přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Plasma 5.26 - je to všechno o widgetech

Plasma 5.26 - je to všechno o widgetech

kde_without_border.png

Komunita KDE vydává další stabilní vydání prostředí pracovní plochy Plasma 5.26, ve kterém přináší mnoho úprav s ohledem na přizpůsobení prostředí potřebám uživatele.


Nová menší verze pracovního prostředí KDE Plasma 5.26 je venku a s ní řada vylepšení uživatelského zážitku.

Plasma_Bigscreen_5.26.png Vzhled Plasma Bigscreen

Vybrané novinky

  • Jak již jsou uživatelé zvyklí, je možné si nastavit světlý a tmavý motiv prostředí. Nyní je možné pro každý typ motivu nastavit jiné pozadí plochy.
  • Pozadí pracovní plochy se nyní také mohou pohybovat, protože je v nové verzi Plasmy podporována animace.
  • Plasma Bigscreen je uživatelské rozhraní pro TV postavené nad Plasma Shell, které je přizpůsobené velkým obrazovkám a které umožňuje ovládání TV ovladačem nebo hlasem.

Widgety

Velké novinky přišly v oblasti přizpůsobení widgetů, tedy různých nástrojů pro ovládání prostředí nebo zobrazování informací. Tak jako widgety na ploše je nyní možné přizpůsobovat i prvky, které jsou umístěny v panelu, nově je možné měnit velikost vyskakovacích oken těchto nástrojů.

V Plasma 5.26 byl uveden úplně nový widget Časovač, který je možné umístit na plochu a nastavit mu akci, kterou má provést po ukončení odpočtu. Kromě zobrazení upozornění umí Časovač spustit i nějakou akci, např. otevření definovaného programu nebo naopak jeho ukončení.

Widget Slovník nově nabízí možnost vyhledávání ve více slovnících. 

V panelu nebo na ploše je nyní možné zobrazit název právě přehrávané skladby, a to díky widgetu Přehrávač médií.

Také je doporučováno se podívat na zajímavý uživateli vytvořený widget Control Centre, inspirovaný MacOS, ve kterém je zaintegrováno jednoduché ovládání a přehled systémových funkcí.

Media-player-widget.png Widget Přehrávače médií a pohled na plochu

Aplikace pro velké obrazovky

Nové prostředí pro velké obrazovky Plasma Bigscreen vyvíjené komunitou KDE je snahou o open-source řešení pro chytré televize a zábavní multimediální centra postavená například na Raspberry Pi. Nyní jsou připravené dvě důležité aplikace přizpůsobené pro jednodušší ovládání: webový prohlížeč Aura a multimediální přehrávač Plank. Pro lepší představu o prostředí Plasma Bigscreen jsou na webu připraveny snímky obrazovky.

Videoprohlídka

Pro rychlý přehled novinek je možné shlédnout krátké video s jejich představením.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog