přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Pohled pod pokličku EFF

Pohled pod pokličku EFF

EFF

Znáte organizaci EFF? Víte, čím se zabývá? Jaké jsou její největší úspěchy?


Electronic Frontier Foundation (EFF) je nezisková organizace, která se věnuje ochraně svobod a soukromí v elektronickém světě, zejména v prostředí Internetu. Občas se její jméno objeví v souvislosti s nějakým vyhraným sporem zejména se státními úřady, ale čím se EFF konkrétně zabývá? Stručnou odpověď může dát článek, který vyšel v magazínu TuxRadar.

Článek shrnuje historii organizace (byla založena v roce 1990), vzniklé v reakci na razii tajné služby v jednom malém vydavatelství, které – byť mu nebylo prokázáno nic nekalého – bylo zákrokem těžce poškozeno následkem zabavení počítačů a smazání důležitých dat. Případ tehdy skončil relativně dobře, protože bylo u soudu mimo jiné dosaženo precentního rozsudku, omezujícího tajné služby v jejich svévolném „čmuchání“.

Cílem EFF je právě to, aby byla poškozeným ve všech podobných případech poskytnuta náležitá právní pomoc a aby se výsledky pokud možno projevovaly v obecné rovině. Kromě řady vítězství ve sporech s úřady zaznamenala organizace EFF vítězství také například vůči firmám Apple (žaloba proti novinářům, kteří publikovali uniklé technické informace) a Sony (DRM rootkit ohrožující bezpečnost počítačů).

V článku se dočtete i o tom, že EFF podporuje některé projekty zaměřené na ochranu svobod a soukromí. K takovým patří například HTTPS Everywhere nebo Panopticlick.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...