přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Plasma 5.26 - je to všechno o widgetech

Plasma 5.26 - je to všechno o widgetech

kde_without_border.png

Komunita KDE vydává další stabilní vydání prostředí pracovní plochy Plasma 5.26, ve kterém přináší mnoho úprav s ohledem na přizpůsobení prostředí potřebám uživatele.


Nová menší verze pracovního prostředí KDE Plasma 5.26 je venku a s ní řada vylepšení uživatelského zážitku.

Plasma_Bigscreen_5.26.png Vzhled Plasma Bigscreen

Vybrané novinky

  • Jak již jsou uživatelé zvyklí, je možné si nastavit světlý a tmavý motiv prostředí. Nyní je možné pro každý typ motivu nastavit jiné pozadí plochy.
  • Pozadí pracovní plochy se nyní také mohou pohybovat, protože je v nové verzi Plasmy podporována animace.
  • Plasma Bigscreen je uživatelské rozhraní pro TV postavené nad Plasma Shell, které je přizpůsobené velkým obrazovkám a které umožňuje ovládání TV ovladačem nebo hlasem.

Widgety

Velké novinky přišly v oblasti přizpůsobení widgetů, tedy různých nástrojů pro ovládání prostředí nebo zobrazování informací. Tak jako widgety na ploše je nyní možné přizpůsobovat i prvky, které jsou umístěny v panelu, nově je možné měnit velikost vyskakovacích oken těchto nástrojů.

V Plasma 5.26 byl uveden úplně nový widget Časovač, který je možné umístit na plochu a nastavit mu akci, kterou má provést po ukončení odpočtu. Kromě zobrazení upozornění umí Časovač spustit i nějakou akci, např. otevření definovaného programu nebo naopak jeho ukončení.

Widget Slovník nově nabízí možnost vyhledávání ve více slovnících. 

V panelu nebo na ploše je nyní možné zobrazit název právě přehrávané skladby, a to díky widgetu Přehrávač médií.

Také je doporučováno se podívat na zajímavý uživateli vytvořený widget Control Centre, inspirovaný MacOS, ve kterém je zaintegrováno jednoduché ovládání a přehled systémových funkcí.

Media-player-widget.png Widget Přehrávače médií a pohled na plochu

Aplikace pro velké obrazovky

Nové prostředí pro velké obrazovky Plasma Bigscreen vyvíjené komunitou KDE je snahou o open-source řešení pro chytré televize a zábavní multimediální centra postavená například na Raspberry Pi. Nyní jsou připravené dvě důležité aplikace přizpůsobené pro jednodušší ovládání: webový prohlížeč Aura a multimediální přehrávač Plank. Pro lepší představu o prostředí Plasma Bigscreen jsou na webu připraveny snímky obrazovky.

Videoprohlídka

Pro rychlý přehled novinek je možné shlédnout krátké video s jejich představením.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jan Papež

Jan Papež

Jsem správcem serverové infrastruktury a do pracovního světa jsem vyrazil hned po střední škole. I přesto, že jsem v práci 13 let spravoval servery s MS Windows, vždy mě bavilo poznávat GNU/Linux. Doma používám distribuci openSUSE, zapojil jsem se do komunity překladatelů a nyní také občas píšu články ze světa svobodného softwaru s otevřeným kódem.


  • Distribuce: openSUSE
  • Grafické prostředí: KDE

| blog



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...