přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydán Colord 1.0.0

Vydán Colord 1.0.0

Colord

Démon pro správu barev Colord dosáhl verze 1.0.0. Může to být významná událost pro využívání správy barev pod Linuxem.


Oblast správy barev byla bohužel ve světě GNU/Linuxu a open-source software dlouhodobě poněkud na okraji zájmu. Proto bývá tento software považován za nevhodný pro profesionální grafiku. Zejména v poslední době ale sílí aktivita v této oblasti a jednou z nich je také systémový démon Colord, který se nyní dočkal verze 1.0.0.

Vydání této verze je spíše symbolické, než aby znamenalo nějaký významný funkční zlom – vývoj probíhá plynule. I tak se ale může jednat o významnou událost. Colord zprostředkovává transparentní práci s barevnými profily zařízení (monitorů, tiskáren, skenerů...) v různých aplikacích. Každá aplikace se tak nemusí o tyto věci starat ve vlastní režii. Komunikace mezi Colord a aplikacemi probíhá přes sběrnici zpráv D-Bus (aplikace mohou využívat knihovnu libcolord, která zajistí vše potřebné). Barevné profily si Colord ukládá ve své databázi, pracovat s nimi lze různými nástroji, ať již grafickými či konzolovými.

Nahoru

Příspěvky

Vydán Colord 1.0.0
Marv-CZ 16. 05. 2013, 10:02:20
Odpovědět  Odkaz 
To je dobře, jen tak dále. Ale doufám, že to budou dělat s rozumem, a nesetkám se s problémy, jako v aplikacích pod jinými OS. Dva příklady:

Corel Draw - proč aplikuje správu barev při exportu kresby do jiného formátu? To je snad určeno pro prezentaci na konkrtétmí zařízení. Naštěstí to jde vypnout, akorát než člověk přijde na to, proč černá kresba .cdr uložená do .wmf je šedá…

Safari na Applu - na webové obrázky aplikuje správu barev, ale na barvy určené v css už ne. Když pak počítáte, že třeba mezi obrázkem a plnou barvou pozadí bude bezešvý přechod, protože jste jim nastavili úplně stejnou hodnotu RGB, tak jste nemile překvapeni.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »