Důležité je však vědět, jaké grafické prostředí zvolit, jelikož v konečném výsledku to není pouze volba vzhledu.


David, nebo Goliáš?

Nikoho ze čtenářů tohoto magazínu zajisté nepřekvapí prohlášení, že v Linuxu může používat více než jedno prostředí. Ale ruku na srdce – kolik z vás opravdu ví, jak rozdělit grafické uživatelské prostředí v Linuxu?

Grafické uživatelské rozhraní (Graphical User Interface) neboli GUI je – na úrovni operačního systému – prostředí umožňující ovládat počítač pomocí interaktivních grafických ovládacích prvků, na monitoru počítače jsou okna, ve kterých programy zobrazují své výstupy, a ovládání těchto prvků je prováděno pomocí klávesnice a myši, případně jiného zařízení. Tento popis je všem naprosto jasný a nikdo o tom nepochybuje, jenže je tady další záležitost, která již bývá velmi často opomenuta. GUI operačních systémů je možné dále dělit na samotné správce oken (bývají nasazeny v minimalistických distribucích) a na kompletní desktopové prostředí.

Říkáte si, že v tom není vlastně žádný rozdíl? Tak pojďte číst dál.

Správce oken

Správce oken nebo také window manager je grafický prvek (aplikace), která se stará o vykreslení grafického uživatelského rozhraní. Máte možnost použít opravdu velké množství správců oken. Můžu zde jmenovat například: Openbox, Window Maker, IceWM, Fluxbox, Avesome, Elightenment, Blackbox a další. Všechny tyto aplikace se postarají o běh a základní nastavení grafického vzhledu, vykreslování jednotlivých oken a jejich ovládacích prvků (např. tlačítka na maximalizaci, minimalizaci a zavření). Systém, který obsahuje pouze některého z těchto správců, je nenáročný na paměť a zátěž procesoru a takový systém je potom velmi svižný.

Nicméně pokud budete mít pouze systém se správcem oken, budou vám scházet další aplikace nutné pro plnohodnotnou práci v grafickém prostředí Linuxu. Budete muset doinstalovat nějakého správce souborů, kancelářské aplikace, aplikace pro práce s internetem nebo multimediálními soubory a obrázky. Takových aplikací je samozřejmě celá řada a výběru se hranice nekladou. Zde však nastává určitý problém v podobě knihoven a dalších souborů, na kterých jsou tyto aplikace závislé. Vyladit takový systém zabere mnoho času a úsilí, ale může vás těšit, že máte vlastně svou soukromou distribuci, která odpovídá přesně vašim požadavkům a představám.

Kdo nechce procházet touto náročnou cestou, zvolí jednoduší variantu. Můžete si vybrat některou distribuci, která je již vyladěna, nebo si jednoduše nainstaluje celé desktopové prostředí.

Vyladěný Openbox v CrunchBang Linuxu Vyladěný Openbox v CrunchBang Linuxu

Desktopové prostředí

Pokud se rozhodnete pro již hotové prostředí, máte na výběr jednu ze čtyř možností (ačkoli existují i jiná prostředí, tyto jsou v Linuxu nejoblíbenější): GNOME, KDE, Xfce a LXDE.

Hlavním rozdílem oproti samostatným správcům oken je to, že prostředí s sebou nese mimo správce oken ještě další komponenty, jako jsou již zmínění správci souborů a další aplikace včetně potřebných knihoven. Velkou výhodou je to, že tyto aplikace jsou vyvíjeny přímo vývojáři prostředí, a tak do něj zapadnou nejenom svou funkčností, ale i grafickým vzhledem. Máte tak možnost mít připravený systém se všemi potřebnými základními aplikacemi ihned po instalaci prostředí. To ale neznamená, že nemůžete další aplikace přidávat a upravovat. Nevýhodou v tomto případě může být ta vlastnost prostředí, že vzhledem k propojení a vzájemné závislosti nemáte možnost odstranit některé aplikace, které jsou součástí prostředí, bez toho, aby došlo ke změně v celém desktopovém prostředí nebo dokonce k jeho pádu.

Nejnovější KDE4 ve Fedoře Nejnovější KDE4 ve Fedoře

Xubuntu s Xfce je velice podobné GNOME Xubuntu s Xfce je velice podobné GNOME

Rozhodnutí je na vás

Teď už víte, jaký je rozdíl mezi kompletním prostředím a samotným správcem oken. Je jen na vás, jakou cestou se při ladění svého systému vydáte. Možností máte mnoho. Můžete si sestavit libovolnou distribuci, která obsahuje pouze správce oken, můžete použít již vyladěnou distribuci se správcem oken a dalšími aplikacemi nebo rovnou sáhněte po některém velikánovi s kompletním prostředím. Rozhodnutí je jen na vás.

Nahoru

Příspěvky

Desktopová prostředí kontra správci oken
Petr Ježek 13. 07. 2012, 12:55:11
 Odkaz 
Navazuje úvaha o tom, co je vlastně potřeba. Optimalizované distribuce s jediným WM jsou k dispozici především jako "move", tedy na CD nebo flashce bez nutnosti distribuci instalovat na interní disk počítače. Distribuce, které nejsou "move" a musí se instalovat, obsahují prakticky vždy DM nikoli pouze WM (umožňují však provoz i s pouhým WM a několika málo aplikacemi). To vše nutí uživatele zamyslet se nad tím, zda preferuje lehkou distribuci nenáročnou na zdroje s minimem pouze nezbytných aplikací a utilit a vyhovuje mu její odladění (popř. je schopen si ji odladit). Pokud je zdrojů zdánlivě dost a potřeby nejsou snadno definovatelné, pak se obvykle volí "něco s KDE nebo Gnome" (já dodávám, že rozumnější je nejprve zkusit lehčí DM - LXDM a XFce). Zpravidla časem zjistíte, že toho potřebujete méně než se instaluje s velkým DM (závislosti v KDE jsou opravdu dost otravné) a že najednou máte svižnější běh své klíčové aplikace, o startu systému a X nemluvě. Ne vždy je třeba SSD ke zrychlení běhu systému, aplikací a utilit.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »