přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vydán Colord 1.0.0

Atos

Vydán Colord 1.0.0

Colord

Démon pro správu barev Colord dosáhl verze 1.0.0. Může to být významná událost pro využívání správy barev pod Linuxem.


Oblast správy barev byla bohužel ve světě GNU/Linuxu a open-source software dlouhodobě poněkud na okraji zájmu. Proto bývá tento software považován za nevhodný pro profesionální grafiku. Zejména v poslední době ale sílí aktivita v této oblasti a jednou z nich je také systémový démon Colord, který se nyní dočkal verze 1.0.0.

Vydání této verze je spíše symbolické, než aby znamenalo nějaký významný funkční zlom – vývoj probíhá plynule. I tak se ale může jednat o významnou událost. Colord zprostředkovává transparentní práci s barevnými profily zařízení (monitorů, tiskáren, skenerů...) v různých aplikacích. Každá aplikace se tak nemusí o tyto věci starat ve vlastní režii. Komunikace mezi Colord a aplikacemi probíhá přes sběrnici zpráv D-Bus (aplikace mohou využívat knihovnu libcolord, která zajistí vše potřebné). Barevné profily si Colord ukládá ve své databázi, pracovat s nimi lze různými nástroji, ať již grafickými či konzolovými.

Nahoru

Příspěvky

Vydán Colord 1.0.0
Marv-CZ 16. 05. 2013, 10:02:20
Odpovědět  Odkaz 
To je dobře, jen tak dále. Ale doufám, že to budou dělat s rozumem, a nesetkám se s problémy, jako v aplikacích pod jinými OS. Dva příklady:

Corel Draw - proč aplikuje správu barev při exportu kresby do jiného formátu? To je snad určeno pro prezentaci na konkrtétmí zařízení. Naštěstí to jde vypnout, akorát než člověk přijde na to, proč černá kresba .cdr uložená do .wmf je šedá…

Safari na Applu - na webové obrázky aplikuje správu barev, ale na barvy určené v css už ne. Když pak počítáte, že třeba mezi obrázkem a plnou barvou pozadí bude bezešvý přechod, protože jste jim nastavili úplně stejnou hodnotu RGB, tak jste nemile překvapeni.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...Public Relations

S obrovským nárůstem dat by mohla pomoci umělá inteligence

LenovoO chytrých technologiích, IoT zařízeních a umělé inteligenci (AI) slýcháme poměrně často v nejrůznějších souvislostech. Pomalu ale jistě pronikají nejen do našich soukromých životů, ale také do fungování ve firmách. Málo se už ale mluví o jejich počtech a také o množství dat, která tato zařízení produkují. Obě hodnoty přitom neustále rostou.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao