přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, openSUSE Leap Micro 5.2: odlehčená distribuce

openSUSE Leap Micro 5.2: odlehčená distribuce

opensuse_leapmicro_100px.png

Projekt openSUSE společně se stabilním vydáním komunitní distribuce openSUSE Leap 15.4 představuje openSUSE Leap Micro 5.2, hybridní distribuci určenou pro kontejnery a virtuální úlohy.


Jak již bylo uvedeno v článku o novinkách openSUSE Leapu 15.4, byla vydána nová verze komunitní distribuce, avšak společně s ní byla představena její odlehčená verze openSUSE Leap Micro, která je označena číslem 5.2. Název je velmi podobný jinému openSUSE produktu, a to MicroOS. Rozdíl je ale v tom, zatímco MicroOS je postavený na rolující distribuci openSUSE Tumbleweed, nový Leap Micro 5.2 staví na stabilní distribuci openSUSE Leap. Nový produkt Leap Micro 5.2 tudíž přichází s pomalejším cyklem aktualizací, a to konkrétně dvakrát ročně. Podpora Leapu Micro je tedy přibližně půl roku s tím, že stejně jako u distribuce Leap je možné Leap Micro převést na komerční SLE Micro a získat tak pro konkrétní vydání až 4 letou podporu.

Distribuce openSUSE MicroOS a openSUSE Leap Micro slouží pro nasazení v kontejnerech a virtualizovaných úlohách, takže se obvykle přímo neinstalují (i když to je možné), ale stahují jako hotový obraz do virtuálního prostředí. Poté se pomocí Combustion, Ignition nebo cloud-init před spuštěním nakonfigurují a spustí. Výhodou těchto malých obrazů je neměnnost a malá velikost. Tím je možné dosáhnout velké rychlosti ve spouštění a zároveň nízkých paměťových nároků. Těchto vlastností je možné využít jak na virtualizačních platformách Xen a KVM, tak i na SoC hardwaru jako je Raspberry Pi.

Ke stažení je k dispozici několik formátů, a to jak pro platformu x86_64, tak i aarch64:

  • offline obraz – soubor .iso, který kromě distribuce obsahuje také instalátor
  • samoinstalační obraz
  • samoinstalační obraz RealTime – zahrnuje realtimové jádro
  • předkonfigurovaný obraz

Plány openSUSE Leapu do budoucna

Další připravované vydání openSUSE Leap 15.5 by se mělo stát jen stabilizační aktualizací, zatímco se začíná pracovat na následném produktu, který je označovaný jako ALP – Adaptable Linux Platform (přizpůsobivá linuxová platforma). Rozjely se pravidelné meetingy pracovních skupin, ve které se navrhuje budoucí podoba produktu. Základní myšlenkou je malý hostovací operační systém, ve kterém budou aplikace běžet v kontejnerech a virtuálních strojích. Leap Micro tedy vypadá jako příprava na tuto novou podobu distribuce openSUSE Leap.

Videotutoriál

Správce vydání openSUSE Luboš Kocman připravil sedmiminutové video, kde představuje funkčnost distribuce openSUSE Leap Micro 5.2.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog