přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wayland 1.1 + Weston 1.1

CIO Agenda

Wayland 1.1 + Weston 1.1

Wayland

Byla vydána verze 1.1 grafické ovládací technologie Wayland a současně i stejná verze referenční implementace Weston. Přináší například podporu RDP, Raspberry Pi, kalibraci dotykových obrazovek nebo SDK pro moduly.


Grafická ovládací technologie Wayland (zajišťující zobrazování a vstup od uživatele) má za cíl nahradit velmi obstarožní a nepříliš efektivní X Window System. Společně s touto technologií (její specifikací) vzniká i referenční implementace Weston. Nyní přichází nová verze Waylandu i Westonu: 1.1.

Oproti verzi 1.0 přibyla řada nových back-endů (tedy komponent zajišťujících vlastní zobrazování a vstup dat): RDP, Raspberry Pi, Pixman a FBDEV. Pro snadné přidávání funkcí prostřednictvím modulů je nově k dispozici vývojářský balík (SDK). Mezi další novinky patří kalibrace dotykových obrazovek, konfigurační klient, rozšíření EGL buffer-age, výkonové optimalizace nebo vylepšení dokumentace.

Nahoru

Příspěvky

Wayland 1.1 + Weston 1.1
jadd 19. 04. 2013, 22:10:37
Odpovědět  Odkaz 
Víme o nějaké disrtibuci, která ho bude do konce roku zkoušet?
Lukáš Jelínek Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Lukáš Jelínek 20. 04. 2013, 00:07:29
Odpovědět  Odkaz 
Přinejmenším Maui (http://www.maui-project.org/). Z běžných distribucí ale asi žádná.
Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Petr Ježek 20. 04. 2013, 15:30:27
Odpovědět  Odkaz 
Není důležitá distribuce, ale dektopové prostředí. Gnome má roadmap pro svůj Wayland port na jaro 2014 (Gnome 3.12). Obdobně se na Waylandu pracuje v prostředí Enlightenment E17, knihovny jsou již připraveny, roadmap ale chybí. V Archlinuxu lze Wayland testovat pomocí Westonu a vytvořit si podle wiki vlastní Git verzi.
Lukáš Jelínek Re: Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Lukáš Jelínek 20. 04. 2013, 15:50:23
Odpovědět  Odkaz 
KDE jde také jednoznačně na Wayland, akorát se ještě řeší, který display manager se použije (pravděpodobně to bude LightDM nebo SDDM; naopak klasický KDM zřejmě ne).

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »