přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Velké změny ve Firefoxu

EDU Trainings IT školení

Velké změny ve Firefoxu

Firefox

Mozilla zásadním způsobem mění prohlížeč Firefox. Pro vývojáře rozšíření to bude znamenat zjednodušení, ale současně i komplikace.


Kev Needham z Mozilla Corporation představil změny, které proběhnou ve webového prohlížeči Mozilla Firefox. Pro rozšíření bude k dispozici nové API: WebExtensions. Má být z podstatné části kompatibilní s rozhraním v prohlížečích Google Chrome a Opera, takže bude snazší vyvíjet rozšíření použitelná napříč prohlížeči. Současně to ale bude znamenat nutnost výrazně upravit existující rozšíření.

Další změnou, která se odehraje, bude odstranění možnosti v rozšířeních využívat technologie XUL, XPCOM a XBL. Přesné datum zatím není určeno, ale podle předběžného plánu k tomu dojde za 12 až 18 měsíců. Již dříve Mozilla deklarovala, že postupně zakáže nepodepsaná rozšíření – přípravný krok (varování) nastal už ve verzi 40, ve verzi 41 budou taková rozšíření ve výchozím stavu zakázána a od verze 42 už nebude (kromě vývojových verzí) k dispozici ani možnost je povolit.

Poznámka autora: Zákaz rozšíření, která nejsou zkontrolována a podepsána Mozillou (což je výraznější zásah, než jakým je pouhý požadavek na důvěryhodné podepsání kódu), přestože k němu jsou bezpečnostní důvody, je samozřejmě kontroverzním krokem. Lze předpokládat, že modifikované verze Firefoxu používané v některých linuxových distribucích tuto restrikci odstraní.

Do Firefoxu také míří – opět v souladu s dřívějšími deklaracemi – multiprocesová technologie Electrolysis (do ostrého Firefoxu by měla jít ve verzi 43). Rozhraní WebExtensions je pro ni připraveno a budou s ní muset počítat i samotná rozšíření. Další rozpracovanou technologií je webový engine Servo, zatím je to ale jen výzkumný projekt a neexistují žádné konkrétní plány na produkční nasazení.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


EDU Trainings

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Lokia