přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí

SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí

Komprese

Souborový systém SquashFS, používaný především pro „živé“ linuxové distribuce, bude v blízké době výrazně rychlejší. Možná se to stihne ještě do Linuxu 3.13, jinak přijde zrychlení v následující verzi.


SquashFS je komprimovaný souborový systém určený jen pro čtení. Používá se hlavně pro živé (live) linuxové distribuce, ale také pro routery a další podobná zařízení. Lze použít jako jeden z podkladových systémů pro UnionFS a další takové systémy, které umožňují změny v datech transparentně ukládat samostatně.

Phillip Lougher připravil sadu patchů do Linuxu, kterými se práce SquashFS výrazně zrychlí. Budou se využívat například vylepšené paralelní I/O operace, vícevláknová dekomprese s využitím procesorově specifických proměnných (per-CPU variables) nebo přímá dekomprese do cache stránek.

Patche budou začleněny do jádra v nejbližší době. Možná se objeví už ve verzi 3.13. Pokud by se to nestihlo, můžeme je očekávat ve verzi následující, tedy 3.14.

Nahoru

Příspěvky

SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí
lzap 21. 11. 2013, 19:37:43
Odpovědět  Odkaz 
Super, používáme pro mašiny které se zapnou dřív, než dojde k provisioningu. Stahují squashfs jádro na kterém "čekají" dokud jim administrátor nedá příkaz k provisioningu. www.theforeman.org :-)
Tomáš Crhonek SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí
Tomáš Crhonek 23. 11. 2013, 13:10:14
Odpovědět  Odkaz 
Já tento formát trochu zneužívám pro archivaci a zálohování. Umí kromě komprese i deduplikace, takže lze archivovat určitou časovou posloupnost daného stroje a díky deduplikaci je to malé. Dále je možné jej připojit jako kterýkoliv jiný filesystém a požadované soubory z toho běžnými nástroji vytáhnout.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz