přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

VariCAD

ZFS pro Linux se stává součástí Debianu

Debian

Nativní linuxový ovladač pro souborový systém ZFS se stává součástí distribuce Debian.


Dlouho v linuxových distribucích chyběla nativní podpora pro souborový systém ZFS, vyvinutý ve firmě Sun Microsystems (byla k dispozici jen podpora prostřednictvím FUSE, která je oproti implementaci přímo v jádře vždy výrazně pomalejší a náročnější na výkon). Ovladač pro OpenSolaris má licenci CDDL a kompatibilita této licence s GNU GPL, použité pro linuxové jádro, je velmi otazná. Prvním zásadním zlomem bylo rozhodnutí firmy Canonical zařadit nativní ovladač ZFS do Ubuntu 16.04.

Nyní ovladač ZFS putuje i do distribuce Debian. „Dnes, po mnoha letech tvrdé práce mnoha lidí, ZFS pro Linux konečně vstupuje do Debianu. Stav balíčku lze sledovat na trackeru pro zfs-linux a na stránce týmu,“ říká Petter Reinholdtsen, vývojář a správce mnoha balíčků v projektu Debian. „Bylo by také skvělé, kdybyste pomohli s balíčkem dkms, jenž je důležitým kouskem skládačky, aby podpora ZFS fungovala.“

Dynamic Kernel Module Support (DKMS) je framework, který umožňuje v distribucích snadno spravovat moduly do jádra, které nejsou součástí hlavního stromu zdrojových kódů. Klíčovou funkcí je automatické překompilovávání modulů při aktualizacích jádra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft