přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Soud: Sledování Kima Dotcoma a spol. službou GCSB bylo ilegální

Nový Zéland

Vrchní soud Nového Zélandu rozhodl, že veškerá sledovací činnost vedená službou GCSB proti Kimu Dotcomovi a dalším osobám byla protizákonná. Může to mít dopady i na oprávněnost vydání Dotcoma do USA.


Kim Dotcom, jeho tehdejší manželka Mona a jeho spolupracovníci byli několik měsíců sledování novozélandskou tajnou službou GCSB, což v lednu 2012 vyústilo v jejich zatčení v souvislosti s hostingovou službou Megaupload. Přitom GCSB ze zákona nesmí sledovat novozélandské občany ani osoby s trvalým pobytem na Novém Zélandu. Když to vyšlo najevo, předseda vlády John Key se za to omluvil.

Dotcom reagoval právními kroky proti vládě s cílem získat jak informace, k nimž se služba dostala, tak i finanční odškodnění. Nyní vrchní soud rozhodl, že sledování bylo kompletně protizákonné, a to nejen u Dotcomových a Brama van der Kolka, ale i u Finna Batato a Mathiase Ortmanna, kteří by do působnosti GCSB spadali. „Okolnosti sledování komunikace pánů Ortmanna a Batata jsou přísně tajné a nelze vést obhajobu proti podané žalobě, aniž by byly odhaleny informace, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Nového Zélandu,“ cituje rozsudek vyjádření GCSB.

Rozhodnutí soudu může mít dopady i na oprávněnost vydání Kima Dotcoma a dalších osob do Spojených států amerických.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz