přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nyní otevírejme hardware

Cimatron

Nyní otevírejme hardware

Magazín The Hindu píše o připravované definici open source hardwaru, jejíž draft je již na světě a která bude dopracována na zářijovém summitu v New Yorku. Stane se tak více než deset let poté, co Richard Stallman řekl, že otázka svobodného hardwaru není životně důležitá.


Podle Petera Semmelhacka z Bug Labs přichází čas, kdy by měl vykrystalizovat koncept open source hardwaru. Hardware sice oproti softwaru sice nikdy nebude zdarma, podle Semmelhacka to však „neznamená, že bychom nemohli drasticky zlepšit proces, kterým se nová hardwarová zařízení dostávají na trh“. Sice jde v jednom případě o bity a ve druhém o atomy, ovšem filosoficky je to stejné. V případě hardwaru to „není soubor se zdrojovými kódy, nýbrž sada dokumentů, ve kterých je vše potřebné“.

G. Nagarjuna, předseda indické pobočky FSF, k tomu dodává, že „“hnutí svobodného softwaru a jeho metody zaručení svobod mají vliv nejen na software, ale i na jiné technologie, i mimo oblast počítačů. Proto pokud konstruktéři znají specifikace hardwaru a mají svobodu provádět změny, inovace mohou nabrat prudké tempo.“ Navržená speficikace open source hardwaru definuje 11 kritérií - například dokumentaci, potřebný software, odvozená díla, zákaz diskriminace nebo nespecifičnost licence pro konkrétní produkt.

Nahoru

Příspěvky

Ivan Bíbr Nyní otevírejme hardware
bibri 31. 08. 2010, 12:33:58
Odpovědět  Odkaz 
Byl jsem k open-source hardwaru skeptický, ale hodně se mi líbí myšlenka, že to je jen "sada dokumentů, ve kterých je vše potřebné". Takto jsem o něm zatím neuvažoval a tudy by to mohlo jít, to je fakt dobré.

Obavy mám z použitelnosti, protože když to nikdo nebude implementovat/vyrábět, asi nebude komunitu moc bavit vydávat ty specifikace. Další věc je návaznost na technologie - u dnešního hardwaru jsme asi na hranici fyzikálních možností a rozdíl mezi teorií a praxí bude zřejmě propastný. Jinými slovy nebude ani tak problém něco navrhnout, jako to potom vyrobit...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


SOPHOS - hacking webinar 2

Public Relations

Vyplatí se investice do SEO agentury?

QNAPObjevili jste zajímavý sortiment zboží, po kterém je na trhu poptávka. Čekala vás dlouhá práce, ale byli jste úspěšní a spustili e-shop. Veškeré zboží má perfektně zpracované fotografie a dokonalý popis. Vše je přehledné, jednoduché na ovládání a s poutavou grafikou. Proč u vás nikdo nenakupuje? Proč navštěvují konkurenční stránky, kde mají vyšší cenu, a dokonce řadu chyb v textu? Nejspíš proto, že vás zákazníci nemají kde najít. Nejste na svém trhu přítomni.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2