přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praotec Slackware slaví dvacetiny

Praotec Slackware slaví dvacetiny

dvatydny.gif

Vývojáři Razor a LXDE spojí své síly. GitHub usnadní volbu otevřených licencí. Nejstarší aktivně vyvíjená linuxová distribuce slaví 20 let. Finská obec Lemi používá opensource již od roku 2003. A Opava ukazuje možnou budoucnost otevřených dat v Česku. 




Co se děje ve světě Linuxu a open source

Spojení Razor a LXDE-Qt

Již dříve jsme informovali, že vývojáři prostředí minimalistického LXDE uvažují o přechodu na grafickou knihovnu Qt. Právě proběhlá konference KDE komunity Akademy do těchto úvah přinesla zajímavý zvrat. Minimalistické nebo „odlehčené“ prostředí nad knihovnou Qt totiž již existuje, je jím Razor-qt. Není však zdaleka tak rozšířené jako LXDE a jeho vývoj spíše stagnuje.

Vývojáři obou těchto projektů se dohodli, že sloučení bude nejlepší pro všechny. Oba projekty se tedy sloučí a použije se „to nejlepší z obou“. Některý software se přímo převezme z Razor nebo LXDE-QT a doplní je další software, který bude buď jen ze „současného“ LXDE jen přepsán do Qt nebo vytvořen úplně od začátku „na zelené louce“. Razor ještě vyjde v připravované stabilní verzi 0.6.0 určené těm, kteří jsou s jeho aktuálním stavem spokojeni a chtějí jej nadále používat, ale jinak bude jeho vývoj ukončen.

Razor-qt ve verzi 0.5.0 Razor-qt ve verzi 0.5.0

Spekuluje se také o tom, že by se LXDE-Qt mohlo do budoucna stát členem KDE a využívat tak skutečně propracované infrastruktury tohoto projektu, ale vývojáři se nyní chtějí spíše soustředit na vývoj a o této možnosti rozhodnout později.

Všichni, kteří tvrdí, že se vývoj open source zbytečně moc štěpí (ačkoli já osobně na tom nevidím nic špatného), tak tady vidíte, že to může jít i obráceně. Určitě vývojářům držíme palce – LXDE v Qt bude s touto novou posilou určitě hodně zajímavé.

Slackware slaví 20 let

Slackware, linuxová distribuce, která se může pyšnit titulem nejstarší dosud aktivně vyvíjené distribuce, oslavil dvacetiny – jeho úplně první verze Slackware 1.0 vyšla 16. července 1993 a za samotným Linuxem tak „zaostal“ o necelé tři roky. Pro srovnání, dnes asi nejpopulárnější linuxová distribuce Ubuntu, je proti Slackwaru ještě v plenkách – Ubuntu narozenému v říjnu 2004 je necelých devět.

A jak tehdy Slacware vlastně vypadal? Byl z větší části postaven na SLS – Softlanding Linux System, který byl jednou z prvních distribucí vůbec. K jeho instalaci byste potřebovali třináct disket a pokud byste chtěli také grafické rozhraní, museli byste si jich pořídit dalších jedenáct.

Své kořeny má ve Slackware hned několik známých a úspěšných distribucí, za všechny můžeme jmenovat především openSUSE, Zenwalk a také český Slax.

Slackwaru gratulujeme a přejeme spoustu spokojených uživatelů a minimálně dalších 20 let.

GitHub a open-source licence

Ačkoli je GitHub pro mnohé v podstatě synonymem pro open-source projekty, ve skutečnosti tomu zdaleka tak není. Možná ani ne tak proto, že autoři tamních projektů nechtějí, jako spíše proto, že je jim to v podstatě jedno. Drtivá většina otevřených projektů totiž nemá vůbec žádnou licenci – podle nedávné studie má nějakou licenci jen 15 % projektů.

Že to není zrovna to pravé ořechové, se nyní rozhodli i správci GitHubu. Když se nyní rozhodnete vytvořit nový projekt, již součástí jeho vytvoření je výběr licence. Na výběr je z dvanácti nejpoužívanějších open-source licencí a vývojářům má v rozhodování pomoci stránka choosealicence.com, kde jsou jako doporučené uvedeny licence MIT, Apache a GNU GPLv3, ale k dispozici je i podrobnější srovnání ostatních licencí.

Když už se rozhodnete o svůj kód podělit se světem, dělejte to pořádně a uvádějte licenci!

Open data & gov

Finské Lemi sází na Linux již deset let

Velká města nebo celé regiony přecházející na svobodný software jsou již spíše pravidlem než výjimkou, ale o to více potěší, že svobodný software se prosazuje i na úrovní nižších samosprávních celků, kde se ukazuje, že to jde jednoduše i bez armády „ajťáků“ a větších prostředků.

Jedním z takových příkladů je i finská obec Lemi, kde svobodný software používají již od roku 2003. Před deseti lety začali s OpenOffice.org, ale brzo přibyly i první počítače a servery s Linuxem. V současné době Debian společně s Apache OpenOffice „vládnou“ většině počítačů na úřadech a v místní knihovně a v podobě serverů také ve školách.

Zástupci radnice si na tomto řešení pochvalují především zjednodušení administrace (a to především u veřejnosti přístupným kioskům v knihovně), centrální správu všech pracovních stanic a nezapomínají zmínit i cenovou výhodnost tohoto řešení.

OpenData v Česku – blýská se na lepší časy

Ačkoli dnes již obvykle není třeba hledat úřední desku kdesi ve sklepě magistrátu a vše potřebné je (nebo spíše by mělo být) k dispozici na internetových stránkách obcí a městských částí, situace stále není ideální, protože dostupná „data“ jsou jen ve formě naskenovaných dokumentů, které nelze dále zpracovávat (respektive lze, ale pouze ručně, nikoli automatizovaně). Ačkoli se stále mluví o tom, že otevřená data neboli open data se stanou standardem, řešení je stále v nedohlednu.

Prvním „poslem naděje“ v tomto odvětví je Opava, která se v Memorandu o spolupráci při prosazování otevřených dat zavázala zveřejňovat svá data v takových formátech, které umožní jejich další strojové zpracování a například také vznik mobilních a internetových aplikací, které tato data budou moci využívat. Na tomto cíli hodlá Opava spolupracovat s Fondem Otakara Motejla, který se zaměřuje na zefektivnění veřejné správy právě také pomocí otevřených dat a přístupu k informacím.

Doufáme, že se k Opavě přidají i další česká města a obce, ale také především, že nezůstane jen u slibů. Pomoci by k tomu mohla i evropská směrnice, která (pokud ji Evropský parlament schválí) bude právě otevřený přístup k datům a jejich dalšímu zpracování vyžadovat po všech veřejných orgánech.

Jednou větou

  • Nejnovější verze jádra Linux 3.11 dostal kódové jméno Linux for Workgroups, jedná se o narážku na Windows for Workgroups 3.11 z roku 1993.

  • Pero s Linuxem? I to je možné. Bude sledovat, co píšete a upozorní vás na pravopisné chyby. Autoři zatím shánějí peníze na Kickastarteru.

  • UbuntuForums.org bylo úspěšně napadeno a útočníci si odnesli uživatelská jména, emaily a (zahešovaná) hesla ke skoro dvěma milionům účtů. Spekuluje se, že za průnik může neaktualizovaná verze proprietárního systému vBulletin, který fórum používá.

  • Vyšel Wayland a Weston 1.2.0, pokud chcete testovat, můžete využít speciální live CD.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog



Public Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...



Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...