přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, OpenMandriva shání peníze, ve Švédsku už do státní správy jen otevřený software

OpenMandriva shání peníze, ve Švédsku už do státní správy jen otevřený software

dvatydny.gif

Projekt OpenMandriva shání peníze na podporu dalšího vývoje. Za necelý půlrok přestupná sekunda opět prověří servery. Ve Švédsku budou moci do státní správy jen otevřené formáty a otevřený software, dodavatelé budou posílat opravy do upstreamu.


OpenMandriva shání peníze na podporu vývoje

Tvůrci linuxové distribuce OpenMandriva (vznikla jako pokračování dřívější distribuce Mandrake, později Mandriva) spustili na serveru IndieGogo crowdfundingovou kampaň na podporu vývoje a dalších činností okolo distribuce. Z vybraných peněz chtějí platit provoz infrastruktury, nákup hardwaru pro vývoj a testování, prezentaci na konferencích a další podobné náklady.

Předpokládané náklady projektu pro rok 2015 jsou 27,5 tisíce dolarů, cílová částka kampaně byla stanovena níže – na 15 tisíc dolarů. Za příspěvky tvůrci distribuce nabízejí různé drobné odměny, od uvedení na „zdi slávy“ (již od 1 dolaru), přes speciální e-mailové adresy, až po možnost osobní účasti na akci v Alpách.

Přestupná sekunda opět „prověří servery“

Už se to opět blíží: o půlnoci z 30. června na 1. července bude (po třech letech) do oficiální časomíry zařazena přestupná sekunda. Minule způsobila poměrně významné potíže, například u serverů s distribucí Debian a zapnutým seřizováním času protokolem NTP. Aplikace v Javě začaly po přestupné sekundě vytěžovat procesory na 100 %. S problémy se potýkala i řada známých služeb nebo třeba Pirate Bay.

V linuxovém jádře chyba s přestupnou sekundou přetrvávala až do verze 2.6.28. Je však otázkou, na kolika strojích ještě běží staré verze jádra či aplikací, které se s touto situací nevyrovnají. Každopádně je to dobrá příležitost si verze zkontrolovat, zbývá ještě dostatek času.

Open data & gov

Ministerstvo financí spustilo otevřená data

České Ministerstvo financí se pochlubilo, že jako první velký centrální úřad začalo s otevíráním svých dat. Zatím zpřístupnilo ve strojově čitelných formátech seznam smluv a faktur, další data jsou k dispozici pro interaktivní prohlížení na webu. Další data by měla brzy následovat.

Není to první otevření v ČR. Před časem již tento proces spustil ČTÚ, některé další úřady také některá svá data zveřejňují, i když jen k ručnímu prohlížení. Ministerstvo financí se při realizaci své implementace inspirovalo ve Velké Británii.

Implementace systému pro otevřená data si nevyžádala prakticky žádné náklady navíc. Realizovali ji přímo zaměstnanci ministerstva, kteří využili nástroj DKAN do svobodného redakčního systému Drupal. MF nabízí své řešení i ostatním ministerstvům, brzy by ho mohlo nasadit například Ministerstvo dopravy.

Švédsko zásadně upřednostní otevřené formáty a otevřený software

Švédská agentura Kammarkollegiet, jež spadá pod Ministerstvo financí a zabývá se kromě jiného veřejnými zakázkami švédské státní správy, dokončuje nový rámec pro zadávání zakázek v oblasti ICT. V zadávacích podmínkách zakázek budou smět být požadovány pouze otevřené formáty a software s otevřenými zdrojovými kódy.

Odkazování na uzavřený software či formát bude zakázáno, kromě případů, že půjde o upgrade nebo rozšíření existujícího řešení. Pravidla dále výslovně umožní nabízet alternativní řešení i tam, kde bude zadavatel požadovat konkrétní značku nebo produkt. Dodavatelé budou také povinni opravy chyb a další příspěvky do kódu softwaru posílat upstreamovým vývojářům.

(Téměř) jednou větou

  • Samsung Z1, první telefon s operačním systémem Tizen, byl konečně uveden na trh. V první fázi se bude prodávat v Indii.
  • Město Mnichov se stalo členem poradního výboru The Document Foundation. Bude se tak podílet na řízení vývoje kancelářského balíku LibreOffice.
  • Vyšel Linux Mint 17.1 Rebecca ve verzích pro KDEXfce. Verze s prostředími CinnamonMATE byly vydány už koncem listopadu.
  • Objevil se trojský kůň s rootkitem (nejen) pro Linux. V rámci projektu Turris je odhalován i různý další linuxový malware.
  • Wikipedie má lepší aplikaci pro Android, která by měla oproti té dřívější usnadnit čtení a vyhledávání; tvůrci se chlubí i lepším designem.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog