přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenMandriva Lx 2014

OpenMandriva Lx 2014

OpenMandriva

Přichází nová verze linuxové distribuce OpenMandriva a je nabitá nejnovějšími aplikacemi.


Je tady OpenMandriva Lx 2014, nová verze linuxové distribuce mající kořeny v někdejší distribuci Mandriva, resp. ještě dříve Mandrake. Najdete v ní čerstvé verze aplikací, například Mozilla Firefox 29KDE 4.12.4 nebo LibreOffice 4.2.3.3. Použité linuxové jádro má verzi 3.13.11 nrjQL, což je jádro 3.13.11 upravené směrem k vyššímu výkonu a lepší interaktivitě.

Nová verze přináší také změnu ve startovacím programu, kterým je nyní systemd. OpenMandriva nově podporuje také spuštění systému prostřednictvím EFI. Další informace ohledně Lx 2014 najdete v poznámkách k vydání. Pozor na paměťovou náročnost – live distribuce vyžaduje minimálně 1,5 GB paměti, stejnou velikost je potřeba nastavit i při zkoušení ve VirtualBoxu, jinak distribuce nanastartuje.

Nahoru

Příspěvky

OpenMandriva Lx 2014
Phosphorus 2. 05. 2014, 15:57:01
Odpovědět  Odkaz 
Charakteristickým znakem nové verze je výrazně delší start systému.

Ale i přesto považuji Open Mandrivu za jednu z nejlepších distribucí s defaultním prostředím KDE.
OpenMandriva Lx 2014
Tomáš Pavlík 2. 05. 2014, 16:10:21
Odpovědět  Odkaz 
Zase systemd... proboha... :(
Re: OpenMandriva Lx 2014
PL 2. 05. 2014, 18:14:37
Odpovědět  Odkaz 
A jaká je jiná volba než právě systemd?
System V init zastarelé a nevhodné pro moderní systémy.
Upstart problém licencí.

Čím tedy dostavadní System V nahradit aby to nebylo "proboha...".
Re: Re: OpenMandriva Lx 2014
Tomáš Pavlík 6. 05. 2014, 20:45:09
Odpovědět  Odkaz 
Své Gentoo úspěšně již několik let provozuji pod openRC, a nemám sebemenších výtek. Vše funguje tak jak má, a systemd nepotřebuji. Nerozumím vašemu výroku "zastaralé a nevhodné pro moderní sysémy". Mohl byste mi to prosím osvětlit? A dokud budu mít volbu, na systemd nesáhnu. A to v podstatě jde o upravený SysVinit. Na systemd mě neskutečně rozčiluje absolutně netrasparentní konfigurační soubory. Nepřehledná dokumentace a celkový pocit "jak to vlastně ten systemd celé spravuje". Linux nepoužívám protože nevím co se s ním děje, to bych mohl pracovat na winDOSech. Kouzlo Linuxu tkví v perfektní administraci. A systemd tuto Linuxovou filosofii jaksi "potlačuje". A to se mi vůbec nelíbí.
Re: Re: Re: OpenMandriva Lx 2014
Tomáš Pavlík 6. 05. 2014, 20:47:55
Odpovědět  Odkaz 
Trochu jsem popletl odstavec při upravování textu, omlouvám se.

"Své Gentoo úspěšně již několik let provozuji pod openRC, a nemám sebemenších výtek. A to v podstatě jde o upravený SysVinit."

Toto je opravená posloupnost aby celý odstavec dával smysl.
OpenMandriva Lx 2014
ferri 5. 05. 2014, 17:51:06
Odpovědět  Odkaz 
OpenMandriva 2014 beží bez problémov vo VirtualBoxe aj s 1GB RAM. Zrovna z takého virtuálneho stroja píšem tento príspevok. Pri inštalácií stačí upozornenie zobrať na vedomie a pokračovať v inštalácii normálne ďalej.
Lukáš Jelínek Re: OpenMandriva Lx 2014
Lukáš Jelínek 5. 05. 2014, 18:09:43
Odpovědět  Odkaz 
Tak tím líp. Některé distribuce natvrdo odmítnou pokračovat, pokud nedostanou, kolik si žádají.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...