přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Po stopách Open Networkingu s Martinem Žídkem

Po stopách Open Networkingu s Martinem Žídkem

Zidek100.jpg

Na letošní konferenci OpenAlt 2018 představil technický ředitel Master Internet Martin Žídek koncept Open Networkingu. Účastníky seznámil s tímto fenoménem ve více než hodinové přednášce zahrnující i praktickou ukázku open networking switchů S3048-ON od Dell EMC. Hardware si díky ochotě distributora DNS mohli přítomní IT nadšenci vyzkoušet během celého víkendu na stánku Masteru, kde vznikla improvizovaná MasterLAB laboratoř. O čem byla řeč a jaké výhody Open Networking vlastně přináší?


„Ještě před pár lety byla situace na trhu se síťovými prvky podobná té, kterou před čtyřmi desítkami let zažíval svět výpočetní techniky před přechodem na standardizované PC s procesory Intel,“ začíná Martin Žídek z Master Internet. Několik málo hráčů ovládalo trh s přepínači, které nabízelo výhradně s proprietárním systémem. Zákazníci tak byli doslova připoutáni ke zvolenému výrobci ve stavu známém jako vendor lock-in. A zdálo se, že není úniku.

Oddělení softwaru a hardwaru

Až ke konci roku 2012 se na světlo světa dostává zpráva o spuštění projektu Cumulus Networks. Ten založili v roce 2010 dva bývalí zaměstnanci společnosti Cisco s plánem vyvinout nový operační systém pro switche běžící na Linuxu. Z velkých hráčů s Open Networkingem od jeho počátku pracují i hyper-scaleři Google nebo třeba Facebook, který stojí za vznikem známého Open Computing Project (OCP).

A v roce 2014 vstupuje do hry i společnost Dell. Ta o sobě s oblibou mluví jako o jediné velké nadnárodní firmě, která nabízí skutečně otevřený přístup k síťování. Dnešní open-source switche tedy už disponují standardními Intel x86 procesory a přepínacím ASIC. Kromě nich i prostředím Open Network Install Environment (ONIE) umožňujícím instalaci libovolného OS. „Konkrétně switche Dell jsou řízeny operačním systémem OS10 postaveném na Debian Linux s nemodifikovaným kernelem. V Masteru nám na nich běží leaf-spine síť v pražském datacentru MasterDC. Upustili jsme od spanning tree a využili výhradně komoditních prvků od Dellu, mimo jiné páteřních switchů S6100-ON,“ přibližuje Žídek.

Martin_Zidek.jpg

Co přinesl Open Networking zákazníkům?

V první řadě odstranil vendor lock-in a umožnil disagregaci hardwarových a softwarových závislostí. Zákazník má k dispozici širší nabídku a především možnost volby, což vytváří zdravou konkurenci mezi výrobci. „Z hardware jsou kromě zařízení od Dell EMC dostupné i switche od HPE, Delta, Edgecore Networks, Mellanox či Quanta technologies,“ vyjmenovává při přednášce ředitel Žídek.

Není pochyb, že Open Networking je přelomový. Během několika málo let vznikl v oblasti networkingu zcela nový eko-systém, kde je pro konkrétní aplikaci možné využít specifický operační systém. Oproti dřívějšku už nic nebrání ani nasazení switchů od různých výrobců v rámci jednoho řešení.

A jak je na tom Open Networking v praxi?

Na vzestupu. Třeba Facebook na něm postavil a provozuje switche Wedge, které jsou klíčovou součástí jeho strategie na výstavbu 100GbE datacenter. Fungují jako switche a servery v jednom, čímž výrazně usnadňují management a dohled. V datacentrech Master Internet si po jeho nasazení v loňském roce pochvalují vyšší stabilitu a propustnost sítě. Pro administrátory je totiž síť na open  switchích mnohem lépe udržovatelná. Pokud vás zajímá více o dění v Open Networkingu, doporučujeme sledovat Open Compute Project.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space