přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hudební přehrávač Bluemindo

Hudební přehrávač Bluemindo

bluemindo.png

Bluemindo je jednoduchý hudební přehrávač pro grafická prostředí založená na GTK. Umí spravovat kolekci a umí dobře využívat webové služby jako například Last.fm. Oproti jiným přehrávačům se nejedná o nástroj pro všechno, ale o přehrávač, který má jasně vytyčené hranice svých možností.


Trocha suchých fakt na úvod

Bluemindo je napsaný v Pythonu. Je učen pro jakékoli GTK prostředí - tedy například GNOME nebo Xfce, LXDE. Nemá však na GNOME žádné závislosti. Aktuální verze 0.3 vyšla v srpnu a pravděpodobně ji najdete v repozitářích vaší distribuce.

BluemindoBluemindo

Podle domovské stránky Blueminda poskytuje tento přehrávač uživatelům pět různých zobrazení, takže si každý může vybrat, jaké uspořádání prvků a třídění kolekce mu vyhovuje. K vaší kolekci umí automaticky stahovat doplňující informace - text písní, obaly disků, fotky interpretů. Program je přeložen do slovenštiny, češtinu bohužel zatím neobsahuje. Kromě základních vlastností obsahuje i několik málo rozšíření od tvůrců programu. Nová rozšíření však můžete psát klidně sami, pokud ovšem umíte programovat v Pythonu.

Kolekce

Je nutné nastavit umístění kolekceJe nutné nastavit umístění kolekce

Při prvním spuštění přehrávač upozorní uživatele na to, že je potřeba nastavit, kde se nachází kolekce.

Nastavení BluemindaNastavení Blueminda

Ihned po nastavení umístění kolekce začne Bluemindo tento adresář rekurzivně prohledávat a seřadí hudbu podle interpretů. Po restartu aplikace se objeví u interpretů jejich obrázky stažené z webu last.fm, u alb jejich obrázky z Amazonu. V obou případech samozřejmě jen v takovém případě, že se takový obrázek na tom kterém webu nachází.

Pět rozhraní

Jednotlivá rozhraní přehrávače můžete měnit z nabídky Show (Zobrazit). jejich názvy jsou však většinou naprosto nicneříkající.

Lightweigth (Odlehčený)

Pokud zvolíte "odlehčený" režim, okno přehrávače neobsahuje žádný seznam interpretů nebo alb, ale veškerá vaše hudba z kolekce je v jednom velkém seznamu skladeb. Ten můžete řadit podle názvů, alb, interpretů, let, ale i podle jakékoli jiné položky, kterou najdete v seznamu skladeb. Seznam skladeb můžete v reálném čase filtrovat pomocí textového políčka ve spodní části okna. Pokud však seznam skladeb vyprázdníte, jste v koncích.

Lightweigth režim BluemindaLightweigth režim Blueminda

Basic (Základní)

Toto "základní" zobrazení prezentuje kolekci formou stromu, podobného adresářové struktuře. Alba se přesto řadí podle interpretů a ne podle reálného umístění souborů v souborovém systému. Poklepáním na interpreta, album, nebo skladbu se položky přidají na konec seznamu skladeb. Pokud na položku kliknete pouze jednou, označí se, ale nestane se nic.

Basic režim BluemindaBasic režim Blueminda

Normal (Normální)

V "normálním" režimu je kolekce rozdělena na seznam interpretů a seznam alb. Pokud v seznamu interpretů vyberete kliknutím někoho konkrétního, v seznamu alb se ukáží pouze alba daného umělce. Album nebo všechny skladby od interpreta můžete dvojklikem přidat na konec seznamu skladeb.

Normal režim BluemindaNormal režim Blueminda

Full (Plný)

Toto je režim zobrazení, který vidíte na prvním obrázku v tomto článku - tedy výchozí nastavený. Pokud zvolíte v levém sloupci interpreta, pod informací o aktuální přehrávané skladbě uvidíte seznam alb, kterou jsou od něj v kolekci.

Full režim BluemindaFull režim Blueminda

Albums (Alba)

V tomto režimu jsou v levém sloupci zobrazeny alba bez ohledu na interpreta. Jednoduchý klik vyvolá přidání alba do seznamu skladeb. Je to jediný režim, který umožňuje jednoduše přehrávat kompilační alba. Slouží k tomu přepínač Group artists (slučovat umělce), který je však ve výchozím stavu zapnutý.

Režim AlbumsRežim Albums

Jak vidíte, způsobů přístupu ke kolekci může být hodně a Bluemindo jich nabízí dostatečné množství.

Rozšíření

Bluemindo obsahuje tři oficiální rozšíření:

  • Audioscrobbler odesílá informace o přehrávaných skladbách na servery jako last.fm nebo libre.fm.
  • Jabber nastavuje pomocí rozšíření XMPP protokolu k vašemu účtu informaci o právě přehrávané skladbě.
  • Notification zobrazuje systémové oznámení, když se změní skladba.

Oznámení o změně skladbyOznámení o změně skladby

Nedostatky

Přes slušné nakročení nemůžu Bluemindo považovat za dostatečně funkční přehrávač hudby. Autoři tvrdí, že by měl mít pouze základní funkce, přesto mi chybí například klávesové zkratky. Snad někdo časem napíše rozšíření, tak jak je tomu například u přehrávače Audacious. Pokud však hledáte jednoduchý přehrávač s kolekcí, určitě Bluemindo alespoň vyzkoušejte.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Hudební přehrávač Bluemindo
vaclavaki 26. 11. 2009, 07:25:38
Odpovědět  Odkaz 
Díky za tip, už delší dobu hledám něco podobného. Vyzkouším.
Hudební přehrávač Bluemindo
Frantisek S. 26. 11. 2009, 07:31:48
Odpovědět  Odkaz 
Dik za info, podivam se. Mam moc rad Amarok, ale uz me zacina troch stvat.
Hudební přehrávač Bluemindo
lzap 26. 11. 2009, 10:17:46
Odpovědět  Odkaz 
Padalo mi to. Odinstaloval jsem to :-(
Miroslav Hrončok Re:Hudební přehrávač Bluemindo
Miro Hrončok 26. 11. 2009, 20:26:48
Odpovědět  Odkaz 
Jen tak? Nahlásils to?
Hudební přehrávač Bluemindo
Lukas 27. 11. 2009, 15:23:12
Odpovědět  Odkaz 
Mě nechce vůbec načíst kolekci,takhle on ji načte ale hudbu nezobrazí.Nevíte čim to?
Josef Vanžura Hudební přehrávač Bluemindo
gindar 29. 11. 2009, 18:37:52
Odpovědět  Odkaz 
Vypádá to na další z klonů light-rythmboxu. [OT] Trochu nečestně musím udělat reklamu přehrávači Decibel Audio Player. Je jednoduchý, ikonka v systray, ovládání z cli (decibel remote) a hlavně nemá kolekci (i když ji formou pluginu umí) pro nás co máme pořádek ve složkách, ale bordel v ID3 tazích (jak se to slovo skloňuje?) neuvěřitelná úleva :). Nebyl tu o něm článek? [/OT]
Kdejaký nýmand se dnes vesele učí python (i má maličkost) a audio playerů je jak hříbků po dešti, pojďme přátelé napsat také nějaký ten plejer! Koupíme hezkou doménu, uděláme pěkný web3.0 a verzi pro mobilní zařízení.... nu a pak už jen davy fanynek, časem nějakou tu nadaci... Hlavní je kvalitní název, kterému nikdo nerozumí.
Napadá mě: Anacusis Player!
Je to z latiny a je to kůůl!
Re:Hudební přehrávač Bluemindo
fri 29. 11. 2009, 19:31:30
Odpovědět  Odkaz 
Skloňuje se: značky, (bez) značky, (k) značce, značku, značko, (se) značkou

Zaujal by mě název přehrávače: Zlatý slavík.

:-)
Josef Vanžura Re:Re:Hudební přehrávač Bluemindo
gindar 30. 11. 2009, 09:10:13
Odpovědět  Odkaz 
Gott Player :)
Re:Hudební přehrávač Bluemindo
fri 29. 11. 2009, 19:33:22
Odpovědět  Odkaz 
A: (o) značce
Josef Vanžura Hudební přehrávač Bluemindo
gindar 29. 11. 2009, 18:42:59
Odpovědět  Odkaz 
Ještě jsem opoměl napsat, že by měl mít napojení na fejsbůk a last.fm! Každý chce vědět co ti druzí poslouchají, nebo spíš každý chce aby ti druzí věděli co poslouchá, tak nějak to uspokojuje ten maličký kousek exhibicionisty v nás. A už přestanu spamovat.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog