přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

Debian

Nativní linuxový ovladač pro souborový systém ZFS se stává součástí distribuce Debian.


Dlouho v linuxových distribucích chyběla nativní podpora pro souborový systém ZFS, vyvinutý ve firmě Sun Microsystems (byla k dispozici jen podpora prostřednictvím FUSE, která je oproti implementaci přímo v jádře vždy výrazně pomalejší a náročnější na výkon). Ovladač pro OpenSolaris má licenci CDDL a kompatibilita této licence s GNU GPL, použité pro linuxové jádro, je velmi otazná. Prvním zásadním zlomem bylo rozhodnutí firmy Canonical zařadit nativní ovladač ZFS do Ubuntu 16.04.

Nyní ovladač ZFS putuje i do distribuce Debian. „Dnes, po mnoha letech tvrdé práce mnoha lidí, ZFS pro Linux konečně vstupuje do Debianu. Stav balíčku lze sledovat na trackeru pro zfs-linux a na stránce týmu,“ říká Petter Reinholdtsen, vývojář a správce mnoha balíčků v projektu Debian. „Bylo by také skvělé, kdybyste pomohli s balíčkem dkms, jenž je důležitým kouskem skládačky, aby podpora ZFS fungovala.“

Dynamic Kernel Module Support (DKMS) je framework, který umožňuje v distribucích snadno spravovat moduly do jádra, které nejsou součástí hlavního stromu zdrojových kódů. Klíčovou funkcí je automatické překompilovávání modulů při aktualizacích jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

AXIS Camera Station