přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí

Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí

Graf

Magazín Phoronix „postavil na startovní čáru“ výkonnostního srovnávacího testu aktuální verze šesti linuxových distribucí, například Fedoru 21 nebo Ubuntu 14.10.


V magazínu Phoronix často vycházejí různé srovnávací testy, tentokrát se ve srovnání výkonu „utkalo“ šest linuxových distribucí: Antergos Arch Linux, Debian 8, openSUSE Tumbleweed, CentOS 7, Ubuntu 14.10 a Fedora 21. Téměr všechno jsou to aktuální verze, z toho ve dvou případech (Arch a openSUSE) se jedná o verze plynule aktualizované (rolling update); u distribuce Debian byla do testu zařazena verze ještě nevydaná.

O připravované verzi Debian 8 „Jessie“ si můžete přečíst článek Václava Hejdy.

V testu, který samozřejmě probíhal na totožné hardwarové konfiguraci, se ukázalo, že si v různých oblastech vedou různé linuxové distribuce odlišně. Tak třeba kódování videa do H.264 bylo nejrychlejší v Ubuntu, kdežto při kompilaci Apache dopadla tato distribuce nejhůř. Ve většině testů nebyly rozdíly mezi distribucemi příliš výrazné, někdy však dosahovaly desítek procent.

Nahoru

Příspěvky

Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
stop diletantum 11. 12. 2014, 18:35:04
 Odkaz 
to neni test, ale hole diletantstvi, je prece naprosto jasne, ze kdyz ma kazda distribuce jine verze kodeku, knihoven, tak budou v testu rozdily
Tomáš Crhonek Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Tomáš Crhonek 11. 12. 2014, 19:25:04
 Odkaz 
To není diletanství. To je Phoronix. Phoronix se nesnaží dělat věci správně, či snad nad nimi přemýšlet. Phoronix vám vychrlí stovky testů, miliony grafů a je na vás, abyste si z toho udělal závěr. Občas se trefí víc, častěji se netrefí vůbec. Prostě Phoronix.
Lukáš Jelínek Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Lukáš Jelínek 11. 12. 2014, 19:51:48
 Odkaz 
V této souvislosti by mě zajímalo, jak to "dělat správně". Myslím třeba zrovna tenhle konkrétní test, tedy porování výkonu distribucí. Říkat, že je něco špatně, je samozřejmě strašně snadné. Nepovažuji Phoronix za vrchol kvality, ale zrovna tady mě nenapadá, jak to udělat lépe, než pustit různé benchmarky na různých distribucích nainstalovaných na tomtéž HW.

Mimochodem, že jsou v různých distribucích různé verze knihoven, je přece vlastností (strategií) oněch distribucí. Například v Debianu nebo RHEL/CentOS jsou starší verze, v Ubuntu nebo openSUSE novější. Takže když se dosáhne vyššího grafického výkonu tím, že je někde novější Mesa, není na tom nic špatného. Výkon je jedna stránka věci, jinou stránkou je zase třeba stabilita.
Tomáš Crhonek Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Tomáš Crhonek 12. 12. 2014, 08:38:11
 Odkaz 
Jenže jinou distribuci si nepořizuji k vůli 10% výkonu navíc. Pokud ano, pokud mi na tom výkonu tak moc záleží, stále si ve kterékoliv distribuci mohu daný program přeložit dle svého (v tomto mi vyjdou některé distribuce vstříc více než jiné).

Nehledě na to, že snad pro všechna distra jsou k disposici speciální repositáře s programy vytuněnými přesně pro daný účel (jádra zkompilovaná s jinými volbami, optimalizované multimediální programy, nové balíčky s jinými fs - pokud nejsou v distru, apod).

Srovnání diskového výkonu je "mimo mísu" ještě víc, vzhledem k tomu, že mi nic nebrání buď ten systém rovnou nainstalovat na mnou zvolený FS a nebo si prostě po defaultní instalaci vytvořím nový oddíl s požadovaným FS. V tomto testu distribucí se vlastně jednalo jen o test oněch defaultních FS.

A tohle si z těch testů lze odnést. Pokud si místo "distribuce" do těch grafů dosadíme konkrétní testovanou komponentu (konkrétní kodek, konkrétní knihovnu, konkrétní fs) dostanu mnohem lepší informaci, než při testu "distribuce".
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
pepan 12. 12. 2014, 11:27:29
 Odkaz 
Zásadně nesouhlasím s názorem Tomáše Crhoneka.

Nelze to udělat jinak, než než pustit benchmarky na různých distribucích na tomtéž testovaném HW. Jinak testy zcela postrádají smysl.
Lukáš Jelínek Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Lukáš Jelínek 12. 12. 2014, 11:50:27
 Odkaz 
Běžný uživatel si nebude kompilovat software ze zdrojáků. Stejně tak nebude prolézat všelijaké více či méně obskurní repozitáře a hledat tam optimalizovaný software. Tedy pokud třeba potřebuje často konvertovat video, může si rovnou vybrat distribuci, kde to běží rychleji. Jinak ty testy jsou samozřejmě hlavně pro zajímavost, protože hlavní kritéria výběru distribucí jsou úplně jiná (pokud v tom výkonu není některá totální propadák).
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
figura 12. 12. 2014, 11:52:33
 Odkaz 
No pro začátek by stačilo vybrat srovnatelné distribuce. Proč třeba u openSUSE nevzali 13.2, ale Tumbleweed, která je v podstatě testovací verzí. Stejně tak Debian vezmou rovnou testovací.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Vaše jméno: 12. 12. 2014, 16:05:01
 Odkaz 
pokud budu chtit graficky vykon, sahnu po windows
pokud budu chtit diskovy vykon, sahnu po vhodnem FS
pokud budu chtit vypocetni vykon, musim mit na miru OS
a tak se da pokracovat, pripomina mi to diit.cz, kde se kvalita zdroje testuje multimetrem a zarovkou
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
pepan 12. 12. 2014, 16:07:28
 Odkaz 
Otázka ovšem zní, co jsou to srovnatelné distribuce.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
pepan 12. 12. 2014, 16:10:51
 Odkaz 
Můj příspěvek pochopitelně patří k názoru uživatele figura.

Dívám se, že tu nějak zmizelo tlačítko "Odpovědět". To je nová fíčura, pane šéfredaktore?
Lukáš Jelínek Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
Lukáš Jelínek 12. 12. 2014, 16:33:07
 Odkaz 
Mizení tlačítka "Odpovědět" není nová fíčura, nýbrž jeden z řady důvodů, proč se bude zanedlouho stávající CMS opouštět.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
pepan 12. 12. 2014, 21:54:26
 Odkaz 
Jej, aby to nové řešení nebylo pro uživatele horší než toto současné, krásné prostředí.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
figura 13. 12. 2014, 09:22:48
 Odkaz 
pepan: srovnatelná je minimálně ta, která je oficiálně vydaná,nebo jsou testovací verze stejně odladěné jako finální? Pokud tedy vzali testovací openSUSE a Debian, proč ne třeba testovací Ubuntu?
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
pepan 13. 12. 2014, 13:31:30
 Odkaz 
Pokud uvedou, co přesně testovali, tak mohou k testovat cokoliv. Čtenář vidí co testovali a vidí příslušné výsledky. A o to přece jde.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
figura 13. 12. 2014, 17:42:49
 Odkaz 
Nesouhlasím, pokud srovnávají něco co teprve prochází testem s něčím co je již finálně hotovo. Zrovna na výkon má toto velmi zásadní vliv. Srovnávají tak jablka s hruškami.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
xhc 16. 12. 2014, 05:52:01
 Odkaz 
tento test by bol "špatný" len v prípade, ak by počas testovania podvádzali .. nerozumiem, ako môže niekto napádať test z iného dôvodu, než z podvodu .. možno by postačil upgrade matrixu .-)
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
figura 16. 12. 2014, 14:31:36
 Odkaz 
xhc: jakýkoli test není špatný, jen v případě, že se v něm podvádí, ale i v případě, že srovnává nesrovnatelné. Podobně by mohl vypadat test, kde by se srovnával WP8.1., iOS4 a Android 6. Také by nebyl korektní, tedy špatný = s nulovou vypovýdající hodnotou.
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
frnk 16. 12. 2014, 17:01:35
 Odkaz 
Máš tam chybu.

Ve slově "vypovýdající" se správně pýše měkké "i"
Srovnání výkonu šesti linuxových distribucí
xhc 17. 12. 2014, 11:47:50
 Odkaz 
figura ja chápem, čo sa tu rieši, ale keď urobím test s jablkmi a hruškami, tak aj takýto ten test má zmysel, i napriek tomu, že je to miešanie jabĺk s hruškami (obľúbená fráza).. dajme príklad s autami: trabant, škoda, mazda, porsche, ferrari -- test, ktorý má sakra výpovedajúcu hodnotu .. ak mám zájsť ďalej, tak to o čom píšeš, sa skôr hodí na test linuxu s testom tehotenským ... v článku sa testujú operačné systémy a ešte k tomu všetko sú to linuxové, test approved :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »