přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Židle s DRM

Židle s DRM

DRM

Zatímco někteří lidé s potěšením sledují rozvoj open-source hardwaru, jiní by naopak i v této oblasti aplikovali DRM. Podívejte se na židli s „DRM“, na kterou si lze sednout jen osmkrát.


Digital Rights Management (DRM) je přístup k užívání děl, který uživatele za pomoci technických prostředků nějakým způsobem omezuje (z hlediska počtu užití, času, zařízení atd.). Používá se například u hudby a filmů, které si lze přehrát kupříkladu jen třikrát nebo po dobu jednoho dne. Obcházení těchto technických prostředků je v řadě států (včetně Česka) zakázáno a je trestné.

A zatímco se v oblasti hardwaru, resp. obecně výroby hmotných věcí, stále více prosazuje princip open source, někteří lidé by naopak i zde aplikovali principy DRM – tedy například znefunkčnění věci po určitém počtu použití. Není to nic nového, výrobci tiskáren již v různé míře a s různým úspěchem používali digitální ochranu tonerových a inkoustových cartridgí proti opětovnému plnění. Nyní je tu ale něco úplně nového: aplikace „DRM“ u tak jednoduché věci, jako je židle.

Můžete se podívat na židli, která je navržena na osm použití. Dřevěné prvky židle jsou spojeny plastem, který je po napočítání osmi použití roztaven a židle se rozpadne. Celá záležitost vznikla v rámci globální týmové soutěže Deconstruction, která je zaměřena na nové pohledy na svět kolem nás a na věci, které se v něm vyskytují.

Nahoru

Příspěvky

Židle s DRM
Pavel Daniel Toman 5. 03. 2013, 14:10:49
 Odkaz 
Za několik let si už možná nebudeme kupovat kalhoty, ale třeba jen roční licenci na jejich používání-nošení. Až licence vyprší, uživatel bude povinen oděv s propadlou licencí odevzdat do sběrného kontejneru (a zakoupit si nový). Na místech s velkým pohybem lidí (supermarkety, veřejná doprava a podobně) budou v zájmu dodržování zákonnosti postaveny detekční rámy, které na provinilce s oděvem s propadlou licencí upozorní patřičné orgány a ty ho ještě patřičněji postihnou. Myslíte, že je to sci-fi? Před 25 lety by byly za sci-fi mobilní telefony, určování polohy, satelitní navigace, všudypřítomné kamery, archivované záznamy všeho… a dnes nám to přijde docela normální.
Lukáš Jelínek Re: Židle s DRM
Lukáš Jelínek 5. 03. 2013, 15:49:56
 Odkaz 
Já bych zase takový pesimista nebyl. Budou proti tomu totiž bojovat ekologičtí aktivisté (i když u nich si nejsem ničím jistý - například proti šrotovnému nebo povinné výměně kotlů nic nenamítali, ba právě naopak) ;-)

Ale jinak už se něco podobného používá u igelitových tašek. Nemyslím ty z té kukuřice nebo co to je. Myslím obyčejné HDPE tašky, které ale obsahují něco, co způsobuje "řízený rozpad makromolekul", takže se taška po pár měsících promění v hromadu drti (což je zvlášť dobré, když ji člověk někde zapomene - vyletí to pak ven a zasviní celou místnost, už se mi to stalo).

Další ukázkou je třeba osivo "Terminator" od firmy Monsanto (která je nechvalně proslulá například tím, že žalovala zemědělce, kteří zaseli část sklizeného zrní, místo aby si koupili nové osivo - že tím prý porušili patenty). Je "na jedno použití", myšleno tak, že následně sklizené zrní už nevyklíčí (dosáhli toho genetickým inženýrstvím) - samozřejmě proto, aby se muselo každý rok znovu a znovu nakupovat nové osivo.

Jediná možná cesta je, dávat aplikátorům DRM (v jakékoli oblasti) tvrdým bojkotem najevo, že takhle prostě ne. Jinak to budou zkoušet pořád.
Patent na zrno
Tom F. 5. 03. 2013, 16:36:29
 Odkaz 
To bych chtěl vidět ten patent na klíčení zrna ... to tak dá někdo dva a dva dohromady a myslí si, že vynalezl čtyřku.
Židle s DRM
Plánovaná životnost 6. 03. 2013, 11:32:05
 Odkaz 
Tady je ten směr poněkud opačný, první přišla kurvítka a pak až DRM. Ono na nehmotné veci se klasické kurvítko dá aplykovat dost špatně i když třeba u software funguje. Detektorů propadlé licence na oblečení se nedočkáme je to totiž zbytečně komplikované a drahé, látka vzoru aušus co se za rok sama prodře je levnější a spolehlivější. Co se aktivistů týká tak ti jsou aktivní podle toho kdo zrovna posílá chechtáky. Mimochodem židne na osm sednutí zní komicky, ale skládačky z pilin na tisíc použití, nebo jedno stěhování jsou docela populární.
Židle s DRM
Rostex 12. 03. 2013, 23:18:35
 Odkaz 
Tome F. tak se mrkni na youtube.com treba Nakrmime cely svet, nebo Potraviny a.s. Zajimave dokumenty, budes zirat co je monsanto zac a jak vypada americka svoboda dnes.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz