přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí

SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí

Komprese

Souborový systém SquashFS, používaný především pro „živé“ linuxové distribuce, bude v blízké době výrazně rychlejší. Možná se to stihne ještě do Linuxu 3.13, jinak přijde zrychlení v následující verzi.


SquashFS je komprimovaný souborový systém určený jen pro čtení. Používá se hlavně pro živé (live) linuxové distribuce, ale také pro routery a další podobná zařízení. Lze použít jako jeden z podkladových systémů pro UnionFS a další takové systémy, které umožňují změny v datech transparentně ukládat samostatně.

Phillip Lougher připravil sadu patchů do Linuxu, kterými se práce SquashFS výrazně zrychlí. Budou se využívat například vylepšené paralelní I/O operace, vícevláknová dekomprese s využitím procesorově specifických proměnných (per-CPU variables) nebo přímá dekomprese do cache stránek.

Patche budou začleněny do jádra v nejbližší době. Možná se objeví už ve verzi 3.13. Pokud by se to nestihlo, můžeme je očekávat ve verzi následující, tedy 3.14.

Nahoru

Příspěvky

SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí
lzap 21. 11. 2013, 19:37:43
Odpovědět  Odkaz 
Super, používáme pro mašiny které se zapnou dřív, než dojde k provisioningu. Stahují squashfs jádro na kterém "čekají" dokud jim administrátor nedá příkaz k provisioningu. www.theforeman.org :-)
Tomáš Crhonek SquashFS v Linuxu výrazně zrychlí
Tomáš Crhonek 23. 11. 2013, 13:10:14
Odpovědět  Odkaz 
Já tento formát trochu zneužívám pro archivaci a zálohování. Umí kromě komprese i deduplikace, takže lze archivovat určitou časovou posloupnost daného stroje a díky deduplikaci je to malé. Dále je možné jej připojit jako kterýkoliv jiný filesystém a požadované soubory z toho běžnými nástroji vytáhnout.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »