přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Michal Vyskočil

Konference Cloud computing v praxi

Michal Vyskočil

vyskocil.jpg

V minulosti studoval na FIT VUT v Brně, kde se také seznámil s unixy/Linuxem, které se staly jeho koníčkem a později i zaměstnáním, protože v současné době pracuje ve společnosti SUSE Linux v Praze, kam se přestěhoval ze svého rodného Blanska. Tam se věnuje tvorbě balíčků, zejména pro software napsaný v Javě. Z IT koníčků ho vyjma Linuxu obecně, zajímá programování (zejména Python, ale i chabé pokusy se Scheme) a počítačová grafika. Občas je dokopán k tomu, aby napsal nějaký zajímavý článek s touto tématikou.


reklama

S Linuxem jsem se setkal před pěti nebo šesti lety díky časopisu Computer a jeho CD příloze, kde byl Mandrake 8.x. Přiznávám, že jsem původně nebyl z nějakého Linuxu příliš nadšený, ale zvědavost nakonec zvítězila a přistoupil jsem k instalaci. Jsa člověk podezřívavý, jal jsem se nejprve vyštrachat a zapojit starý 1,2GB disk a odpojit ten, kde jsem měl hlavní systém. Tak moc jsem novému systému nedůvěřoval. Nicméně mě grafický instalátor poměrně bezpečně provedl úskalími instalace nového systému a vzápětí jsem se mohl kochat systémem, kde bylo KDE, Mandrake Control Center a celý unixový svět, který jsem do té doby neznal.

Protože jsem chtěl vědět víc, okamžitě jsem si koupil knihu o Linuxu (popisovala bohužel jen Red Hat a byla poněkud zastaralá) a začal systém používat. Ovšem zásadní zlom pro mě představovala aplikace MPlayer. Měl jsem neustálé problémy s přehráváním filmů pod původním systémem, doslechl jsem se ale o skvělém programu jménem MPlayer. Po těžkém boji jsem ho do systému narval a od té doby jsem používal výhradně Mandrake, když jsem si chtěl přehrát film.

Druhou věcí, která mě k Linuxu připoutala, byla kniha Rozumíme Unixu, která mi ukázala krásu unixových systémů a poutavým způsobem vysvětlila nejen, co se děje, ale i proč tomu tak je. Podotýkám, že to bylo v době, kdy jsem nedokázal vypnout vi.

Na Linuxu tedy oceňuju především:

  • Unixový původ a filozofii - ač je dnes Linux (jako jádro) i celý GNU projekt od původního v mnoha směrech unixu odlišný, stále se jedná o zdatného zástupce těchto systémů. Navíc patřím k těm uživatelům, kteří jsou docela srostlí s příkazovou řádkou, takže mi tato vlastnost velice vyhovuje.
  • Otevřenost - systém je k dispozici včetně zdrojových kódů, což umožňuje značnou flexibilitu a přizpůsobitelnost systému.
  • Kvalitní uživatelské aplikace - ač je OSS software brán jako software programátorů pro programátory, programy jako k3b, Amarok jsou více než zdatným konkurentem různých proprietárních programů na ostatních systémech.
  • Balíčkovací systém - ač jsem si s nekvalitními balíčky užil svoje, je to pravděpodobně ten nejlepší způsob distribuce OSS softwaru, který existuje. Navíc je dnes díky službě OpenSUSE BuildService jednoduché vytvořit a spravovat balíčky pro všechny hlavní distribuce z jednoho místa, takže BS řeší dvě hlavní výtky uživatelů - roztříštěnost distribucí a nutnost kvůli nové verzi přejít na novou verzi distribuce.
  • MPlayer - ač jsem o něm mluvil už předtím, sluší se, abych jej uvedl ještě jednou, protože mě de facto k Linuxu přivedl. Až na proprietární videa chráněná DRM a přehratelná v jednom správném (TM) přehrávači, dokáže přehrát doslova i vlnitý plech.
  • KDE - ač jsem zkoušel přejít na jiné prostředí (na lehčích konfiguracích používám střídavě Fluxbox a IceWM) a přestože se většinu času dívám do konzole, provází mě KDE už od mých linuxových počátků. Technologie jako KIO slaves či DCOP mi mnohokrát usnadnily práci a přestože skutečně nejčastěji používám shell a vim, tak je toto prostředí velmi silným argumentem, proč používám Linux.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Data článků
JIří Procházka 24. 03. 2016, 11:54:56
Odpovědět  Odkaz 
Dost mi tu chybí data u jednotlivých příspěvků. Nevím nakolik je to pak aktuální.
chybějící data u článků
Jméno Neřeš 29. 03. 2016, 21:35:30
Odpovědět  Odkaz 
Dan Procházka má pravdu, měli byste s tím něco udělat. Datum vydání článku tu opravdu chybí.
Dobrý den
Alicia 2. 06. 2016, 09:53:23
Odpovědět  Odkaz 
Mnohokrát děkuji za nabídku tohoto info, že je to velmi užitečný článek, díky za sdílení s námi
safety vest
OpenMandriva
Petr Herynk 4. 07. 2016, 11:04:07
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, vadí mi zveřejňování instalací dister OpenMandriva či Mageia v DistroWatch, které pak nejdou nainstalovat. Neslouží to propagaci linuxu. Jedná se zjevně o softwarové nedodělky.
IPCOP IP adresa
David 13. 06. 2017, 09:33:30
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, potřebuji zjistit IP adresu mého IPcopu zapomněl jsem ji. Potřebuji přenastavit VPN připojení, ale bohužel se nemohu do IPcopu dostat.

Nějaké rady ?
školení java
Robert 3. 08. 2017, 16:06:08
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Je pravda, že dost firem a poptává nové lidi z IT. Vývojáře, a jiné IT specialisty.
Tails
Lojza 15. 09. 2017, 00:05:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny příznivce linuxu a mám dotaz pro odborníky na tento operační systém, jestli existuje nějaká možnost spustit Tails z USB flešky i na tabletech, či smartfonech. Používám jej na stolním PC a NTB, ale hodilo by se, kdyby ...

alt.ja-46it7vg@yopmail.com
Instalace PCLinuxOS na NTB Acer TravelMate P 277 M
Till 15. 11. 2017, 18:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Prosím o radu, pomoc, s instalací PCLinuxOS na výše uvedený NTB. Po instalaci, která skončí bez chyby, nelze nabootovat. Zkoušel jsem update BIOS, provést formát disku, nic nepomáhá. Ubuntu a jeho klony jdou instalovat bez problémů. Poraďte jak obejít "blokaci?", a systém nainstalovat. Procesor je od Intelu. Děkuji.
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!
Garcia Sacramento 20. 02. 2018, 14:13:49
Odpovědět  Odkaz 
Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci! Máte problémy nebo máte problémy? Tímto způsobem vám dáváme příležitost rozvíjet nový vývoj. Jako bohatá osoba cítím povinnost pomáhat lidem, kteří se jim snaží dát šanci. Každý si zaslouží druhou šanci, a protože vláda selže, budou muset pocházet od ostatních. Žádná částka není příliš pro nás a splatnost, kterou určíme vzájemnou dohodou. Žádné překvapení, žádné další náklady, ale pouze dohodnuté částky a nic jiného. Nečekejte a nezapomeňte na tento příspěvek. Zadejte částku, kterou chcete požádat, a my vás budeme kontaktovat se všemi možnostmi. kontaktujte nás dnes na garciajsacramento@gmail.com Potřebujete naléhavé peníze? Můžeme pomoci!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blog