přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

Debian

Nativní linuxový ovladač pro souborový systém ZFS se stává součástí distribuce Debian.


Dlouho v linuxových distribucích chyběla nativní podpora pro souborový systém ZFS, vyvinutý ve firmě Sun Microsystems (byla k dispozici jen podpora prostřednictvím FUSE, která je oproti implementaci přímo v jádře vždy výrazně pomalejší a náročnější na výkon). Ovladač pro OpenSolaris má licenci CDDL a kompatibilita této licence s GNU GPL, použité pro linuxové jádro, je velmi otazná. Prvním zásadním zlomem bylo rozhodnutí firmy Canonical zařadit nativní ovladač ZFS do Ubuntu 16.04.

Nyní ovladač ZFS putuje i do distribuce Debian. „Dnes, po mnoha letech tvrdé práce mnoha lidí, ZFS pro Linux konečně vstupuje do Debianu. Stav balíčku lze sledovat na trackeru pro zfs-linux a na stránce týmu,“ říká Petter Reinholdtsen, vývojář a správce mnoha balíčků v projektu Debian. „Bylo by také skvělé, kdybyste pomohli s balíčkem dkms, jenž je důležitým kouskem skládačky, aby podpora ZFS fungovala.“

Dynamic Kernel Module Support (DKMS) je framework, který umožňuje v distribucích snadno spravovat moduly do jádra, které nejsou součástí hlavního stromu zdrojových kódů. Klíčovou funkcí je automatické překompilovávání modulů při aktualizacích jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »