přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Windows 8 čerpá z Linuxu

Windows 8 čerpá z Linuxu

Podívejte se na osm věcí, které si systém Windows 8 „vypůjčil“ z distribucí GNU/Linuxu.


Je běžné, že tvůrci (nejen) softwaru hledají inspiraci u konkurence. Nelze popřít, že mnohé věci v distribucích GNU/Linuxu vycházejí z toho, co lze vidět u systémů společností Microsoft, Apple a dalších. Úplně stejně se ale čerpá i obráceným směrem – tedy z linuxových distribucí. Článek na serveru IT World uvádí osm věcí, které se z Linuxu dostaly do připravovaného systému Microsoft Windows 8.

Patří mezi ně dialog kopírování souborů (podobný tomu, který je u programů Dolphin a Nautilus), možnost připojovat obrazy ISO, možnost spouštění z USB disků, uživatelské rozhraní Metro (významně inspirované GUI v Ubuntu), integrace sociálních sítí, nativní podpora USB 3.0, integrace cloudových služeb (opět čerpáno z Ubuntu) a souborový systém ReFS (implementující vlastnosti známé ze ZFS a Btrfs). Podrobnosti – včetně toho, zda jde v konkrétním případě jen o „tupé okopírování“ či o inspiraci pro vlastní řešení – najdete v článku.

Nahoru

Příspěvky

Windows 8 čerpá z Linuxu
linux_world 11. 02. 2012, 18:46:04
Odpovědět  Odkaz 
Co jineho lze od tech supaku (= m$) cekat, ze ? :O
...hlavni je, ze budou vybirat "vypalne" za ""jejich"" patenty, f.ck M$ !
František Bártík Windows 8 čerpá z Linuxu
František 11. 02. 2012, 19:49:26
Odpovědět  Odkaz 
Ono by toho šlo najít mnohem víc. Třeba:

* Microsoft vyrobil svůj první multiplatformní desktopový operační systém s podporou ARM architektury. U desktopových distribucí Linuxu je podpora ARM téměř samozřejmost.
* Windows 8 je první systém s vestavěným systémem pro online distribucí aplikačního softwaru (Windows store). Ve světě desktopového Linuxu se aplikační software šíří především online distribucí (repozitáře).
* Nové prostředí Metro umožňuje vytvářet doplňky "webově" v Javascriptu/HTML. Zavzpomínejme si na uvedení GNOME 3 a GNOME Shellu.
Windows 8 čerpá z Linuxu
mattyy1hp 11. 02. 2012, 20:51:35
Odpovědět  Odkaz 
Vždyť oni neudělali vůbec nic, než že okopírovaly koncept Ubuntu 11.04 - 12.04 + část linuxového jádra. Udělají to svým stupidním způsobem kdy se bude muset za všechno platit a přitom to nebude fungovat a nejvíc mě štve, že ve výsledku se to dostane k uživatelům Windows, kteří budou fascinování tím, co MS zas vymyslel, přitom Linux to má už přes 10 let.
Roman Bořánek Windows 8 čerpá z Linuxu
Roman Bořánek 11. 02. 2012, 22:04:45
Odpovědět  Odkaz 
Tady se Microsoftu musím "zastat". :) Tohle jsou většinou tak obecné věci... Takový je trend. To, že tyto možnosti linuxové distribuce mají dřív, je dáno tím, že prostě vychází mnohem častěji než Windows, které vyjdou jednou za pár let. Myslím, že většina těch novinek by se do Windows dostala i kdyby tu Linux nebyl.

Teď konkrétně k pár věcem:

* Připojování obrazů ISO neberu jako nějakou výhodu, to by měla být samozřejmost. A je špatně, že to dosud Windows neuměly.
* Integrace cloudových služeb a sociálních sítí: Windows 7 vyšly před více než dvěma lety, od té doby se tyto oblasti prostě hodně posunuly dopředu. Trend.
* Metro a Unity? To je něco docela jiného. Obě se teoreticky dají ovládat dotykem, ale tím podobnost končí. A kdybychom chtěli soudit jen podle toho, tak musíme říct, že Ubuntu okopírovalo iPad. Trend.
* Podpora ARM? Trend.
* S těmi "repozitáři" nelze nesouhlasit, ale myslím si, že se tady inspirovali spíše úspěchem různých obchodů pro mobilní systémy, než linuxovými repozitáři.
Re: Windows 8 čerpá z Linuxu
Michal Hořejšek 12. 02. 2012, 10:27:39
Odpovědět  Odkaz 
Po přečtení članku jsem chtěl jit napsat přesně takový komentář! :)
František Bártík Re: Windows 8 čerpá z Linuxu
František 12. 02. 2012, 11:25:32
Odpovědět  Odkaz 
re Roman Bořánek : Desktopová Windows vycházejí dostatečně často. Od roku 1995 se vystřídala Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows Me, Windows XP, Windows XP SP1, Windows XP SP2 (verze SP2a, SP2b, SP2c), Windows XP SP3, Windows Vista, Windows 7 a Windows 8. Zaostávání o více jak deset let (podpora ARM, live CD, elektronická distribuce, připojování obrazů ISO...) není způsobeno periodicitou uvádění nových verzí.
Windows 8 čerpá z Linuxu
Eleonor 11. 02. 2012, 23:31:31
Odpovědět  Odkaz 
A není na pováženou že něco Linux má roky a považuje to za "samozřejmost" a pak přijde MS a ejhle dokáže prodat ?
Přátelé ať jsme jakkoliv zapálení Linuxáci tak nám stále něco uniká ...
LINUX = nedokáže prodat svoji kvalitu a více se rozšířit ...
Windows 8 čerpá z Linuxu
mattyy1hp 12. 02. 2012, 01:28:06
Odpovědět  Odkaz 
Chyba je i u lidí. Ti se totiž nebojí Linuxu, ale toho slova Linux. Osobně mám vyzkoušeno, že člověk zvyklý na Windows dokáže nadšeně pracovat s Linuxem pokud nevím, že je to Linux.
Windows 8 čerpá z Linuxu
mattyy1hp 12. 02. 2012, 01:28:07
Odpovědět  Odkaz 
Chyba je i u lidí. Ti se totiž nebojí Linuxu, ale toho slova Linux. Osobně mám vyzkoušeno, že člověk zvyklý na Windows dokáže nadšeně pracovat s Linuxem pokud nevím, že je to Linux.
Windows 8 čerpá z Linuxu
mattyy1hp 12. 02. 2012, 01:30:20
Odpovědět  Odkaz 
A jé, omlouvám se za double post, ujel mi touchpad. A v druhé řádce to mělo být *pokud neví .
Windows 8 čerpá z Linuxu
Rover623 12. 02. 2012, 11:00:10
Odpovědět  Odkaz 
Ono je to s tím rozšířením Linuxu trochu složitější. Linux se totiž musí dostat na trh který je již obsazený Windows. Apple na to šel trochu jinou formou a vytvořil si tak trh uvnitř trhu. Většina uživatelů nerada mění své zvyky, jenže Apple jim nabízí momentálně HW který je prostě "cool" a dokonalou integraci ostatních zařízení, vše je to ovšem svázáno s použitím jeho systému. Uživatelé jsou dnes ochotni překousnout i ten odlišný systém jen proto, že ten počítač chtějí.

Linux má pouze 2 šance jak se prosadit, buď se musí uskutečnit dohoda s výrobci o jeho nasazování, ale to výrobci asi neudělají, právě kvůli neochotě uživatelů. Nebo musí být počítače s Linuxem něčím výjimečné, jako ty od Applu.

Pokud Windows 8 skutečně diametrálně změní rozhraní (Metro) většina uživatelů bude prostě na to nadávat, ale protože je lenost věčná, stejně zůstanou u toho co dostali s počítačem.

Pokud řeknete uživateli, že je v počítači Linux, při prvním problému se bude shánět po tom jak tam dostat Windows. Linux má hlavní nevýhodu v předsudcích a také v tom, že většina lidí si myslí, že problémy ve Windows dokáže sama vyřešit.
Windows 8 čerpá z Linuxu
David 12. 04. 2012, 10:05:11
Odpovědět  Odkaz 
Lidi pokud M$ použijou věci léta používané v rodině tučnáků nebudou muset dodržet GPL licence pod kterýma jsou tyto produkty vyvíjené?
Lukáš Jelínek Re: Windows 8 čerpá z Linuxu
Lukáš Jelínek 12. 04. 2012, 12:24:04
Odpovědět  Odkaz 
Autorsky chráněné jsou jen konkrétní implementace, nikoli myšlenky, na nichž jsou implementace založeny. Na ně se zase někde snaží uplatňovat softwarové patenty, ale tam to funguje jen jednosměrně (tj. že tvůrci proprietárního SW si přihlašují patenty, zatímco bezostyšně využívají myšlenky z FOSS, které patentované nejsou).
Re: Re: Windows 8 čerpá z Linuxu
David 12. 04. 2012, 13:13:58
Odpovědět  Odkaz 
A neni to tak trochu špinavost?
Re: Re: Re: Windows 8 čerpá z Linuxu
Pavel Šimerda 12. 04. 2012, 21:55:37
Odpovědět  Odkaz 
Není.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz