přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Přichází Linux 3.12, verze 4.0 je již na obzoru

Přichází Linux 3.12, verze 4.0 je již na obzoru

Linux

Linus Torvalds oznámil vydání linuxového jádra verze 3.12. Současně zmínil Linux 4.0, který by měl přijít přibližně za rok.


Máme tady finální verzi Linuxu 3.12, známou též pod kódovým názvem Suicidal Squirrel („sebevražedná veverka“). Novinky jsou především v oblasti souborových systémů (lepší zamykání VFS, off-line deduplikace Btrfs, škálování adresářové rekurze XFS, agresivní cachování ext4...), grafických procesorů (automatické přepínání GPU, vyšší výkon AMD Radeon, samostatné uzly zařízení pro nastavení grafického režimu a vykreslování atd.), ale i na mnoha jiných místech (RAID5 multithreading, zamykací mechanismy, řešení nedostatku paměti, vypínání časovače při nečinných procesorech apod.). Přibylo či bylo vylepšeno mnoho ovladačů zařízení, například pro Snapdragon DRM/KMS, Intel i40e, regulátory DA9063 či 88PM800 a spousta dalších.

Při této příležitosti Linus Torvalds zmínil plány pro Linux 4.0. Nechtěl by, aby číslování řady 3 pokračovalo do dvacítkových hodnot, proto by měla po verzi 3.19 následovat právě verze 4.0. Časově to vychází přibližně za rok. Původní plány hovořily o pozdějším termínu (zhruba o rok), kdy se měla jít řada 3.x už do třicítkových verzí.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...