přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Nový Zéland

Vrchní soud Nového Zélandu rozhodl, že veškerá sledovací činnost vedená službou GCSB proti Kimu Dotcomovi a dalším osobám byla protizákonná. Může to mít dopady i na oprávněnost vydání Dotcoma do USA.


Kim Dotcom, jeho tehdejší manželka Mona a jeho spolupracovníci byli několik měsíců sledování novozélandskou tajnou službou GCSB, což v lednu 2012 vyústilo v jejich zatčení v souvislosti s hostingovou službou Megaupload. Přitom GCSB ze zákona nesmí sledovat novozélandské občany ani osoby s trvalým pobytem na Novém Zélandu. Když to vyšlo najevo, předseda vlády John Key se za to omluvil.

Dotcom reagoval právními kroky proti vládě s cílem získat jak informace, k nimž se služba dostala, tak i finanční odškodnění. Nyní vrchní soud rozhodl, že sledování bylo kompletně protizákonné, a to nejen u Dotcomových a Brama van der Kolka, ale i u Finna Batato a Mathiase Ortmanna, kteří by do působnosti GCSB spadali. „Okolnosti sledování komunikace pánů Ortmanna a Batata jsou přísně tajné a nelze vést obhajobu proti podané žalobě, aniž by byly odhaleny informace, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Nového Zélandu,“ cituje rozsudek vyjádření GCSB.

Rozhodnutí soudu může mít dopady i na oprávněnost vydání Kima Dotcoma a dalších osob do Spojených států amerických.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Vysvětleme si internet

TELE3Možná jste až do této chvíle vůbec netušili, že existuje něco jako DNS servery. A to navzdory tomu, že se s těmito při používání internetu dnes a denně setkáváte a nemůže tomu být ani jinak. Protože nebýt těchto, nebyl by internet internetem.

Pokračování ...Public Relations

SOS Security Week - interaktivní webináře

SophosOblíbený Security SOS Week je zpátky! … na přelomu června a července proběhne další ze série Security SOS Week, která vám pomůže zjistit, jak efektivně ochráníte vaši IT infrastrukturu před hackery a že malware je zpět v plné síle a i bezpečnost vašeho soukromí má dvě strany jako mince.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOLIDWORKS