přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice

Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice

LibreOffice

Španělský region Valencie úspěšně završil migraci na kancelářský balík LibreOffice. Nyní je tento balík nainstalován na 120 tisících PC ve veřejném sektoru regionu.


Španělský region Valencie zahájil ve druhé polovině loňského roku velkou migraci počítačů na kancelářský balík LibreOffice. Cílem bylo snížit náklady, protože jinak by region musel vydat 1,3 mil. EUR za licence proprietárního softwaru. Nyní bylo ohlášeno úspěšné završení projektu. Na 120 tisících počítačích veřejného sektoru regionu, například včetně škol a soudů, je nyní nainstalován LibreOffice.

Projekt migrace kancelářského softwaru navázal na jinou úspěšnou migraci v témže regionu, kdy byla v roce 2005 na 110 000 počítačů ve školách nasazena linuxová distribuce Lliurex. Tato migrace od té doby ušetřila již přes 30 mil. EUR. Jak řekla Sofia Bellés, stojící v čele tamního ICT oddělení, „instalace svobodného kancelářského balíku je součástí realizace strategie regionální vlády používat svobodný software. To nejen ušetří náklady na licence, ale také posílí rozvoj místního sektoru ICT, zviditelní náš region v digitálním světě a zlepší interoperabilitu a bezpečnost IT systémů ve veřejné správě.“

Nahoru

Příspěvky

Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Marek 23. 08. 2013, 11:25:25
Odpovědět  Odkaz 
3 x HURÁ! Kéž by se takto inspirovali všichni, to by byla krása a svoboda :)
Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
petr 23. 08. 2013, 11:49:33
Odpovědět  Odkaz 
A hlavně by se ušetřily veřejné finance.
Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
já a já 23. 08. 2013, 12:58:04
Odpovědět  Odkaz 
Jj právě, za ty licence byse ušetřil pekelnej balík a daně by se mohli vrátit zase o pár řádů dolů. Nechápu, že už dávno neběží celé věřejná správa té naší unie na softu bez licencí. Lobby je holt silnější a my sme ochotní jim za ty licence platit, tak proč? .-D
Lukáš Jelínek Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Lukáš Jelínek 23. 08. 2013, 13:28:37
Odpovědět  Odkaz 
Jakkoli by se u nás dal v tomto udělat ohromý kus práce (aby naše veřejná správa nebyla závislá na konkrétních firmách a nemusela pravidelně platit za licence k softwaru), v porovnání s celkovým objemem veřejných rozpočtů by šlo na centrální úrovni o celkem zanedbatelné peníze. Největší podíl na objemu veřejných zakázek mají stavební práce, licence k softwaru tvoří relativně malou část a z nich nejvíc připadá na software na zakázku (hlavně různé specializované IS). Čili tam je to v podstatě kapka v moři a nějaké snižování daní je zcela iluzorní.

Ty úspory mají smysl hlavně v kontextu konkrétních orgánů a organizací mimo centrální orgány (ministerstva); tam už je nákup licencí k SW podstatně významnější složkou jejich rozpočtu. Speciálně v menších obcích se to může projevit velmi významně. Příkladem může být třeba Grygov, který za své ICT řešení získal i Zlatý erb - bohužel jiné obce o toto velmi kvalitní a současně nákladově nenáročné řešení neprojevily zájem, přestože jim bylo i nabízeno. Tam by přitom už právě nějaké daně snižovat šly, typicky daň z nemovitostí nebo různé místní poplatky.
Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
JardaK 23. 08. 2013, 20:36:58
Odpovědět  Odkaz 
Už jsem to psal v komentáři na abclinuxu.cz: Zde je konkrétní příklad od nás: město Přerov nakoupilo 290 ks licencí Microsoft Office 2010 Standard a 10 ks licencí Microsoft Office 2010 Professional Plus - to vše za pouhých 2,1 mil. Kč bez DPH (zdroj: http://www.v-zakazky.cz/licence-ms-office-2010-statutarni-mesto-prerov-archivid-28484.html)
Lukáš Jelínek Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Lukáš Jelínek 23. 08. 2013, 21:46:44
Odpovědět  Odkaz 
Podle mého názoru byla tato zakázka zadána v rozporu se zákonem. Podle dosavadní rozhodovací praxe ÚOHS i podle judikatury nelze předmět veřejné zakázky vymezit takto úzce, aniž by to bylo náležitě zdůvodněno. Ovšem samozřejmě kde není žalobce, není soudce.
Re: Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
SpookY 24. 08. 2013, 10:56:41
Odpovědět  Odkaz 
Souhlasím. Není možné do výběrka napsat, že chtějí konkrétně "Oppice 20xx". Musí tam být všechno uvedeno jen obecně: "kancelářský balík obsahující nástroje x,y,z, které umí to a to a jsou kompatibilní s ...".

Dokonce tam nemůžou chtít ani jmenovitě formát DOC, XLS a tak, protože podle Zákona č.106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, §4 odst. 2:
"Informace poskytovaná zveřejněním se poskytuje ve všech formátech a jazycích, ve kterých byla vytvořena. Pokud je taková informace zveřejněna v elektronické podobě, musí být zveřejněna i ve formátu, jehož specifikace je volně dostupná a použití uživatelem není omezováno."

... musí být všechny dokumenty, které lze zveřejnit (a to by měla být v rámci státní správy většina) ve formátech otevřených.

V dodatkové vyhlášce je pak přímo uvedeno, že otevřené formáty jsou TXT, PDF a ODF. Žádný .doc nebo .xls.

Dokonce bych řekl, že pořízení M$ Oppice pro státní úřady je přímo v rozporu s tímto zákonem, protože M$ Oppice stále neumí korektně pracovat s ODF formátem a tudíž úředníci nemůžou veřejnosti poskytnout informace ve formátu, který nařizuje zákon.
Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
backup 23. 08. 2013, 21:02:47
Odpovědět  Odkaz 
to, ze i inteligentni lide maji radost z toho, ze se jeden totalni nesmysl nahradil jinym, mozna levnejsim nesmyslem me ubiji. Prikladam to te vseobecne tendenci postupneho hloupnuti obyvatelstva.
Lukáš Jelínek Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Lukáš Jelínek 23. 08. 2013, 21:39:58
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za inteligentní a hodnotný komentář plný věcných argumentů ;-)
Re: Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
backup 24. 08. 2013, 13:03:30
Odpovědět  Odkaz 
Vy kdyz otevirate pivo tak pouzivate normalni otvirak na pivo, s kterym lze udelat jen to jedno - totiz otevrit tu flasku. Zcela logicky nepouzivate 'vseobecny nastroj pro otevirani uzavrenych nadob'.
Rika se tomu inzenyrsky pristup. Vy jako inzenyr jiste nyni chapete, kam mirim. Ale jestli je zde vice takovych zajemcu, kteri to jeste nechapou, tak je vezmu klidne na exkurzi do strojirenske firmy. Tam uvidime radu specialnich stroju a v koute bude stat 'univerzalni frezka', s kterou je sice mozno udelat skoro vsechno, ale vpodstate ji skoro nepouzivaji. Je to totiz neekonomicke.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Lukáš Jelínek 24. 08. 2013, 13:43:52
Odpovědět  Odkaz 
Jenže ono to standardně funguje tak, že například úřady používají různé specializované softwary pokrývající podstatnou část agendy. To jsou ty speciální nástroje. A pak řeší občas něco, na co nemá smysl pořizovat speciální nástroj - i kdyby byl zdarma, museli by se s ním naučit pracovat. Pro takové účely se použije nástroj univerzální, tedy v případě kancelářské práce kancelářský balík.

Nemusí jít samozřejmě jen o úřad. Například v nemocnici (mluvím teď o klinické části, ne o administrativě) se cca 90 % práce na počítači odehrává v nemocničním IS, případně část z toho v samostatných speciálních programech, pokud nejsou integrované do IS. Ten zbytek je povětšinou taková všehochuť kancelářského charakteru. Proto má smysl tam mít kancelářský balík, který se k tomu použije. Totéž školy, soudy atd.
Re: Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
majsterkoo 24. 08. 2013, 11:00:40
Odpovědět  Odkaz 
A vy jste očividně právě ta ukázka postupného hloupnutí obyvatelstva... něco by jste s tím měl dělat :)
Region Valencie dokončil migraci na LibreOffice
Pastierik 27. 08. 2013, 07:34:49
Odpovědět  Odkaz 
U nás v nemocnici som videl u viacerých lekárov OO (píšu v ňom prepúšťacie a podobné správy, zrejme im to inštaloval nemocničný správca IT), tak isto som ho videl aj v ambulanciách niektorých súkromných lekárov. Na našom obecnom úrade tak isto používajú OO (bez môjho pričinenia). Takže kto chce, používa a šetrí, kto nechce, nepoužíva a kupuje...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz