přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, webOS se vrátí na obrazovkách televizí

POINT.X (2018-19)

webOS se vrátí na obrazovkách televizí

openwebos.jpg

Mobilní operační systém webOS je sice jen čtyři roky starý, ale už má za sebou zajímavou historii. Vyvinula ho společnost Palm, která byla odkoupena HP, které mělo s tímto systémem velké plány, ale nové vedení jej pohřbilo. Další změna ve vedení přinesla určitou naději. Rozhodlo se, že z webOS se stane open-source software. Bez zařízení, na kterých poběží, ale nemá žádnou budoucnost. To se objevilo nyní, když LG oznámilo, že hodlá přijít s televizí s Open webOS.


reklama

Dohoda mezi Gram (společností, která vznikla vyčleněním divize webOS z HP) a LG není čerstvá záležitost, ale zveřejněna byla až nyní. Podepsána byla již v červnu a od té doby inženýři obou společností pracují společně na úpravách Open webOS pro televizi a LG Gramu poskytlo také hardware pro optimalizační práce. Největším problémem zatím bylo sražení doby startování systému na minimum, což je u TV velmi důležité. Na Open webOS by se díky této iniciativě měly dostat populární aplikace jako NetFlix. Obě společnosti doufají, že novou televizi představí na výstavě CES 2013.

Po uvolnění první verze Open webOS jej začala komunita portovat na nejrůznější zařízení, ale televize od LG bude prvním zařízením s předinstalovaným Open webOS. To je důležitý předpoklad pro to, aby měla platforma nějakou budoucnost.

Připomeňme, že Open webOS je postavený na Linuxu, pro systémové rozhraní používá Qt a aplikace jsou psané ve webových technologiích.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog