přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Souborový systém ext4 získává nativní šifrování

Souborový systém ext4 získává nativní šifrování

Linux

V souvislosti s vývojem systému Android „M“ se do souborového systému ext4 dostává nativní podpora šifrování. Dosud šlo šifrovat jen prostřednictvím jiných technologií.


Linuxový souborový systém ext4 dosud nepodporoval šifrování. Pokud někdo potřeboval data v něm uložená šifrovat, bylo to možné jen prostřednictvím jiných technologií, například dm-crypt (šifrování blokového zařízení, nad nímž je souborový systém vytvořen) nebo GnuPG (šifrování jednotlivých souborů). Tomu je ale nyní konec.

Theodore Ts'o, pracující ve firmě Google na vývoji nové verze systému Android (označované jako „M“), jenž je současně kromě jiného také správcem kódu souborového systému ext4, přidal do tohoto filesystému podporu pro nativní šifrování. Šifrují se nejen data, ale i názvy souborů a symbolické odkazy. Návrh a implementace by by mohly být použity také ve F2FS. Další informace jsou k dispozici příslušné sady patchů.

Nahoru

Příspěvky

Souborový systém ext4 získává nativní šifrování
Cx 12. 04. 2015, 02:40:12
Odpovědět  Odkaz 
To by ještě Android mohl vystavět nějaké failure recovery na snapshotech, ty podle mě chybí ext4 víc.
Souborový systém ext4 získává nativní šifrování
Petr Ježek 13. 04. 2015, 15:23:00
Odpovědět  Odkaz 
Ono nejde ani tak o to, že se tak děje, ale jak to bude fungovat. Dosavadní externí šifrování bylo dotaženo do stavu, kdy dobře funguje a přitom systém podstatně nezpomaluje ani nezatěžuje. Když bude takové či ještě lepší nativní šifrování, tak jsem jedině pro, v opačném případě ale nic pro mne.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »