přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vídeň: otevřená data a „město jako služba“

Vídeň: otevřená data a „město jako služba“

Vídeň

Na mnichovské konferenci Open Government Tagen prezentovalo rakouské hlavní město svůj přístup k využití informačních technologií. Základem jsou otevřená data a široká škála elektronických služeb.


Koncem října loňského roku se v Mnichově konala konference Open Government Tagen zaměřené na „otevřená data“. Vystoupila na ní i Ulrike Huemer z vídeňského magistrátu a prezentovala cestu, jakou se rakouské hlavní město ubírá. Základem jsou otevřená data a široká škála služeb.

Vídeň zveřejnila již 246 datových sad, nad kterými bylo postupně spuštěno 154 aplikací. Můžete si prostřednictvím rozšířené reality najít ve městě nejbližší toalety, snadno zaparkovat nebo si v mobilní aplikaci vyhledat turistické zajímavosti.

Šíři škály poskytovaných elektronických služeb lze shrnout pod označením „město jako služba“ (city-as-a-service, podle vzoru software-as-a-service a dalších). Město se nedávno dotazovalo občanů na různé věci související s IT službami, například kam by se měly ubírat nebo jaké obavy občané z rostoucí elektronizace mají. Pro komunikaci s obyvateli města o těchto záležitostech slouží speciální web Digitale Agenda Wien.

Nahoru

Příspěvky

Vídeň: otevřená data a „město jako služba“
Milhouse 5. 02. 2015, 10:53:09
Odpovědět  Odkaz 
Jo hezké, toho se tady asi nikdy nedočkáme. Myslím město jako služba....
Lukáš Jelínek Re: Vídeň: otevřená data a „město jako služba“
Lukáš Jelínek 5. 02. 2015, 14:01:04
Odpovědět  Odkaz 
Někde ano. Například v malé obci Grygov nedaleko Olomouce zavedli širokou škálu elektronických služeb už dávno, včetně všeobecného masivního nasazení FOSS, a se směšnými náklady. Jejich místostarosta to pak prezentoval na konferenci OSEPA. Přibývají i další města a obce. Příklady táhnou, i když to třeba někdy drhne.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Řešení QNAP typu all-flash

Eva FišerováNeustále rostoucí nároky na výkon, odezvu a propustnost vedou ke zvyšování podílu flash technologií nejen v datových centrech. Dnes typické hybridní úložné systémy jsou tak nahrazovány úložišti typu all-flash, která nabízí velmi nízké latence, miliony IOPS a přitom jsou stále dostupnější. Řešení all-flash od QNAP jsou založena na systému ZFS s optimalizačními technologiemi SSD, díky nimž mohou efektivně nahradit hybridní pole se stejnými náklady na úložiště.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »