přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Wikimedia zvažuje podporu H.264

Wikimedia zvažuje podporu H.264

Wikimedia Foundation

Wikimedia Foundation chce zvýšit množství nabízeného videoobsahu a zvažuje proto podporu formátu H.264.


Ve Wikimedia Commons, úložišti svobodného multimediálního obsahu (sesterský projekt encyklopedie Wikipedia), se v současné době nachází pouhých 38 000 videozáznamů z celkového počtu 19 milionů dostupných souborů. Do značné míry to může být tím, že podle pravidel organizace Wikimedia Foundation lze využívat jen formáty, pro něž existují plně svobodné videokodeky (konkrétně Theora a WebM).

Organizace proto nyní uvažuje, že by umožnila i používání H.264. Převážná většina dnes používaných zařízení totiž ukládá videozáznamy právě v tomto formátu. Podobná situace je i u softwaru pro editaci videa, kde je to s podporou kodeků Theora a WebM slabší a musí se používat doplňkové nástroje (doinstalované kodeky, konvertory apod.), a při přehrávání. Pro H.264 sice existuje svobodná implementace kodeku, algoritmus je však v některých státech zatížen patenty.

Na toto téma byla proto nyní otevřena diskuse. Diskutující se rozdělili přibližně na dvě poloviny: část je z principu proti H.264 (nesvobodné řešení), část ho podporuje (je jednodušší ho vytvářet a přehrávat). Podobnou situace řešila nedávno Mozilla, která dlouho odolávala, ale nakonec se pro používání H.264 rozhodla, protože to byla hlavně u mobilních zařízení vysloveně nutnost (aby se dala využívat HW akcelerace a šetřit tak energii v baterii). Mozilla má navíc „výhodu“ v tom, že může používat buď kodeky poskytované operačním systémem (či přímo zabudované do hardwaru), nebo v případě nouze binární moduly poskytnuté firmou Cisco – nemusí se tedy zabývat patentovými poplatky.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...