SUSE bonus leaderboard
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Snappy Ubuntu Core: jádro Internetu věcí

GFI

Snappy Ubuntu Core: jádro Internetu věcí

Ubuntu

Firma Canonical představila Snappy Ubuntu Core – dosud vůbec nejmenší podobu Ubuntu. Nová minidistribuce využívá speciální model instalace aplikací a je určena především pro přístroje začleněné do „Internetu věcí“.


Už když se blížilo Ubuntu 14.04, hovořil Mark Shuttleworth z firmy Canonical o využití cloudového principu u malých serverů (typicky s architekturou ARM), na nichž běží Ubuntu. Nyní firma představila něco, co lze považovat za další prodloužení této distribuce směrem dál od velkých strojů. Snappy Ubuntu Core je dosud nejmenší podoba distribuce Ubuntu, jež si vystačí s pouhými 40 MB operační paměti (celkově – tedy i pro aplikace – by jí mělo být k dispozici aspoň 128 MB) a je určena hlavně pro přístroje zapojené do Internetu věcí (Internet of Things, IoT).

Snappy Ubuntu Core je v podstatě velmi ořezanou verzí klasického Ubuntu, pracujících ovšem se speciálním způsobem instalací aplikací (snappy apps) a zajišťující atomickou rozdílovou aktualizaci vlastního systému i nainstalovaných aplikací. Aplikace snappy apps jsou oddělené na kontejnerové bázi, distribuují se odděleně od systému, každá má své vlastní místo v adresářovém stromě.

Nahoru

Příspěvky

Andrej Pavelka Snappy Ubuntu Core: jádro Internetu věcí
Andrej Pavelka 23. 01. 2015, 10:24:13
Odpovědět  Odkaz 
Slobodný software mám naozaj rád. Čo sa týka internetu vecí, mám otázku: bude dosť práce na to, aby bolo zamestnaných aspoň toľko ľudí, koľko je teraz? Keď sa zosieťujú výrobné procesy medzi firmami a výrobnými kompexami, bude treba zas len menej a menej ľudskej pracovnej sily a "práca šľachtí človeka" sa môže zmeniť na "práca je luxus". Všetky tieto hračky modernej doby sú síce pekné, ako napr. internet, smartphony, tenká televízia, ktorá sa dá zavesiť na stenu, samočiné automobily (kopa z týchto vecí bola ešte donedávna sc-fi) ale sme skutočne šťastnejsí a je náš život plnší?
Lukáš Jelínek Re: Snappy Ubuntu Core: jádro Internetu věcí
Lukáš Jelínek 23. 01. 2015, 12:58:29
Odpovědět  Odkaz 
Já trendy jako "Internet věcí" a řadu dalších vítám tak napůl. Na jedné straně je hezké, že technika za člověka dělá spoustu práce. Na druhé straně tím ale člověk ztrácí svobodu - zejména tehdy, pokud má něco, co "prostě funguje" a nemá možnost do toho zasáhnout. Lidé, kteří budou opravdu chtít mít možnost do toho zasahovat (i za cenu toho, že to třeba mohou "rozbít"), budou vždy v menšině. Ono je to vidět i v politice, kde vítězí spíše strany, které slibují za voliče udělat to či ono (za cenu omezení svobod), než ty, které slibují více svobody.

Technický pokrok samozřejmě zastavit nejde. Je jedním z charakteristických rysů lidské civilizace. Co je pro lidstvo jako celek dobré, je otázka ryze filosofická a neexistuje na ni žádná správná odpověď. Každý může realizovat svůj přístup k věci a třeba se snažit ovlivnit ostatní, ale jestli to bude dobře nebo špatně, to se opravdu říct nedá.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

7 důvodů, proč provozovat řešení SAP na SUSE

SusePři provozování systému SAP HANA nebo S/4HANA potřebujete výkonnou a stabilní platformu, které důvěřuje sama společnost SAP. Společnost SUSE poskytuje špičkovou platformu, která je v souladu se strategií společnosti SAP pro Digital Core.

Pokračování ...


SUSE

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »