přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, XenServer je nyní open source

XenServer je nyní open source

XenServer

Firma Citrix dokončila dlouho slibovanou věc: otevření zdrojových kódů virtualizačního řešení XenServer.


XenServer je jedno z virtualizačních řešení postavených na hypervizoru Xen. Firma Citrix, která XenServer vyvíjí nyní ohlásila otevření zdrojových kódů. Splnila tak slib z roku 2009, že se z produktu stane open-source software. Dosud byla jedna z edic produktu k dispozici zdarma, ale musela se každoročně aktivovat a měla uzavřené zdrojové kódy.

XenServer obsahuje řadu nástrojů, které usnadňují virtualizaci a její využití – například XenMotion pro migraci virtuálních strojů, XenStorageMotion pro migraci mezi úložišti, Intellicache pro urychlování startu a zvyšování výkonu virtuálních desktopů nebo Conversion Manager pro automatizované konverze virtuálních strojů z formátu VMware.

Zatím byly vydány zdrojové kódy pouze k části systému, zbývající přijdou na řadu nejpozději do 30. září 2013. Licenční server, dvě zastaralé komponenty a komponenty od třetích osob nejsou a nebudou vydány jako open source.

Nahoru

Příspěvky

Ondrej Dzivý Balucha XenServer je nyní open source
Ondro 27. 06. 2013, 07:49:47
Odpovědět  Odkaz 
Citrix presiel na podobny model ako RH? Xen si mozem stiahnut, pouzivat ale napr. updaty a opravy chyb, len ak mam platenu podporu?
XenServer je nyní open source
Kamil 27. 06. 2013, 07:58:59
Odpovědět  Odkaz 
Updaty a opravy chyb budou zahrnuty i pro open source projekt. Nebudou se moct nahrávat přes nástroj XenCenter (GUI rozhraní), ale přes příkazovou řádku. Považuji to za malé omezení.

Více info: http://www.ervik.as/citrix/xenserver/4083-xenserver-6-2-now-available

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz