přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

CADservis

Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Nový Zéland

Vrchní soud Nového Zélandu rozhodl, že veškerá sledovací činnost vedená službou GCSB proti Kimu Dotcomovi a dalším osobám byla protizákonná. Může to mít dopady i na oprávněnost vydání Dotcoma do USA.


Kim Dotcom, jeho tehdejší manželka Mona a jeho spolupracovníci byli několik měsíců sledování novozélandskou tajnou službou GCSB, což v lednu 2012 vyústilo v jejich zatčení v souvislosti s hostingovou službou Megaupload. Přitom GCSB ze zákona nesmí sledovat novozélandské občany ani osoby s trvalým pobytem na Novém Zélandu. Když to vyšlo najevo, předseda vlády John Key se za to omluvil.

Dotcom reagoval právními kroky proti vládě s cílem získat jak informace, k nimž se služba dostala, tak i finanční odškodnění. Nyní vrchní soud rozhodl, že sledování bylo kompletně protizákonné, a to nejen u Dotcomových a Brama van der Kolka, ale i u Finna Batato a Mathiase Ortmanna, kteří by do působnosti GCSB spadali. „Okolnosti sledování komunikace pánů Ortmanna a Batata jsou přísně tajné a nelze vést obhajobu proti podané žalobě, aniž by byly odhaleny informace, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Nového Zélandu,“ cituje rozsudek vyjádření GCSB.

Rozhodnutí soudu může mít dopady i na oprávněnost vydání Kima Dotcoma a dalších osob do Spojených států amerických.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF