přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Z jakého procesoru v Linuxu vytěžíte více?

Z jakého procesoru v Linuxu vytěžíte více?

Energie

Má smysl zvolit levnější procesor, nebo naopak pořídit dražší a pak ušetřit na elektřině?


Server Phoronix testoval různé procesory, jak jsou na tom s výkonem v relaci s elektrickým příkonem. A dospěl ke zjištění, že mezi výpočetním výkonem v Linuxu (měřeným na úlohách, jako je kompilace jádra, vykreslování scény sledováním paprsku nebo benchmark Unigine Tropics) vztažených k příkonu je u různých procesorů poměrně značný rozdíl. U CPU Intel na tom byl například i7 4770K trojnásobně lépe než i3 4130.

Rozdíl v energii spotřebované na vykonání určité výpočetní práce se samozřejmě promítá do celkových nákladů. Může se pak stát, že procesor s vyšší pořizovací cenou vyjde za dobu své životnosti levněji než procesor pořízený za méně peněz, protože spotřebuje o tolik méně energie, že jsou celkové náklady nižší. Do reálné situace je samozřejmě potřeba započítat i spotřebu za dobu, kdy počítač poběží naprázdno. Každopádně má ale smysl brát spotřebu energie různými procesory (na určitou vykonanou práci) v úvahu při jejich výběru.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog