přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

Debian

Nativní linuxový ovladač pro souborový systém ZFS se stává součástí distribuce Debian.


Dlouho v linuxových distribucích chyběla nativní podpora pro souborový systém ZFS, vyvinutý ve firmě Sun Microsystems (byla k dispozici jen podpora prostřednictvím FUSE, která je oproti implementaci přímo v jádře vždy výrazně pomalejší a náročnější na výkon). Ovladač pro OpenSolaris má licenci CDDL a kompatibilita této licence s GNU GPL, použité pro linuxové jádro, je velmi otazná. Prvním zásadním zlomem bylo rozhodnutí firmy Canonical zařadit nativní ovladač ZFS do Ubuntu 16.04.

Nyní ovladač ZFS putuje i do distribuce Debian. „Dnes, po mnoha letech tvrdé práce mnoha lidí, ZFS pro Linux konečně vstupuje do Debianu. Stav balíčku lze sledovat na trackeru pro zfs-linux a na stránce týmu,“ říká Petter Reinholdtsen, vývojář a správce mnoha balíčků v projektu Debian. „Bylo by také skvělé, kdybyste pomohli s balíčkem dkms, jenž je důležitým kouskem skládačky, aby podpora ZFS fungovala.“

Dynamic Kernel Module Support (DKMS) je framework, který umožňuje v distribucích snadno spravovat moduly do jádra, které nejsou součástí hlavního stromu zdrojových kódů. Klíčovou funkcí je automatické překompilovávání modulů při aktualizacích jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz