přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes

Unicorn

Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes

dvatydny.gif

Situace kolem OpenSSL by se neměla opakovat, Linux Foundation bude klíčové projekty podporovat. Vyšla nová verze WordPressu 3.9 „Smith“. Novou verzi má také prostředí Cinnamon. Opensource nástroj Epoptes používá více než 500 řeckých škol. A škola ve švýcarském Villmergenu používá Ubuntu již od roku 2008.


reklama

Nová iniciativa na podporu klíčových opensource projektů

Objevení závažné chyby „Heartbleed“ v knihovně OpenSSL poukázal na problémy některých klíčových opensource projektů, které, ačkoli je používají někdy i miliardy uživatelů napříč všemi systémy, často nemají dostatek prostředků či vývojářů.

To se nyní snaží změnit nadace Linux Foundation, která vytvořila nový projekt „Core Infrastructure Initiative“, který má právě takové klíčové projekty najít a zajistit jim dostatečnou finanční podporu. K podpoře této iniciativě se přihlásilo celkem 12 velkých hráčů na poli IT, za všechny můžeme jmenovat například Google, IBM nebo Intel, ale připojí se také Microsoft.

Prvním opensource projektem, kterému se dostane pomoci, bude právě OpenSSL, které si dosud muselo vystačit s cca dvěma tisíci dolary ročně, které dostalo od drobných dárců.

Vyšel WordPress 3.9 „Smith“

Nejen uživatele CMS Wordpress určitě zaujme právě vydaná nová verze 3.9 pojmenovaná po jazzovém hudebníkovi Jimmy Smithovi.

A co nového WordPress 3.9 přináší? Jedná se například o vylepšení grafického textového editoru, který by měl být rychlejší a také lépe ovladatelný na mobilech. Zlepšilo se také vkládání obsahu zkopírovaného z desktopových textových editorů. Zlepšila se také práce s obrázky, vkládat je nyní můžete prostým přetažením ze správce souborů do editoru. Lépe dostupné jsou pak také funkce pro další úpravy obrázků, jako je změna jejich velikosti či ořezávání.

Přibyla také například možnost jednoduchého přidání galerie s náhledy a na podobném principu si ve WordPressu můžete vytvořit stránku s playlistem hudby či videí.

Vyšel Cinnnamon 2.2

Clement Lefebvre oznámil vydání nové verze prostředí Cinnamon. Cinnamon 2.2 přináší zajímavé novinky především v oblasti nástrojů pro nastavení tohoto prostředí. Vizuálního přepracování se dostalo celému nástroji Nastavení systému, ale nové funkce a vzhled dostaly i jednotlivé nástroje.

Na četné žádosti uživatelů, kteří jej považovali za nepřehledný, byl kompletně přepracován nástroj pro správu napájení a vrátil se i původní nástroj pro nastavení data a času. Vylepšením prošly i některé speciální funkce Cinnamonu, jako například HUD nebo akce při najetí myší do rohů obrazovky, které si sice pokročilí uživatelé oblíbili, ale začínající uživatele někdy mohou mást.

Mezi další novinky patří například vylepšení nabídky aplikací, podpora displejů s vysokým rozlišením nebo podpora grafických tabletů Wacom.

Cinnamon 2.2 v Ubuntu 14.04 Cinnamon 2.2 v Ubuntu 14.04

Open data & gov

Více než 500 řeckých škol používá opensource nástroj Epoptes

Více než 500 škol z celého Řecka používá nástroj Epoptes sloužící ke snadnému nastavení a správě počítačových učeben. Kromě Řecka jej používají také školy ve Švýcarsku, Portugalsku, Itálii a Holandsku.

Celý projekt začal v roce 2008 Alkis Georgopoulos, učitel informatiky z řeckého města Ioannina, který si vytvořil (a hlavně zveřejnil) sadu skriptů pro správu učebny s tenkými klienty na Linuxu. Po roce se k projektu přidal student počítačového inženýrství Fotis Tsamis a v roce 2011 začala vývoj Epoptes spozorovat firma CTI Diophantus, ve které pracoval. Projekt se díky tomu posunul mnohem dále a získal také grafické rozhraní.

V současné době je Epoptes vyvíjen za finančního přispění řecké vlády a fondů EU. Epoptes je přeložen do 33 jazyků a instalační balíčky jsou k dispozici pro všechny nejběžnější linuxové distribuce, jako je openSUSE, Fedora, Ubuntu či Debian.

Škola ve Švýcarském Villmergenu si pochvaluje Ubuntu

Krásný příklad toho, jak může otevřený software pomoci ve školství, nám ukazuje místní škola ve švýcarském městě Villmergen, kde spokojeně používají Ubuntu a díky úsporám na licencích si mohou dovolit provozovat větší množství počítačů.

Martin Lang, IT administrátor školy, popisuje, jak s otevřeným softwarem začínali. Na první počítače nainstalovali Ubuntu již v roce 2008 a vzhledem k výborným zkušenostem přidali další v roce 2010 a následujícího roku přešli na Ubuntu úplně. Pochvalují si také nástroj Epoptes, díky kterému mohou počítače jednoduše centrálně spravovat. Celý přechod na Ubuntu navíc zvládli sami bez pomoci externí firmy.

Jednou větou

Nahoru

Příspěvky

Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
cinnamon 30. 04. 2014, 15:50:49
Odpovědět  Odkaz 
Ten Cinnnamon byla znouzecnost, vymyšlená kvůli zavedení Gnome 3 a "slavného gnomeshellu". Ani tato nová verze Cinnnamon 2.2 mne nijak neoslovila. Vypadá to, že přes všechno je pořád nejpoužitelnější prostředí KDE 4.x
Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Marek 30. 04. 2014, 21:27:43
Odpovědět  Odkaz 
To je věc názoru. Já to vidím obráceně. Cinnamon mě v ničem neomezuje, kdežto KDE mírně omezuje (brzdí) můj hw. Subjektivně mě připadají odezvy v KDE pomalejší.

Ale abych nezapomněl, děkuji autorovi za tento seriál.
Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
oponent? 30. 04. 2014, 16:11:48
Odpovědět  Odkaz 
úplne si nás všetkých presvedčil svojimi objektívnymi a nepriestrelnými argumentami :D
taký technický detail: v mene koho tu prezentuješ názor, že "Vypadá to, že přes všechno je pořád nejpoužitelnější prostředí KDE 4.x"
či je to len tvoj subjektívny pocit?
Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Vlado 30. 04. 2014, 21:18:27
Odpovědět  Odkaz 
Osobne tiež dávam prednosť KDE4 na Gentoo a FreeBSD, ale netvrdím, že ostatné prostredia sú zlé. Každý človek má právo na názor, poznám dosť ľudí, ktorý používajú Gnome3 a napríklad moja polovička si pochvaľuje Unity, ktoré používa od jeho začiatkov - vlastne ešte predtým ako Ubuntu-netbook edition a tvrdí, že je čím ďalej lepšie.
Petr Valach Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Petr Valach 30. 04. 2014, 23:08:22
Odpovědět  Odkaz 
Změny ve wordpressu si fakt pochvaluju, super. Pravdou ale je, jak připomíná Vlasta Ott, že je třeba zapracovat mnohem víc, mnohem.
https://www.youtube.com/watch?v=Rb28EB5B5to

Jen ať žije apache openoffice... jeho features jsou přejímány do libreoffice a funguje jako přirozená konkurence.

Prozatím mě nikdo nepřesvědčil, abych přestal používat KDE.
Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Shraddha 1. 05. 2014, 12:06:48
Odpovědět  Odkaz 
Haha, s tím KDE jste mě dostali. Poslední vcelku použitelné KDE bylo trojkové řady, KDE 4 jsem několikrát dal šanci a pokaždé muselo z mého počítače ven. Unity je poněkud svérázné, ale dá se v něm fungovat. Moc ale nechápu ten kolektivní hate směřovaný proti Gnome Shellu. Byl to nezvyk, bylo to totálně překopané, ale myslel jsem si tedy, že linuxáci nejsou takové konzervy. Dá se na to zvyknout a dá se s tím celkem v pohodě pracovat. Samozřejmě, Gnome Fallback anebo Mate nás mohou držet v zajetých kolejích dál, anebo můžeme zkusit Cinnamon. Nebo můžeme zkusit sami vytvořit nový DE. Teď se mi doneslo, že vývojáři PC-BSD chtějí udělat svůj DE založený na Qt4 a Fluxboxu. Proč ne?
Petr Valach Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Petr Valach 1. 05. 2014, 12:28:48
Odpovědět  Odkaz 
Nechcete nechat na uživatelích, co jim vyhovuje a co chtějí používat a přestat se jim za to vysmívat?
Vojtěch Trefný Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Vojtěch Trefný 1. 05. 2014, 20:03:07
Odpovědět  Odkaz 
Tedy myslel jsem, že hádky o to, které prostředí je to nejlepší, už jsou minulostí a lidi konečně přišli na to, že mohou používat, co chtějí :-)

(A stejně je nejlepší KDE.)
Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
PL 2. 05. 2014, 18:40:31
Odpovědět  Odkaz 
Obávám se, že hádky "o velikost penisu" skončí až s lidskou rasou.

Mimochodem když jsem se dotazoval v jiné diskuzi na LX, tak se toho nikdo neúčastnil, tak já se znovu připomenu, protože stále nevím, k čemu uživatatelé potřebují to a to prostředí.

http://www.linuxexpres.cz/novinky/gnome-3-12

Co běžný uživatel (90% populace) potřebuje k práci na PC (očekává od WM)?

Vždy mě zaujmou hádky a nekonečné debaty na téma, co je špatně na GNOME, KDE, XFCE, LDXE atd...že to a to mi chybí k pohodlné práci, že to je zase zbytečně navíc atd.

Možná to vidím až moc jednoduše, nicméně vycházím z pozorování širokého okolí přátel a kolegů z práce (ať už pracují na Linuxu nebo Windows).

Práce v okením manageru se vždy omezuje na vyhledání aplikace v nabídce a klepnutí na ikonu pro spuštění (např. XFCE: Nabídka Aplikací - Grafika - GIMP) a následné práce v programu, následnám používání internetového prohlížeče atd, dále vyhledání programu na liště rychlého spuštění (XFCE: sjedu dolů obrazovky, obejví se panel, kliknu na terminál) a tím to hasne.

Když potřebuji nastavit jiný šetřič obrazovky tak třemi kliknutími v nabídce vyberu screensaver a hotov.

Prosím ty, kteří dělají něco jiného v WM, ať mi prozradí co tam dělají. Nedokázal jsem to zatím nikde z nikoho dostat a tápu, co je špatně na XFCE, GNOME, KDE, LXDE, které až na design, dělají to samé.
Lukáš Jelínek Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Lukáš Jelínek 2. 05. 2014, 19:46:05
Odpovědět  Odkaz 
Když dva dělají totéž, není to totéž. Ke stejnému cíli se lze dostat různými cestami. Například spustit program myší lze kliknutím na ikonu či tlačítko na liště, proklikáním nabídek klasického typu (KDE 3.x), proklikáním nabídek typu kickoff (KDE 4.x), nějakým "harakiri" v Unity Dash, obdobnými činnostmi v té které verzi Windows atd.

Já jsem například nikdy nepochopil, proč se opouští (naštěstí ještě ne úplně - např. v KDE 4 to lze snadno nastavit, ale ve Windows 7 a novějších už to člověk zprovozní jen doinstalováním aplikace) ty klasické, postupně rozbalované nabídky. Je to léty prověřená, uživatelsky přívětivá metoda. Místo toho se zavedl kickoff a další, podle mého čím dál horší metody. Takže když to shrnu: KDE, GNOME, Unity, LXDE... nejsou totéž a každý může mít důvod, proč používat to či ono.
Petr Valach Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Petr Valach 2. 05. 2014, 19:59:37
Odpovědět  Odkaz 
Tak můj názor je odlišný. Operační systém ani desktopový správce nejsou jen o spouštění programů - je to o spoustě dalších věcí. Každý rozumný desktop manager má nějak konfigurovatelné prostředí, nějaké definovatelné akce apod. Např. s pomocí klávesových zkratek můžete otevřít to či ono, zmaximalizovat okno, přesounout ho na jinou plochu atd. A myslím si, že správně nakonfigurované prostředí vám potom při používání ušetří mnoho nervů a času.

Lukášovy výhrady vůči startovací nabídce typu Kickoff nesdílím, potože v Xubuntu je člověk nucen používat cosi á la Windows 2000 a jsem z toho na větvi. Mně to nevyhovuje, protože oceňuju vyhledávací okénko.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
Lukáš Jelínek 2. 05. 2014, 20:34:34
Odpovědět  Odkaz 
Vyhledávací okénko lze v KDE používat i v kombinaci s klasickou nabídkou. Kickoff mi vadí proto, že vidím vždycky jen jednu úroveň zanoření a nemohu rychle přejít do jiného podstromu.

Strom nabídek samozřejmě používám jen v případě, že nevím přesně, jak se požadovaná aplikace jmenuje - jinak používám (pokud nejdu přes tlačítko na liště, ikonu na ploše nebo příkaz v Konsoli) samozřejmě vyhledávací pole, do kterého stačí napsat pár znaků.
Re: Re: Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
KOLEGA 3. 05. 2014, 17:44:14
Odpovědět  Odkaz 
No, mně osobně se nejvíce osvědčuje Alt + F2 v Cinnamonu, kdy mě vyskočí vlastně terminálové spouštění programů ... (má to Gnome's hell původně)
Re: Re: Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
davkol 4. 05. 2014, 14:22:33
Odpovědět  Odkaz 
...a proto Lancelot FTW!
Re: Re: Re: Re: Re: Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes
. 4. 05. 2014, 16:07:50
Odpovědět  Odkaz 
Davkole, přestaň už tady konečně vykřikovat.

Zde se vedou seriózní technické debaty a na trollování tu nejsme zvyklí. Na trollování máš jiný server, kde vystupuješ pod jménem Miriam.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog