přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, NVIDIA poskytne dokumentaci vývojářům Nouveau

NVIDIA poskytne dokumentaci vývojářům Nouveau

Zpráva, kterou včera poslal zaměstnanec společnosti NVIDIA Andy Ritger do poštovní konference projektu Nouveau, může mít do budoucna zcela zásadní význam. nVidia se po letech konečně otevře vývojářům svobodných ovladačů a bude s nimi alespoň omezeně spolupracovat.


Andy Ritger v emailu vývojářům Nouveau napsal, že NVIDIA uvolňuje veřejnou dokumentaci určitých aspektů jejich grafických karet s cílem zlepšit fungování out-of-box s open source ovladači Nouveau. Prvním krokem je zveřejnění rovržení Device Control Block ve VBIOSu. Podle Ritgera je většina věcí v této dokumentaci vývojářům Nouveau pravděpodobně už známa, ale nyní si můžou ověřit, že je vše tak, jak předpokládali, a případně dotáhnout detaily. Ritger se také ptá, jaká dokumentace by vývojářům pomohla nejvíce, aby to mohli zohlednit při uvolňování další dokumentace.

NVIDIA je tak posledním velkým výrobcem grafických chipů, který se alespoň částečně otevírá svobodným ovladačům. Intel již roky sám vyvíjí otevřené ovladače a AMD už začalo s uvolňováním dokumentace ke svým kartam před několika lety a v poslední době dokonce platí vývojáře, aby na otevřených ovladačích pracovali, proto jsou dnes ovladače radeon ve výrazně lepším stavu než nouveau. Doufejme, že tyto kroky společnosti NVIDIA povedou ke stejným výsledkům.

Nahoru

Příspěvky

NVIDIA poskytne dokumentaci vývojářům Nouveau
Majoo 24. 09. 2013, 14:04:37
Odpovědět  Odkaz 
Peklo znova zamrzlo ?
Skvelá správa - dúfam, že sa spolupráca NVIDIE ešte viac rozšíri. I keď predpokladám, že reálny dopad to bude mať v horizonte niekoľkých rokov, čím skôr sa začne tým lepšie.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog


Geotronic

Public Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space