přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ReactOS - Windows pod GNU GPL

ReactOS - Windows pod GNU GPL

Tímto článkem otevíráme nový seriál, který nás bude provázet po, řekněme, exotičtějších operačních systémech. Rozhodně exotičtějších, než je Linux, BSD, Solaris nebo MacOS. Dnešní díl bude věnovaný operačnímu systému Windows... Ale nebojte, skutečným hrdinou bude jejich svobodná implementace ReactOS.


Bylo nebylo, rozhodla se v roce 1996 jistá skupina vývojářů vytvořit klon operačního systému Windows 95 – Freewin 95. Po dvou letech dohadů bylo rozhodnuto vytvořit kopii systému Windows NT a název se změnil na ReactOS a vývoj začal tím nejdůležitějším – jádrem. Postupem času došlo ke spolupráci s projektem Wine, takže většina knihoven systému ReactOS pochází právě odtud. Navíc mají vývojáři poměrně přísný auditní systém, který má zabránit případným žalobám ze strany společnosti Microsoft.

Obrázek: Firefox v ReactOS částečně funguje

V současné době se nachází v alfa verzi 0.3, která ovšem slibuje podporu pro mnoho nativních aplikací. V současné době je dokončena podstatná část ze systémových API i ABI, včetně základního GUI. Už předchozí verze umožňovaly běh mnoha aplikací jako Poznámkový blok, AbiWord, nebo Miny a od 0.2.6 přibyla také podpora sítí.

API je aplikační rozhraní, kde je definován způsob použití dané knihovny. Týká se úrovně zdrojového kódu (například hlavičkové soubory jazyka C).

Dnes je možné v ReactOS používat Firefox, případně vlastní prohlížeč ibrowser používající Gecko přes ActiveX a díky hotové podpoře TCP/IP protokolu je dnes možné v ReactOS prohlížet web bez větších potíží.

Obrázek:Unreal Tournament

ABI je binární rozhraní, které se týká už přeloženého kódu. V něm se skrývá například konvence pro volání funkcí.

Dokonce umožňuje běh i podstatně náročnějších aplikací než webový prohlížeč. Obrázky Unreal Tournamentu (používajícího software rendering) hraného v ReactOS jsou velice působivé.

Obrázek:Hlavní nabídka, AbiWord, explorer

Po spuštění nás přivítá něco velmi podobného Windows 98 nebo 2000, ovšem už disponuje virtuálními plochami. V nabídce Start příliš mnoho aplikací není, ale je tu odkaz pro stažení Firefoxu. Jeho instalace i spuštění proběhla bez větších potíží a od tohoto okamžiku můžete prohlížet web. Systém dokonce obsahuje vlastní prohlížeč, ale jeho použitelnost a stabilita mě dvakrát nepřesvědčila...

Obrázek: Nastavení systému

Ano – stabilita je slůvko, na které budete při zkoušení ReactOS myslet často. Především proto, že se s pády a nestabilitou budete setkávat na každém kroku. Původně jsem chtěl vyzkoušet nějaké nativní aplikace, ale po tom, co mi Firefox pokaždé po kliknutí na odkaz pro stažení spadl a nativní ibrowser se tvářil, že stahuje, ale nic nedělal, jsem od těchto pokusů upustil. Bohužel přítomnost Min, Solitaire, Notepadu a Wordpadu a pár dalších aplikací asi nikoho nepřesvědčí. Největší problém je s nedostatkem vývojářů, ale ti stávající věří, že s vylepšováním funkcí se bude nacházet více a více lidí, kteří budou ochotni se na vývoji tohoto systému podílet.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

ReactOS - Windows pod GNU GPL
still 31. 07. 2007, 17:50:50
Odpovědět  Odkaz 
"Ano – stabilita je slůvko, na které budete při zkoušení ReactOS myslet často. Především proto, že se s pády a nestabilitou budete setkávat na každém kroku." - takze prvu vlastnost windowsu uz ma implementovanu, hura na dalsie :-)
Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
karel 31. 07. 2007, 18:34:49
Odpovědět  Odkaz 
+1 Bozi!
Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
figo 2. 08. 2007, 16:27:16
Odpovědět  Odkaz 
proc, proc, PROC?
dalsi "program" jako narada win.Kdyby se vyvojari ReactOS radsi pridali k aktivnimu vyvoji wine, ktery ma mnohem vetsi ambice na uspech :(.
Re:Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
mm 3. 08. 2007, 12:49:55
Odpovědět  Odkaz 
bohuzial, v dnesnej dobe si bezny uzivatel skor kupi PC zostavu s predinstalovanym ReactOS, ako zostavu s predinstalovanym linuxom + wine.
Re:Re:Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
mm 3. 08. 2007, 12:51:42
Odpovědět  Odkaz 
no to 'v dnesnej dobe' neberte tak doslova. samozrejme, ze je zatial reactos na beznu pracu nepouzitelny.
Re:Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
Sedeki 6. 08. 2007, 18:42:49
Odpovědět  Odkaz 
tento problém si můžete odškrtnout, protože vývojáři ReactOS do "aktivního vývoje" wine samozřejmě zapojeni jsou. Což platí i naopak.
Re:Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
Jiří 31. 01. 2008, 17:05:43
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, řeknu Ti proč, teda aspoň proč tento projekt vítám já. I když jsem skalní linuxák, celá rodina používá linux, přesto moje děti občas dostanou hru nebo prostě výukový program, který ve wine nefunguje. Od tohoto projektu si slibuji, že by mohl být s windowsovými programy kompatibilnější než wine - i když zatím tomu nic nenasvědčuje. Kupovat windows - a tím podpořit Microsoft se mi opravdu nechce a Windows BlackEdition - děkuji nechci. Toť můj postoj k projektu. J.
Jirka Vrba Re:Re:Re:Re:ReactOS - Windows pod GNU GPL
baf 31. 01. 2008, 22:30:46
Odpovědět  Odkaz 
souhlas, je to dalsi alternativa a to je potreba. At je z ceho vybirat.
ReactOS - Windows pod GNU GPL
GNU GPL 20. 09. 2011, 01:17:32
Odpovědět  Odkaz 
GNU GPL v češtině: http://www.gnugpl.cz/v3/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Vyskočil

Vystudoval FIT VUT v Brně. V současné době pracuje jako engineering manager v pražském SUSE. Nadšený uživatel Linuxu a open-source technologií. Autor mnoha článků na českých linuxových webech.


  • Distribuce: openSUSE