přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Xfce - seznámení s prostředím

Xfce - seznámení s prostředím

xfce.png

Když se řekne, že Xfce je odlehčené desktopové prostředí, dost z vás si jistě představí něco, co je nekompletní, co nemůže konkurovat "opravdovým" prostředím, jako je KDE, nebo GNOME. Opak je pravdou - Xfce nejenom, že funguje, jak má, ale vypadá hezky a svou jednoduchost efektivně využívá.


Xfce není prostředí pro staré železo, naopak je to prostředí pro lidi s vlastní volbou - nenese s sebou totiž stovky aplikací, ale jen to, co opravdu potřebujeme. A navíc - všechny aplikace z GNOME používají (stejně tak jako Xfce) GTK2, čili se budou cítit a vypadat jako doma.

Obrázek:  0.jpg

Vyladěné Xfce

Historie Xfce sahá do roku 1997, kdy Olivier Fourdan vytvořil pomocí XForms jednoduchý panel pro FVWM. Vývoj panelu pokračoval a roku 1998 jej Fourdan vydal spolu s XFWM (Xfce Window Manager). V této době si Xfce všimla řada uživatelů, nicméně snaha zařadit projekt do distribuce Red Hat se minula účinkem, kvůli omezeným licenčním podmínkám XForms. Přelom nastává v roce 1999 s příchodem Xfce 3.0, které je licencováno pod GNU GPL a postaveno na knihovnách GTK+. S verzemi 4.x (od roku 2003) Xfce přechází na knihovny GTK2 a získává svou současnou podobu. Zdroj: Wikipedia.

Filosofie Xfce se dost liší od dvou nejpoužívanějších prostředí. Vývojáři jej dělí na dvě části. První z nich Core Components (tzn. součásti nejdůležitější) obsahuje nejen knihovny prostředí, správce oken nebo správce sezení, ale také správce nastavení, správce plochy, rozhraní pro tisk a panel, ke kterému se v tomto díle vrátím.

Oproti tomu součást druhá obsahuje aplikace. Věci, které můžete a nemusíte mít, některé perfektní, jiné až příliš jednoduché. Těchto aplikací je zhruba tucet. Pokud to porovnáte s většími prostředími, číslo je nesrovnatelně nižší. Jsou to součásti, které do prostředí prostě patří - a nic navíc. Chybí snad jen webový prohlížeč, ale v tomto případě se ve většině distribucí chytře vsadilo na Firefox. Nikdo vám neříká, že s tuctem aplikací si vystačíte, ba naopak: filosofie spočívá v tom, že si vyberete aplikaci podle své vlastní potřeby. Xfce prostě obsahuje jen takové aplikace, které ke grafickému prostředí patří, jako je správce souborů, emulátor terminálu nebo textový editor.

Kdysi nebyly na ploše v Xfce ikony, ale už dlouho je to samozřejmost a na ploše můžete mít soubory, spouštěče, ikonu domovského adresáře, systému souborů, koše i ikony vyjmutelných zařízení (vše jde buď povolit nebo zakázat). Navíc lze místo těchto ikon mít na ploše zobrazen seznam minimalizovaných oken.

Obrázek:  13.jpg

Nastavení ikon na ploše

Obrázek:  14.jpg

Minimalizované aplikace na ploše

V Xfce neběží desítky démonů, ale jen pár. Nejdůležitější je xfce-mcs-daemon, který zajišťuje, že nastavení prostředí se bude projevovat. Samozřejmostí je démon na oznamování událostí. Další démoni jsou vázány na applety na panelu. O nich budu mluvit za chvíli. U desktopového prostředí nechybí podpora sezení, tzn. jak Xfce opustíte, tak ho najdete příště (vše jde samozřejmě vypnout, stejně tak i tato funkce, která se nemusí všem líbit).

Jako démon se hlavně v unixových počítačových systémech označuje proces, který neustále běží „na pozadí“, kde průběžně vykonává nějakou činnost a není (za běžných okolností) ukončován. Démon obvykle nijak nekomunikuje s uživatelem, pracuje samostatně. V MS-DOSu se podobné druhy programů označovaly jako rezidentní programy, TSR (terminate and stay resident – ukonči se a zůstaň rezidentní). Zdroj: Wikipedia.

Co se náročnosti na paměť týče, je oproti GNOME nebo KDE nesrovnatelná. Není problém mít jen 128 MB paměti, a přesto Xfce používat. Pokud si v něm pak ale chcete pustit třeba Firefox a Gajim, pocítíte znatelné zpomalení. Ze subjektivní zkušenosti mohu říct, že 256 MB je únosná mez, kdy sice nebudete mít paměti nevyčerpatelně, ale žádné výrazné zpomalení nepocítíte, ani při větším než malém počtu spuštěných aplikací včetně Firefoxu a OpenOffice.org.

