přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Qt5 přidává licenci LGPLv3

Qt5 přidává licenci LGPLv3

Qt

Framework Qt čeká další licenční změna. Počínaje verzí 5.4 budou všechny moduly licencovány kromě dosavadní LGPLv2.1 a proprietární licence nově také pod LGPLv3. Některé nové moduly už mít licenci LGPLv2.1 vůbec nebudou.


Aplikační framework Qt, který je znám především jako základ desktopového prostředí KDE, prodělá další licenční změnu. S chystanou verzí 5.4 (alfaverze by měla být vydána pozítří) přibude GNU Lesser General Public License verze 3 (LGPLv3), která doplní dosud používanou LGPLv2.1 a proprietární licenci. Všechny dosavadní moduly budou licencovány pod třemi licencemi zároveň, některé nové moduly (například QtWebEngine) však už LGPLv2.1 mít nebudou.

Důvodem změny jsou právní nejasnosti okolo starší verze LGPL. Podle velmi rozšířeného názoru totiž LGPLv2.1 umožňuje, aby výrobci zařízení bránili změnám knihoven šířených pod touto licencí a využívaných aplikacemi instalovanými v zařízení (jde o jednu z forem tzv. tivoizace). Verze 3 licence LGPL na tento problém pamatuje a výslovně říká, že je takové konání v rozporu s licencí; provedená změna by tedy měla lépe chránit zájmy uživatelů.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz