přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Velcí evropští ISP bojují proti neutralitě

Velcí evropští ISP bojují proti neutralitě

Velcí evropští poskytovatelé internetového připojení se snaží u ITU dosáhnout podpory pro „vícerychlostní Internet“.


Mezi dlouhodobé a často diskutované záležitosti v souvislosti s Internetem patří tzv. síťová neutralita, tedy rovný přístup ke všem přenášeným datům. Někteří poskytovatelé připojení, zejména ti „mobilní“, neutralitu odmítají a chtějí prioritizovat provoz podle druhu, ale i komunikujících uzlů. Takový přístup umožňuje například zvlášť zpoplatňovat přístup k některým serverům (např. videoobsahu) nebo některé komunikační protokoly (kupříkladu VoIP).

V této oblasti už se odehrála či odehrává řada věcí, například nizozemský zákaz vícerychlostního Internetu, britská pravidla síťové neutrality nebo zjištění ohledně škrcení BitTorrentu. Nyní ISP především z řad velkých telekomunikačních operátorů prostřednictví své asociace ETNO podali návrh k Mezinárodní telekomunikační unii (ITU), aby bylo do regulačních pravidel výslovně zaneseno rozlišování dvou druhů internetového provozu: jednoho označeného jako „End to End quality of service delivery“ (s předdefinovanými parametry) a „Best-effort delivery“ (bez definovaných parametrů). Žádají také „udržitelný systém férových kompenzací“ s respektování principu „odesílající strana platí“ (jinak řečeno: možnost získávat finanční prostředky od poskytovatelů obsahu).

Nahoru

Příspěvky

Velcí evropští ISP bojují proti neutralitě
Pavel Šimerda 13. 06. 2012, 09:01:24
Odpovědět  Odkaz 
Tak snažit se asi musí, podle pravidel trhu. Ale tak nějak mi vadí, když firmy místo aby na sebe vydělávaly službami, tak se snaží prosadit nějaké zákonem dané platby.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Urychlování technologických inovací s úložištěm NAS uznávaným již 10 let

WDProduktová řada disků WD Red, které jsou speciálně určeny a optimalizovány pro využití v NAS zařízeních, slaví v letošním roce 10. výročí svého vzniku. To je příležitost, připomenout si, co disky WD Red, WD Red Pro a WD Red Plus umí a jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Pokračování ...Public Relations

Data, umělá inteligence a automatizace v reálném čase. Salesforce přichází s přelomo­vou inovací, kterou brzy představí i v Praze

SFLUmělá inteligence, automatizace a postupující digitalizace se stávají běžnou součástí fungování podniků. Až 70 % interakcí se zákazníky se nyní odehrává digitálně.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »