přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Velký test: Ubuntu 13.10 vs. Windows 8.1 na NVIDIA GeForce GTX TITAN

Velký test: Ubuntu 13.10 vs. Windows 8.1 na NVIDIA GeForce GTX TITAN

Linux vs. Windows

Co se stane, když se nejdražší grafické „železo“ spojí s linuxovou distribucí Ubuntu? Obstojí ve srovnání výkonu se systémem od Microsoftu?


Grafická karta NVIDIA GeForce GTX TITAN je to nejdražší, co si může počítačový hráč běžně koupit – české ceny začínají okolo 24 tisíc korun (včetně DPH). Za tyto nemalé peníze člověk získá kartu s procesorem přetaktovaným už z výroby, s 6 GB paměti, dvěma dual-link DVI výstupy a TDP 250 W (přičemž se doporučuje napájecí zdroj nejméně 600 W).

Jak se s takovým „ďábelským“ grafickým výkonem vyrovná Linux? Odpověď na tuto otázku hledal magazín Phoronix, když při měření výkonu postavil proti sobě Ubuntu 13.10 (s jádrem 3.11 a proprietárním ovladačem) a Microsoft Windows 8.1.

Výsledky většiny testů byly téměř vyrovnané, zhruba v polovině z nich byl mírně rychlejší jeden systém, v druhé polovině zase druhý. Pouze u sady testů na střílečce Xonotic poměrně výrazně kraloval Linux.

Xonotic

Svobodná hra Xonotic

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...