přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Oracle požaduje peníze po uživatelích Javy

Oracle požaduje peníze po uživatelích Javy

Java

Firma Oracle požaduje po uživatelích Javy, aby platili nemalé poplatky. Důvodem jsou proprietární komponenty, které má nainstalováno mnoho uživatelů bez toho, aby je skutečně používali a potřebovali.


Magazín The Register informoval o tom, že firma Oracle kontaktuje některé subjekty používající Javu, aby jí platily poplatky. Jde o to, že se nyní v instalačních balíčcích Java Standard Edition stahují se základní Javou (Java Runtime Environment, Java Development Kit) i komponenty, které mají jinou licenci a za jejichž užití je třeba platit – například Java Mission Control.

Oracle píše, že komponenty Java Mission Control lze bezplatně užívat pro vývoj a testování, nikoli ale už pro produkční prostředí.

Dalším důvodem vymáhání poplatků je užití Javy k jiným účelům, než povoluje licence. Ta hovoří o „obecném použití“, do něhož ale nepatří „specializované zabudované počítače používané v inteligentních systémech“, tedy různé stroje a zařízení řízená počítačem (od strojků na jízdenky, přes zabezpečovací systémy, až například pro palubní systémy v automobilech).

Co to znamená pro uživatele? „Stáhnete-li si Javu, dostanete všechno – a musíte zajistit, že si instalujete jen komponenty, které jste oprávněni užívat; ostatní musíte odstranit,“ říká anonymní odborník citovaný v článku. „Pokud už máte [nainstalovánu] Javu, ujistěte se, které konkrétní komponenty opravdu používáte, jak je používáte a na základě čeho; zkontrolujte, zda máte vše v pořádku, než vám to Oracle spočítá.“

Poznámka autora: V linuxových distribucích by k licenčním problémům docházet nemělo. Balíčky Javy z repozitářů doplňkové komponenty neobsahují, navíc se standardně používá jen verze Javy licencovaná pod GNU GPL s classpath výjimkou. Tato licence ani neomezuje oblast použití, jako to dělá licence proprietární.

Nahoru

Příspěvky

Jak?
bfu 19. 12. 2016, 10:48:40
Odpovědět  Odkaz 
Byl by pro bezne uzivatele navod jak si neinstalovat nebo odstranit ty komponenty za ktery Oracle chce vypalny?
Pokud je mi znamo, instalace Javy probiha tak ze se stahne malej instalator, spusti se, ten stahne do nejake 'temp' slozky vse co se bude instalovat bez moznosti vyselektovani a spusti instalaci. Nove jde jen "vybrat" zda se ma nebo nema instalovat nejaky sracky od Amazonu (samozrejme defaultne se instaluji, tzn. ze ten kdo klika dalsi, dalsi, dalsi tak si instaluje klasicky i ty sracky).
Takze - jak na to?

Osobne srat na celej Oracle, srat na Javu predne. Cim driv se svet zbavi Javy, tim lepe.
Re: Jak?
daks 19. 12. 2016, 12:04:13
Odpovědět  Odkaz 
Java je rozhodně zlo, ostatně jako jakejkoliv jinej programovací jazyk...
Lukáš Jelínek Re: Jak?
Lukáš Jelínek 19. 12. 2016, 13:44:50
Odpovědět  Odkaz 
Včera večer jsme to dost intenzivně řešili. Pokud se to používá jen pro vývoj nebo testování, nemělo by být potřeba platit. Něco jiného je produkční použití - pokud je to linuxový server, v balíčcích ty komponenty stejně nebudou, takže není co řešit. Zbývá vyřešit jen servery s Windows a to je už trochu mimo sféru LinuxEXPRESu.
Re: Re: Jak?
XMen 19. 12. 2016, 13:57:47
Odpovědět  Odkaz 
Obavam sa, ze sa mylite v jednej veci. Linux nemusi byt tak uplne bez problemov. Ono totiz v linuxe sa instaluje a pouziva OpenJDK, ktora je sice pod slobodnou licenciou ale bohuzial je vo vela pripadoch nefunkcna a pre seriozne aplikacie sa nepouziva. Musi sa instalovat Oracle Java, ktora ma tieto naslapne miny priamo v sebe ale ktora funguje.

Podla mna riesenie je zaloba na Oracle, za nutenu instalaciu proprietarneho a plateneho SW a explicitne neinformovanie o nom, poskodenie dobreho mena firmy, zamerne uvadzanie nepravdivych informacii (cele to ma byt free), nekale obchodne praktiky, atd. Pravnici by uz urcite nasli dalsich x veci. Zalovat treba o desiatky milionov dolarov a potom to Oracle prejde.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Jak?
Lukáš Jelínek 19. 12. 2016, 19:59:00
Odpovědět  Odkaz 
V OpenJDK balíčcích to určitě není, ty jsou pod GPL s classpath výjimkou. Co se týká balíčků s Oracle Javou, tak tam jsem to nezkoumal - ale myslím, že v balíčcích s "headless" verzí Javy to nebude. I když možné je samozřejmě všechno.

Žaloba na Oracle je samozřejmě možnost, nebo to prostě neřešit a teprve v případě žaloby ze strany Oraclu se náležitě bránit. Vhodnější je ale spíš nepoužívat produkty Oracle, čímž myslím obecně všechny, protože zrovna produkty této firmy jsou známy svou licenční komplikovaností, kdy lze snadno udělat chybu. Někde to může být dost komplikované, ale v dlouhodobějším horizontu se to vyplatí - jak už na to přišli například v České spořitelně.
Re: Re: Jak?
bfu 20. 12. 2016, 11:16:55
Odpovědět  Odkaz 
Ja to myslel spise z pohledu uzivatelu/kleintu, je spousta aplikaci vyuzivajici Javu.
Kdyz jsi dole nakousl ceskou sporitelnu, napr. csob pouziva javu pro internet/business banking. Sice uz od 18. listopadu uvadeji ze si maji uzivatele aktualizovat SecureStore a udajne to ma jet bez Javy, ale v realu pro prihlaseni cipovou kartou se stejne v prohlizeci nacita Java plugin ktery teprve spousti tu SecureStore... stranky jsou to https://bb24.csob.cz nebo ib24.csob.cz, zkouseno u klienta vcera.
Driv se bez Javy u klienta neobesla komercni banka, nyni netusim jestli jsou porad 100 let za opicema.

Osobne samozrejme nechapu jak muze nejaka komercni spolecnost pouzivat takovou zrudnost jako je Java a vubec cokoliv od Oracle.

Jak uz bylo psano, nejvhodnejsi je nepouzivat cokoliv od Oracle.

Na linuxu samozrejme OpenJDK pokud je na neco potrebna Java, treba spousta IPMI (at uz si to vyrobce pojmenoval jakkoliv) Javu vyzaduje pro KVM/Remote Control.
Oracle požaduje peníze po uživatelích Javy
jax 25. 12. 2016, 02:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Jistě kam Oracle šlápne sto let tráva neroste, jenže je to moloch u kterého nevíte koho si koupí zítra. Zahodit Javu, ok ale čím jí nahradit? Kolem Javy vznikl za ty roky obrovský ekosystém a univerzální náhrada snad ani neexistuje. Záleží jak moc bude Oracle Javu dusit, jestli to bude pomalý odchod, nebo jestli do toho šlápne a vynutí tak třeba vznik jazyka Caffee který vyřeší právní potíže a umožní funkčnost existujících systémů.
Oracle požaduje peníze po uživatelích Javy
Voooza 26. 12. 2016, 16:05:03
Odpovědět  Odkaz 
Ja to sice nemusim resit, ale slysel jsem o Zulu od Azul systems. Pry je to licencne nekomplikovane (FOSS + placeny enterprise support pokud je zajem). Mate nekdo zkusenosti?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz