přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes

Nový WordPress a Cinnamon, v řeckých školách vládne Epoptes

dvatydny.gif

Situace kolem OpenSSL by se neměla opakovat, Linux Foundation bude klíčové projekty podporovat. Vyšla nová verze WordPressu 3.9 „Smith“. Novou verzi má také prostředí Cinnamon. Opensource nástroj Epoptes používá více než 500 řeckých škol. A škola ve švýcarském Villmergenu používá Ubuntu již od roku 2008.


Nová iniciativa na podporu klíčových opensource projektů

Objevení závažné chyby „Heartbleed“ v knihovně OpenSSL poukázal na problémy některých klíčových opensource projektů, které, ačkoli je používají někdy i miliardy uživatelů napříč všemi systémy, často nemají dostatek prostředků či vývojářů.

To se nyní snaží změnit nadace Linux Foundation, která vytvořila nový projekt „Core Infrastructure Initiative“, který má právě takové klíčové projekty najít a zajistit jim dostatečnou finanční podporu. K podpoře této iniciativě se přihlásilo celkem 12 velkých hráčů na poli IT, za všechny můžeme jmenovat například Google, IBM nebo Intel, ale připojí se také Microsoft.

Prvním opensource projektem, kterému se dostane pomoci, bude právě OpenSSL, které si dosud muselo vystačit s cca dvěma tisíci dolary ročně, které dostalo od drobných dárců.

Vyšel WordPress 3.9 „Smith“

Nejen uživatele CMS Wordpress určitě zaujme právě vydaná nová verze 3.9 pojmenovaná po jazzovém hudebníkovi Jimmy Smithovi.

A co nového WordPress 3.9 přináší? Jedná se například o vylepšení grafického textového editoru, který by měl být rychlejší a také lépe ovladatelný na mobilech. Zlepšilo se také vkládání obsahu zkopírovaného z desktopových textových editorů. Zlepšila se také práce s obrázky, vkládat je nyní můžete prostým přetažením ze správce souborů do editoru. Lépe dostupné jsou pak také funkce pro další úpravy obrázků, jako je změna jejich velikosti či ořezávání.

Přibyla také například možnost jednoduchého přidání galerie s náhledy a na podobném principu si ve WordPressu můžete vytvořit stránku s playlistem hudby či videí.

Vyšel Cinnnamon 2.2

Clement Lefebvre oznámil vydání nové verze prostředí Cinnamon. Cinnamon 2.2 přináší zajímavé novinky především v oblasti nástrojů pro nastavení tohoto prostředí. Vizuálního přepracování se dostalo celému nástroji Nastavení systému, ale nové funkce a vzhled dostaly i jednotlivé nástroje.

Na četné žádosti uživatelů, kteří jej považovali za nepřehledný, byl kompletně přepracován nástroj pro správu napájení a vrátil se i původní nástroj pro nastavení data a času. Vylepšením prošly i některé speciální funkce Cinnamonu, jako například HUD nebo akce při najetí myší do rohů obrazovky, které si sice pokročilí uživatelé oblíbili, ale začínající uživatele někdy mohou mást.

Mezi další novinky patří například vylepšení nabídky aplikací, podpora displejů s vysokým rozlišením nebo podpora grafických tabletů Wacom.

Cinnamon 2.2 v Ubuntu 14.04 Cinnamon 2.2 v Ubuntu 14.04

Open data & gov

Více než 500 řeckých škol používá opensource nástroj Epoptes

Více než 500 škol z celého Řecka používá nástroj Epoptes sloužící ke snadnému nastavení a správě počítačových učeben. Kromě Řecka jej používají také školy ve Švýcarsku, Portugalsku, Itálii a Holandsku.

Celý projekt začal v roce 2008 Alkis Georgopoulos, učitel informatiky z řeckého města Ioannina, který si vytvořil (a hlavně zveřejnil) sadu skriptů pro správu učebny s tenkými klienty na Linuxu. Po roce se k projektu přidal student počítačového inženýrství Fotis Tsamis a v roce 2011 začala vývoj Epoptes spozorovat firma CTI Diophantus, ve které pracoval. Projekt se díky tomu posunul mnohem dále a získal také grafické rozhraní.

V současné době je Epoptes vyvíjen za finančního přispění řecké vlády a fondů EU. Epoptes je přeložen do 33 jazyků a instalační balíčky jsou k dispozici pro všechny nejběžnější linuxové distribuce, jako je openSUSE, Fedora, Ubuntu či Debian.

Škola ve Švýcarském Villmergenu si pochvaluje Ubuntu

Krásný příklad toho, jak může otevřený software pomoci ve školství, nám ukazuje místní škola ve švýcarském městě Villmergen, kde spokojeně používají Ubuntu a díky úsporám na licencích si mohou dovolit provozovat větší množství počítačů.

Martin Lang, IT administrátor školy, popisuje, jak s otevřeným softwarem začínali. Na první počítače nainstalovali Ubuntu již v roce 2008 a vzhledem k výborným zkušenostem přidali další v roce 2010 a následujícího roku přešli na Ubuntu úplně. Pochvalují si také nástroj Epoptes, díky kterému mohou počítače jednoduše centrálně spravovat. Celý přechod na Ubuntu navíc zvládli sami bez pomoci externí firmy.

Jednou větou

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog