přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

CADservis

ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

Debian

Nativní linuxový ovladač pro souborový systém ZFS se stává součástí distribuce Debian.


Dlouho v linuxových distribucích chyběla nativní podpora pro souborový systém ZFS, vyvinutý ve firmě Sun Microsystems (byla k dispozici jen podpora prostřednictvím FUSE, která je oproti implementaci přímo v jádře vždy výrazně pomalejší a náročnější na výkon). Ovladač pro OpenSolaris má licenci CDDL a kompatibilita této licence s GNU GPL, použité pro linuxové jádro, je velmi otazná. Prvním zásadním zlomem bylo rozhodnutí firmy Canonical zařadit nativní ovladač ZFS do Ubuntu 16.04.

Nyní ovladač ZFS putuje i do distribuce Debian. „Dnes, po mnoha letech tvrdé práce mnoha lidí, ZFS pro Linux konečně vstupuje do Debianu. Stav balíčku lze sledovat na trackeru pro zfs-linux a na stránce týmu,“ říká Petter Reinholdtsen, vývojář a správce mnoha balíčků v projektu Debian. „Bylo by také skvělé, kdybyste pomohli s balíčkem dkms, jenž je důležitým kouskem skládačky, aby podpora ZFS fungovala.“

Dynamic Kernel Module Support (DKMS) je framework, který umožňuje v distribucích snadno spravovat moduly do jádra, které nejsou součástí hlavního stromu zdrojových kódů. Klíčovou funkcí je automatické překompilovávání modulů při aktualizacích jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Při testování nových vozů pomáhá Samsung Knox: příručka, navigace i určování polohy v jednom

Samsung KnoxBezpečnostní platforma Samsung Knox sehrála výraznou roli při představování Škody Karoq. Knox Configure a Knox Manage pomohly připravit stovky vozů pro dovozce a obchodníky.

Pokračování ...


Infor

Public Relations

Pozvánka na konferenci Infor Inspire Online – 21. dubna 2020

InforSpolečnost Infor srdečně zve na virtuální konferenci Infor Inspire Online, která se uskuteční 21. dubna 2020. Online konference je náhradou za událost Inspire London, jež se měla uskutečnit v konferenčním centru ExCel London, zrušenou v důsledku koronavirové epidemie začátkem března. V zájmu zdraví všech participujících proto organizujeme virtuální konferenci, na které představíme nejmodernější technologie a inovace z dílny Infor.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Alvao GIF