přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wayland 1.1 + Weston 1.1

Wayland 1.1 + Weston 1.1

Wayland

Byla vydána verze 1.1 grafické ovládací technologie Wayland a současně i stejná verze referenční implementace Weston. Přináší například podporu RDP, Raspberry Pi, kalibraci dotykových obrazovek nebo SDK pro moduly.


Grafická ovládací technologie Wayland (zajišťující zobrazování a vstup od uživatele) má za cíl nahradit velmi obstarožní a nepříliš efektivní X Window System. Společně s touto technologií (její specifikací) vzniká i referenční implementace Weston. Nyní přichází nová verze Waylandu i Westonu: 1.1.

Oproti verzi 1.0 přibyla řada nových back-endů (tedy komponent zajišťujících vlastní zobrazování a vstup dat): RDP, Raspberry Pi, Pixman a FBDEV. Pro snadné přidávání funkcí prostřednictvím modulů je nově k dispozici vývojářský balík (SDK). Mezi další novinky patří kalibrace dotykových obrazovek, konfigurační klient, rozšíření EGL buffer-age, výkonové optimalizace nebo vylepšení dokumentace.

Nahoru

Příspěvky

Wayland 1.1 + Weston 1.1
jadd 19. 04. 2013, 22:10:37
Odpovědět  Odkaz 
Víme o nějaké disrtibuci, která ho bude do konce roku zkoušet?
Lukáš Jelínek Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Lukáš Jelínek 20. 04. 2013, 00:07:29
Odpovědět  Odkaz 
Přinejmenším Maui (http://www.maui-project.org/). Z běžných distribucí ale asi žádná.
Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Petr Ježek 20. 04. 2013, 15:30:27
Odpovědět  Odkaz 
Není důležitá distribuce, ale dektopové prostředí. Gnome má roadmap pro svůj Wayland port na jaro 2014 (Gnome 3.12). Obdobně se na Waylandu pracuje v prostředí Enlightenment E17, knihovny jsou již připraveny, roadmap ale chybí. V Archlinuxu lze Wayland testovat pomocí Westonu a vytvořit si podle wiki vlastní Git verzi.
Lukáš Jelínek Re: Re: Wayland 1.1 + Weston 1.1
Lukáš Jelínek 20. 04. 2013, 15:50:23
Odpovědět  Odkaz 
KDE jde také jednoznačně na Wayland, akorát se ještě řeší, který display manager se použije (pravděpodobně to bude LightDM nebo SDDM; naopak klasický KDM zřejmě ne).

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


IOTOR

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Všechny blogy »

Sophos