Co vám přinese náš seriál

V následujících několika dílech bych vás rád prostřednictvím tohoto seriálu seznamoval s grafickým prostředím, které mě od první chvíle upoutalo. Používám distribuci Xubuntu, což je Ubuntu s Xfce místo GNOME, takže co se softwarové zásoby týče, budu vycházet hlavně z dostupnosti ve zdrojích této distribuce. Budu vás seznamovat se základními věcmi, s aplikacemi, které by se mohly hodit, dodám nějaké ty tipy a triky s nastavením a budu se snažit vám ukázat Xfce hlavně v dobrém světle.

Vyzkoušejte si Xfce

Pokud si chcete Xfce vyzkoušet, neměl by být problém nainstalovat balíčky tohoto prostředí ze zdrojů vaší distribuce. V Ubuntu stačí nainstalovat metabalíček xubuntu-desktop, který za vás vyřeší všechny závislosti. V Mandrivě máte na výběr z několika variant jako task-xfce nebo task-xfce-minimal. Můžete doinstalovat i balíček task-xfce-plugins. Seznam Xfce distribucí (o kterých Xfce tým ví) vám bude ku prospěchu, pokud chcete volit live CD, nebo rovnou instalovat nějaké distro, které s Xfce šlape hezky. Najdete tam ale jen (až na výjimku) distribuce, které mají Xfce jako předvolené prostředí - např. Zenwalk.

Nastavení Xfce

Obrázek:  3.jpg

Nastavení uživatelského rozhraní

Jak bude Xfce po prvním spuštění graficky působit, závisí na volbě distribuce. Pro nastavení vizáže má toto prostředí dvě volby v menu Nastavení, konkrétně Nastaveni uživatelského rozhraní, kde nastavujete věci týkající se GTK, a Nastavení správce oken, pokud chcete měnit vzhled lišty správce oken. Ve správci nastavení máte dostupné všemožné volby nastavení tohoto prostředí. Pokud ale dáváte přednost konfiguračním souborům, tak ty najdete ve složce ~/.config/xfce4 ve formě XML souborů.

Obrázek:  4.jpg

Nastavení správce oken

Panel je základ

Obrázek:  5.jpg

Základní rozložení panelů v Xubuntu

Slovem panel jsou v Xfce pojmenovány lišty, podobné těm z GNOME. Po prvním spuštění Xubuntu jsou na ploše panely dva. Rozložené podobně jako ve zmiňovaném GNOME, totiž jeden nahoře a jeden dole. Pokud vám toto rozmístění nevyhovuje, nebo si jenom chcete s panely trochu pohrát, po kliknutí pravého tlačítka na panel se zobrazí volba Přizpůsobit panel. V dialogu správce panelu můžete panely přidávat i mazat, měnit jejich velikost, pozice, vlastnosti.

Obrázek:  6.jpg

Správce panelu

Když už budete mít lišty tam, kde uznáte za vhodné, bude načase přidat na ně nějaký obsah, popřípadě stávající poupravit. Cokoli na panelu, počínaje tlačítkem Aplikace, přes oznamovací oblast, přepínač ploch nebo seznam úloh, až po hodiny, jsou takzvané applety. Některé mohou být na panelu dvakrát nebo víckrát, některé jen jednou, ale žádný není bezpodmínečně nutný pro běh prostředí.

Obrázek:  7.jpg

Výběr appletu

Pokud chcete nějaký applet přidat, klikněte pravým tlačítkem na panel (mimo jiné applety) a zvolte Přidat novou položku. Můžete si vybrat ze spousty appletů, ať už zmiňovaných praktických záležitostí, jako je správce úloh nebo všemožných senzorů a přepínačů, dohromady je jich přes 40. Kromě věcí potřebných pro normální funkčnost prostředí můžu doporučit příkazovou řádku Verve, která je vždy po ruce pro případ rychlého spuštění nějakého příkazu, nebo applet Screenshot.

Obrázek:  8.jpg

Horní lišta se spouštěči, Verve appletem i foťáčky na screenshoty

Pokud chcete mít plně funkční schránku (tzn. aby v ní zůstávala hodnota i po ukončení aplikace, ze které jste kopírovali), přidejte si na panel Správce schránky, sice zabírá místo, ale jinak schránka nepracuje korektně.

Obrázek:  9.jpg

Poznámky v akci

K zahození není ani applet Poznámky nebo také XfApplet, který umožní mít na panelu jakýkoli applet z prostředí GNOME, pokud vám ve výbavě nativních appletů něco chybí, dost z nich však plní stejnou nebo podobnou funkci jako applety z Xfce, navíc nabízí třeba applet pro nastavení jasu displeje. Na panelu můžete mít samozřejmě i spouštěče.

Obrázek:  10.jpg

Nastavení spouštěče

Pravým kliknutím na applet zobrazíte nabídku, která vám umožní měnit nastavení appletu, jeho odstranění nebo přesunutí.

Obrázek:  11.jpg

Nabídka pravého kliku na applet

Obrázek:  12.jpg

Nastavení menu appletu

Příště budeme pokračovat

Myslím, že to by na úvodní díl stačilo, za čtrnáct dní vám povím něco o správci souborů (jak jinak než Thunaru) a o jiných užitečných aplikacích v tomto prostředí. A přijde řeč i na průhlednost pomocí vlastního Xfce kompozitoru.

Obrázek:  15.jpg

Skutečná průhlednost - kompozitor

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Xfce - seznámení s prostředím
Lovap 14. 02. 2008, 09:11:11
Odpovědět  Odkaz 
Celkom by ma zaujímalo, aká je to tapeta, resp. ako ste dospeli k tomu zelenému čomusi. Je to celkom pekné a príjemné na oči.
Re:Xfce - seznámení s prostředím
tomik 14. 02. 2008, 10:09:07
Odpovědět  Odkaz 
Taky by mne to zajimalo...velmi pekna tapeta...zaujala mne hned na prvni pohled..;-)
Josef Vanžura Re:Xfce - seznámení s prostředím
gindar 14. 02. 2008, 13:58:17
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že ta tapeta je nějaká ruční práce, efekt "Plamen" z GIMPu.
Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
beriii 16. 02. 2008, 00:57:28
Odpovědět  Odkaz 
ne-e je jsou to antonyho brushe pro photoshop a jsou jen pekně nabrushovaný a barevně sladěný .)
Miroslav Hrončok Re:Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 14. 02. 2008, 21:12:35
Odpovědět  Odkaz 
http://neverhood.etomite.sk/files/kourzelenej.jpeg
Je to odnekud stazene, ale za boha nevim odkud...
Re:Xfce - seznámení s prostředím
dadam 5. 09. 2008, 19:23:50
Odpovědět  Odkaz 
Je to nějaký fraktál, viz. http://www.root.cz/clanky/fraktaly-v-pocitacove-grafice-vii/ zhruba uprostřed
Miroslav Hrončok Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
Miro Hrončok 5. 09. 2008, 19:47:44
Odpovědět  Odkaz 
To pravděpodobně je :)
Xfce - seznámení s prostředím
martin 15. 02. 2008, 13:39:43
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat zda je možné v xfce vyměnit XFWM za Fluxbox. Pokud ano jaké by to mělo následky/omezení. Děkuji
Miroslav Hrončok Re:Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 15. 02. 2008, 16:00:23
Odpovědět  Odkaz 
No pokud jde pustit fluxboxí WM bez celého prostředí, pak bych zkusil zabít xfwm4 a pustit ho nějakým příkazem.
Pak v /etc/xdg/xfce4/xinitrc
nahradit řádek "xfwm4 --daemon" něčím jiným. Následky netuším, omezení určitě nepohodlné nastavování. A ošklivost :)

Jinak se musím zeptat, proč bys chtěl něco takového?
Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
martin 15. 02. 2008, 18:28:00
Odpovědět  Odkaz 
Protože mi na fluxboxu vyhovuje celková práce s okny, ale zároveň bych rád některý vychytávky z xfce (hold jsem nerozhodný člověk).
Každopádně vyzkouším, díky za impulz.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 15. 02. 2008, 21:51:16
Odpovědět  Odkaz 
A myslíš, že ta práce s okny bude fungovat stejně? Co si customiznout chování Xfce?
Re:Re:Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
martin 16. 02. 2008, 11:09:07
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, je docela běžná praxe vyměnit v GNOME Metacity za OpenBox nebo třeba Compiz a vliv (jak známo) to má. Tak nevidím problém jinde, šlo mi spíš jestli to někdo zkoušel. Možná bych mohl do Fluxboxu zkusit všechno narvat ručně, ale těžko říct jeslti by věci jako správce sezení a podobný fungovaly.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 16. 02. 2008, 12:25:18
Odpovědět  Odkaz 
Compiz v Xfce funguje. Tzn. technicky nevidím problém. Napiš na Jabber, zkusím vykoumat podle tvých požadavků, jestli není lepší Xfce nastavit, aby se chovalo jako Fluxbox, viděl jsem ho jen asi dvakrát a to krátce. Jabber najdeš na mém blogu.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Xfce - seznámení s prostředím
martin 16. 02. 2008, 12:54:38
Odpovědět  Odkaz 
OK, ozvu se později, už jsem zkoušel při startu Fluxboxe spustit xfce4-session, z počátku to vypadalo dobře, ale nějak to blbo při přepínání uživatelů. Ale vypadá to, že cesta povede tudy.
Xfce - označení více ikon na ploše
Vladislav Korecký 16. 02. 2008, 21:04:03
Odpovědět  Odkaz 
Když jsem zkoušel XFCE narazil jsem na jeden velice nepřijemný problém, tím je to, že se nedá označit na ploše více ikon najednou.
Lze nějak hromadný výběr ikon na ploše zapnout ?

Předem děkuji za odpověď.
Miroslav Hrončok Re:Xfce - označení více ikon na ploše
churchyard 16. 02. 2008, 22:54:07
Odpovědět  Odkaz 
Jde to se shiftem. Myší to opravdu nejde, ale vzhledem k tomu, že já na ploše ikony nemám, nikdy jsem se tento problém nesnažil řešit, každopádně můžu zkusit Google.
Miroslav Hrončok Re:Re:Xfce - označení více ikon na ploše
churchyard 17. 02. 2008, 21:59:43
Odpovědět  Odkaz 
Obávám se, že zapnout to nepůjde. Xfce to prostě asi neumí. :(
Xfce - seznámení s prostředím
Zd.Valek 16. 02. 2008, 22:39:44
Odpovědět  Odkaz 
nechci se hádat, ani nikomu kazit radost, ale z toho článku to vypadá, že xfce je stejné jako gnome, anebo se k němu aspoň přibližuje. Je to nejen knihovnou GTK, podobností screenshotů, ale i HW náročnost je řekl bych stejná, neměl jsem totiž nikdy problém provozovat gnome na 128 MB RAM ani s aplikacema (gimp, konqueror, firefox, openoffice...).
Miroslav Hrončok Re:Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 16. 02. 2008, 22:50:15
Odpovědět  Odkaz 
Ano, přibližuje. Knihovnou GTK i podobností screenshotů (to je způsobené tou knihovnou GTK). Co se týče náročnost na paměť, omlouvám se, ale mně ne. Mě Firefox rezidentně krade 163 MB právě. OOo 60 MB a Gajim 52 MB... a pouštět Konqueror pod GNOME je taky trochu blbina, rozhodně pokud mám jen 128 MB paměti.
zavadzajuci screenshot defaultnej plochy
ventYl 17. 02. 2008, 16:29:05
Odpovědět  Odkaz 
nuz ten screenshot defaultnej plochy je trocha mimo misu, nakolko sa jedna o Xfce obrandovane do podoby GNOME, aby vyzeralo podobne nepouzitelne. Hole XFCE uz snad od verzie 3.0 vyzera furt rovnako s jednym panelom na spodku po 50% sirky plochy a taskbar hore :)
Martin Šín Re:zavadzajuci screenshot defaultnej plochy
Martin Šín 17. 02. 2008, 17:40:19
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu, jako odchovanec Gnome, který kvůli jeho žravosti a složitosti utekl k Xfce se však musím také přiznat, že preferuji panel s hýbátky nahoře a pruh úloh spolu s plochami dole. Dva panely jsou víc jak jeden a tak se divím lidem, kterým jeden panel a čtyři standardní plochy stačí. :-)
Miroslav Hrončok Re:zavadzajuci screenshot defaultnej plochy
churchyard 17. 02. 2008, 21:46:54
Odpovědět  Odkaz 
Přiznávám se, špatně zvolená distribuce pro demonstraci. Lepší by byl asi Zenwalk, nebo Lunar Linux s defaultním Xfce.
http://www.zenwalk.org/modules/tinycontent/index.php?id=9
Xfce - seznámení s prostředím
BranKo 17. 02. 2008, 22:05:41
Odpovědět  Odkaz 
Chcel by som sa spytat ako sa vola ta aplikacia, ktora ukazuje stav systemovych prostriedkov PC/OS. Je ju vidiet na prvom screenshote.
Miroslav Hrončok Xfce - seznámení s prostředím
churchyard 17. 02. 2008, 22:08:34
Odpovědět  Odkaz 
gDesklets... je ale i par alternativ (třeba adesklets), tohle trochu papá prostředky...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog