přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový HTML element by měl zrychlit web

Nový HTML element by měl zrychlit web

Internet

Vývojové verze prohlížečů Firefox a Chrome/Chromium obsahují podporu nového HTML elementu „picture“, který bude moderní, responzivní náhradou starodávného elementu „img“.


S rozmachem mobilních zařízení s malými displeji vyvstala potřeba přizpůsobovat zobrazení webových stránek velikosti a rozlišení displeje. Hovoří se tu o „responzivním designu“, který je ale za současných podmínek poměrně tvrdým oříškem, protože se objevují protichůdné požadavky. Prohlížeče na jedné straně straně urychlují načítání tím, že posílají požadavky na obrázky ještě před načtením celé stránky, tím se ale současně komplikuje přizpůsobování velikosti obrázků displeji a přenese se tak zbytečně mnoho dat, což je na pomalejším mobilním připojení dost nepříjemné.

Proto byl vytvořen úplně nový HTML element <picture>, který bude náhradou starého, hojně využívaného elementu <img>. Nový element sám o sobě neobsahuje informace o obrázku, jen zapouzdřuje specifické elementy – k nim patří jak dosavadní <img>, tak hlavně <source>, v jehož atributech se nachází sada obrázkových souborů, sada velikostí a filtr média (určuje, který element se použije).

Prohlížeč si tak může rychle vybrat, který obrázek načte, nepřenášejí se tak zbytečně objemné soubory a současně není třeba načtení obrázků odkládat až na okamžik, kdy se načte nějaká javascriptová detekce parametrů přístroje. Podpora pro element <picture> je obsažena ve vývojových verzích prohlížečů Firefox 34 a Chrome/Chromium, je ji však třeba explicitně zapnout.

Prohlížeč Mozilla Firefox 34 přinese také přepínání motivů v rámci okna Přizpůsobení, možnost ukončení nedokončeného spuštění a v mobilní verzi novou stránku o nemožnosti připojení v režimu off-line.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

2N