přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Velké změny ve Firefoxu

VariCAD

Velké změny ve Firefoxu

Firefox

Mozilla zásadním způsobem mění prohlížeč Firefox. Pro vývojáře rozšíření to bude znamenat zjednodušení, ale současně i komplikace.


Kev Needham z Mozilla Corporation představil změny, které proběhnou ve webového prohlížeči Mozilla Firefox. Pro rozšíření bude k dispozici nové API: WebExtensions. Má být z podstatné části kompatibilní s rozhraním v prohlížečích Google Chrome a Opera, takže bude snazší vyvíjet rozšíření použitelná napříč prohlížeči. Současně to ale bude znamenat nutnost výrazně upravit existující rozšíření.

Další změnou, která se odehraje, bude odstranění možnosti v rozšířeních využívat technologie XUL, XPCOM a XBL. Přesné datum zatím není určeno, ale podle předběžného plánu k tomu dojde za 12 až 18 měsíců. Již dříve Mozilla deklarovala, že postupně zakáže nepodepsaná rozšíření – přípravný krok (varování) nastal už ve verzi 40, ve verzi 41 budou taková rozšíření ve výchozím stavu zakázána a od verze 42 už nebude (kromě vývojových verzí) k dispozici ani možnost je povolit.

Poznámka autora: Zákaz rozšíření, která nejsou zkontrolována a podepsána Mozillou (což je výraznější zásah, než jakým je pouhý požadavek na důvěryhodné podepsání kódu), přestože k němu jsou bezpečnostní důvody, je samozřejmě kontroverzním krokem. Lze předpokládat, že modifikované verze Firefoxu používané v některých linuxových distribucích tuto restrikci odstraní.

Do Firefoxu také míří – opět v souladu s dřívějšími deklaracemi – multiprocesová technologie Electrolysis (do ostrého Firefoxu by měla jít ve verzi 43). Rozhraní WebExtensions je pro ni připraveno a budou s ní muset počítat i samotná rozšíření. Další rozpracovanou technologií je webový engine Servo, zatím je to ale jen výzkumný projekt a neexistují žádné konkrétní plány na produkční nasazení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft