přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Platforma Unpatent chce zneplatňovat patenty

Platforma Unpatent chce zneplatňovat patenty

Patenty

Platforma Unpatent chce využít crowdfunding ke zneplatňování patentů, které neměly být uznány.


Zvláště v USA je přihlášeno mnoho patentů (včetně softwarových), které neměly být uznány, protože nešlo o nový objev (patent se vztahuje na něco, co už bylo dříve veřejně dostupné – existoval tzv. prior art). Příkladem je patent č. 8,738,435, na který upozornila organizace EFF. Takové patenty lze zneplatnit, když se dřívější dostupnost prokáže. Není to však jednoduché ani levné.

Platforma Unpatent má za cíl tento problém řešit komunitním financováním (crowdfundingem). Na zrušení jednotlivých patentů lze zakládat kampaně a potom do nich přispívat – už například existuje kampaň pro výše uvedený patent (je potřeba vybrat 20 tisíc dolarů). Lze si ale naopak také vydělat peníze tím, že člověk pomůže najít prior art.

Proces je aktuálně připraven pouze pro zneplatňování patentů v USA.

Celý proces funguje tak, že se 30 dní sbírají peníze, další 30 dní se hledá prior art, 7 dní připadá na přípravu dokumentů a nakonec je třeba počkat přibližně 5 měsíců, než patentový úřad návrh na zneplatnění patentu zpracuje.

Nahoru

Příspěvky

Platforma Unpatent chce zneplatňovat patenty
Trol 20. 09. 2016, 08:30:07
Odpovědět  Odkaz 
A chudáci patentoví troli nebudou mít co žrát :(

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog