přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Alvao

Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Nový Zéland

Vrchní soud Nového Zélandu rozhodl, že veškerá sledovací činnost vedená službou GCSB proti Kimu Dotcomovi a dalším osobám byla protizákonná. Může to mít dopady i na oprávněnost vydání Dotcoma do USA.


Kim Dotcom, jeho tehdejší manželka Mona a jeho spolupracovníci byli několik měsíců sledování novozélandskou tajnou službou GCSB, což v lednu 2012 vyústilo v jejich zatčení v souvislosti s hostingovou službou Megaupload. Přitom GCSB ze zákona nesmí sledovat novozélandské občany ani osoby s trvalým pobytem na Novém Zélandu. Když to vyšlo najevo, předseda vlády John Key se za to omluvil.

Dotcom reagoval právními kroky proti vládě s cílem získat jak informace, k nimž se služba dostala, tak i finanční odškodnění. Nyní vrchní soud rozhodl, že sledování bylo kompletně protizákonné, a to nejen u Dotcomových a Brama van der Kolka, ale i u Finna Batato a Mathiase Ortmanna, kteří by do působnosti GCSB spadali. „Okolnosti sledování komunikace pánů Ortmanna a Batata jsou přísně tajné a nelze vést obhajobu proti podané žalobě, aniž by byly odhaleny informace, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Nového Zélandu,“ cituje rozsudek vyjádření GCSB.

Rozhodnutí soudu může mít dopady i na oprávněnost vydání Kima Dotcoma a dalších osob do Spojených států amerických.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Síť Wi-Fi pro celou domácnost a bez starostí aneb Nejmodernější technologie nemusí být nutně složitá

SynologySynology Mesh Router MR2200ac není jen jeden z dalších systémů Wi-Fi. Jde o první směrovač Wi-Fi s certifikací WPA3. Je čas na lepší síť Wi-Fi a bezpečnější internet.
Zařízení MR2200ac s inteligentní sítí Mesh Wi-Fi a nejlepšími možnostmi rodičovské kontroly v odvětví je navrženo tak, aby zajistilo připojení a bezpečnost pro všechna vaše zařízení i uživatele.

Pokračování ...


Alvao